با اعلام عضو هیات انتخاب؛

۵۱ تك عكس و ۱۹ مجموعه عكس به جشنواره تجسمی فجر راه یافتند

۵۱ تك عكس و ۱۹ مجموعه عكس به جشنواره تجسمی فجر راه یافتند کنکور هنر: 70 اثر شامل 51 تک عکس و 19 مجموعه عکس، برای حضور در رشته عکاسی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر توسط داوران انتخاب شدند.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، فرهاد فخریان روغنی که با همراهی حسن غفاری و مهدی وثوق نیا داوری این دوره از آثار رشته عکاسی جشنواره تجسمی فجر را به عهده داشتند درباره نتیجه نهایی داوری و آثار راه یافته به جشنواره تجسمی فجر اظهار داشت: در بخش عکاسی ۲ هزار و ۳۱۵ اثر از ۹۱۱ هنرمند در جشنواره شرکت کرده بودند که در نهایت ۵۱ تک عکس و ۱۹ مجموعه عکس به جشنواره راه یافتند.
وی درباره کیفیت آثار رسیده نیز بیان کرد: چند سالی بود از فضای داوری دور بودم اما گمان می کنم که پیشرفت های خوبی در زمینه تولید آثار هنری و خصوصاً عکس اتفاق افتاده است. به نظرم تمام تصاویر رسیده به جشنواره را نمی توان خوب ارزیابی کرد اما میانگین کیفی آنها خوب بود. از طرفی وقتی داوری انجام می شود، معمولاً اثری در نهایت انتخاب می شود که هر سه داور بر خوب بودن آن اتفاق نظر داشته باشند. بدین سبب ما هم آثار را با حداکثر رای به نمایشگاه رساندیم. البته بسیاری از کیفیت فنی آثار اطلاع ندارم چون ما روی پرده آنها را می دیدیم. اما کوشش کردیم که کیفیت فنی را هم در حدی که می شد در نظر بگیریم. در نهایت چیزی برگزیده شد که درک و دریافت هنری آن از حد متوسط بالاتر بود.
این عضو شورای داوری درباره اینکه بیشترین موضوع در آثار ارسالی حول محور مشخصی بود نیز اظهار داشت: آثار موضوعات مختلف داشتند اما دغدغه های چند سال اخیر کشور همانند سیل، آلودگی هوا، کرونا و… در بیشتر آثار دیده می شد. از طرفی باتوجه به حضور چشم گیر عکاسان در وقایع کرونائی، می توانم بگویم که محور ۳۰ درصد آثار کرونا بود.
فخریان درباره معیارهای داوری نیز بیان کرد: ما ملاک داوری را مجموع چیزهایی که «اثر خوب» را می سازد در نظر گرفتیم. البته در جشنواره حتما بهترین کار بالا نمی آید.
وی درباره با اهمیت ترین کارکرد جشنواره تجسمی فجر نیز اظهار نمود: پاسخ این سوال با مروری بر دستاوردهای آن طی این سال ها مشخص می شود. به نظرم اگر بتواند این جشنواره به اعتلای هنرهای تجسمی کمک نماید، یعنی قدم مثبت و موثری برداشته است. از طرفی با توجه به این که این جشنواره کوشش می کند تا یک کتابی از پروسه برگزاری و آثار برگزیدگان چاپ کند، می توان نتیجه آنرا مثبت ارزیابی کرد برای اینکه این کتاب ها می تواند قسمتی از تاریخ هنر باشد.
این عکاس درباره اینکه محور گفتگوی بین هنرها را در رشته عکاسی چگونه تفسیر می شود نیز اظهار داشت: این گفتگو با دانش هنر و شناخت تاریخ آن محقق می شود. با نگاه به آثار تعدادی از شرکت کنندگان می توان فهمید که عکاسی راه گفتگو با سایر رشته های تجسمی را یافته و خصوصاً موضوع برخی از آثار، شرایط تبادل دیالوگ را مهیا می سازد.
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن ۹۹ در مرکز فرهنگی و هنری صبا انجام می شود.


منبع:

1399/10/25
20:01:33
0.0 / 5
1185
تگهای خبر: آثار هنری , جشنواره , ساز , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر