در گزارش كنكور هنر مطرح شد:

اثری كه در دوسالانه مجسمه سازی دیده نشد!

اثری كه در دوسالانه مجسمه سازی دیده نشد! کنکور هنر: محمد پیریایی خالق اثر به آسمان نگاه کن ارائه شده در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران، درباره نصب این اثر در تالار حافظ توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش کنکور هنر به نقل از مهر، هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران بیش از یک ماه است در پهنه رودکی و تالار وحدت شروع به کار کرده و آثاری که در این دوسالانه به نمایش درآمده است، مورد توجه مخاطبان و علاقمندان این رویداد قرار گرفته است. در این دوسالانه ۹۰ اثر از هنرمندان مجسمه ساز به صورت فراخوانی، کیوریتوری و مدعو به معرض نمایش گذاشته شده است. ۴۰ اثر در بخش فراخوانی انتخاب شدند و ۳۰ اثر در بخش کیوریتوری و ۲۰ هنرمند مدعو نیز آثار خودرا به معرض نمایش گذاشته اند.
در پهنه رودکی و محوطه بیرونی تالار وحدت، ۱۵ اثر نصب شده که اکثراً آثار نسبتاً بزرگ و بیشتر مناسب فضاهای خارجی هستند در این فضا و بقیه آثار در لابی ها و راهروهای تالار وحدت جانمایی شده اند اما نکته جالب توجه این است که علاوه بر این آثار، یک اثر با عنوان «به آسمان نگاه کن» نیز در تالار حافظ جانمایی شده است! این در حالیست که بعد از گذشت یک ماه درباره این اثر کمتر سخنی به میان آمده و در اخبار نیز کمتر به آن پرداخته شده است.
محمد پیریایی هنرمند مجسمه ساز که با اثر «به آسمان نگاه کن» در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران حضور دارد، درباره جانمایی اثرش در تالار حافظ به خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجایی که در اثر من دو مناره چوبی ۵ متر و نیمی وجود دارد که به صورت معلق از سقف آویزان شده اند و در بین آنها یک قوس سفالی شبیه گنبد وجود دارد، به فضایی با ارتفاع بیش از ۶ متر نیاز داشتم که بتوانم آنرا نصب کنم تا مخاطب نیز زیر آن قرار بگیرد و با آن تعامل داشته باشد.

وی در ادامه توضیح داد: با توجه به این که در تالار وحدت شرایطی حاکم بود که نمی توانستم این اثر را از سقف آویزان کنم و همین طور حجم و تعداد کارها به صورتی بود که همه در کنار یا دل هم قرار گرفته بودند، با توجه ویژه محمود محرومی، پیشنهاد جانمایی در تالار حافظ را قبول کردم. البته تالار حافظ خاصیت هایی داشت که بیشتر ترغیب شدم اثرم آنجا نصب شود؛ اول اینکه فضایی بسیار مناسب، یکدست و فلت داشت. دوم اینکه به اقتضای اینکه سالن تئاتر است بالابری در آن قرار دارد که بسیار برای اثر من قابل توجه بود چونکه توانستیم توسط این بالابر، دو چوب ۶ متری اثرم را نگاه داریم و در حقیقت نصب در وضعیت ایده آلی قرار گرفت.
پیریایی با اعلان اینکه وظیفه اطلاع رسانی اینکه یک اثر از بقیه آثار جدا افتاده برعهده دوسالانه است، اشاره کرد: من از فضایی که برای اثرم در اختیارم قرار گرفت راضی هستم و از بابت هماهنگ کردن این فضا توسط آقای محرومی بسیار تشکر می کنم اما انتظار دارم که درهای ورودی تالار حافظ به روی مخاطبان باز باشد.
وی در آخر گفتگو به تعطیلی تالار حافظ به سبب تمرین تئاتر در سالن اشاره نمود و اظهار داشت: انتظار داشتم که تالار حافظ حتی زمان تمرین تئاتر هم تعطیل نباشد همچنان که برخی دوستانم این مساله را به من اطلاع دادند. من فقط برای نصب کار به تهران آمدم و از آن به بعد به شهرستان برگشتم و امیدوارم که در طول این مدت به کارم صدمه ای وارد نشده باشد.
اثر «به آسمان نگاه کن» ساخته محمد پیریایی هنرمند مجسمه ساز جونا است که در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران در تالار حافظ به معرض نمایش گذاشته شده است. این رویداد هنری تا ۲۴ بهمن در تالار وحدت و پهنه رودکی برپاست.


منبع:

1399/10/30
11:13:50
0.0 / 5
1303
تگهای خبر: تئاتر , ساز , مجسمه , مجسمه سازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر