داستانی برای سرگشتگی ها

داستانی برای سرگشتگی ها کنکور هنر: اصفهان جنایت و مکافات، برادران کارامازوف و ابله را می توان شاهکارهای رمان های فئودور داستایوفسکی دانست، اما «رنج کشیدگان و خوارشدگان» که با نام «تحقیر و توهین شده ها» و «آزاردگان» نیز ترجمه شده را شاید بتوان بهترین کتاب برای آشنایی با این نویسنده روس و ورود به دنیای او برشمرد.نقد و بررسی کتاب «رنج کشیدگان و خوارشدگان (آزردگان)» نوشته «فئودور داستایوفسکی» محور تازه ترین یکی دیگر از سلسله نشست های فصل سخن فصل سخن بود که سه شنبه (۵ اردیبهشت ماه) در کتاب فروشی اردیبهشت جهاد دانشگاهی واحد اصفهان انجام شد.

در ابتدای این جلسه، سعیده سیاحیان، داستان نویس با اعلان اینکه این کتاب نسبت به سایر آثار داستایوفسکی کم تر شنیده شده و مطرح است، اظهار داشت: کتاب رنج کشیدگان و خوارشدگان در سال ۱۸۶۱ میلادی نوشته شده است، یعنی چند سال پس ازآنکه داستایوفسکی از جهنم سیبری و تبعید رها می شود. این رمان در ابتدا در ماهنامه داستایوفسکی و برادرش بصورت پاورقی چاپ می شود و در سال ۱۳۲۷ برای نخستین بار مشفق همدانی کتاب را با نام «آزردگان» از فرانسه به فارسی بازمی گرداند.
او افزود: در سال ۱۳۶۱ عنایت شکیباپور نیز ترجمه دیگری از کتاب ارائه می کنند و فهیمه حصارکی در سال ۹۱ ترجمه دیگری را با همین عنوان ارائه می دهد، اما پرویز شهری در سال ۹۴ ترجمه ای با عنوان «تحقیر و توهین شده ها» به چاپ می رسانند و محسن کرمی نیز در سال ۹۴ کتاب را با عنوان «رنج کشیدگان و خوارشدگان» از انگلیسی به فارسی ترجمه می کنند.


سیاحیان اضافه کرد: مقدمه ای توسط منتقد روسی «استالی کوا» بر ترجمه انگلیسی کتاب نوشته شده و متن جالبی در شناخت رمان است که هفتمین اثر نویسنده است. او معتقد می باشد که برادران کارامازوف، جنایت و مکافات و ابله بزرگ ترین رمان های نویسنده هستند و آزردگان دریچه ای به جهان نویسنده بزرگ. او می گوید «آغاز مطالعه داستایوفسکی از آزردگان جای درستی است و هرکس خاصه جوانان آثار این نویسنده را با این کتاب شروع کند، بخت یار است.» این توضیح تکلیف خواننده را تا حد زیادی با کتاب روشن می کند، نگاه ژرفی که به آدم ها می اندازد، کمک می نماید که حتی اگر طرح اولیه کتاب چندان عمیق نباشد اما فرد با دنیای درون خود مواجهه کرده و با شخصیت ها همزادپنداری کند و بنا بر تجربه زیسته خود از آنها برداشت داشته باشد.
او با اشاره به این که موضوع کلی داستان درباره ی عشق و نفرت است، اظهار داشت: راوی داستان جوانی به نام وانیا است که به خود داستایوفسکی در دوران جوانی و شروع نویسندگی نزدیک است، شخصیت حمایتگر وی در داستان بارز است که با دو داستان مواجه می شود یک داستان خانواده ای که وی در آن زندگی می کند و دختری به نام ناتاشا که دل در گرو عشق او دارد و خانواده پرنس والکوفسکی که پسری هیجانی، دم دمی مزاج و بدون اعتمادبه نفس است دارند که ناتاشا به او علاقمند است.


سهیلا سبزواری، روانشناس بالینی نیز در این نشست با اعلان اینکه «رنج کشیدگان و خوارشدگان» دریچه ای به جهان و آثار نویسنده است، اظهار داشت: من از نظر لطمه شناسی و پاتولوژی شخصیت روانی شخصیت های کتاب نگاه می کنم، به سبب علاقه ای که به این مباحث دارم و همین طور به سبب این که داستایوفسکی در این مبحث تبحر و مهارت زیادی دارد و مانند یک روانشناس و روان پزشک ماهر شخصیت ها را واکاوی و بررسی می کند و مشکلات شخصیت ها را نشان میدهد.
او افزود: کتاب رنج کشیدگان و خوارشدگان کتابی است که داستایوفسکی در آن طبقه فقیر جامعه را بررسی می کند و مشکلات و لطمه های این طبقه را شبیه یک دائره المعارف موردبررسی قرار می دهد و آنها را در تقابل با طبقه بالای جامعه قرار می دهد.

این روانشناس اشاره کرد: تصویرسازی و فضاسازی داستایوفسکی در این کتاب خارق العاده به اعصاب مخاطب و خواننده کمک می نماید که هرچه بیشتر خودرا در لحظه به لحظه یک داستان تجسم کند. از طرف دیگر تعدد شخصیت ها با ذکر کامل جزییات در این کتاب قابل توجه است و نویسنده، شخصیت ها را به لحاظ ابعاد مختلف پوشش و حتی شخصیت و احساسات و عواطف بصورت جزئی توصیف می کند.سبزواری با اعلان اینکه در بحث لطمه شناسی کلاس A چند نوع شخصیت ضد اجتماع، شخصیت مرزی و شخصیت نمایشی وجود دارد، اظهار داشت: شخصیت پرنس، شخصیت ضداجتماعی است که بی ثباتی هیجانی و ناهنجاری های هیجانی از خاصیت های آنها است؛ یعنی فرد گاهی با شادی و خوشی صحبت می کنند و گاهی با پرخاش و سنگدلی فراوان، آنها سخنگویان خوب و قوی و جذاب هستند و در برقراری ارتباط مشکلی ندارند، اما این مساله نیز آگاهانه و جهت استفاده از انسان ها برای اهداف خود است. نفع مالی برای این افراد مهمست و نقض قانون نیز از دیگر خصوصیات این گروه است. تخریب اموال چاقوکشی عدم همراهی و همدلی و سنگدلی، تطبیق پذیری پایین و خصیصه های افراد ضد اجتماع است که در شخصیت پرنس در کتاب هم به خوبی نمایان است.
این روانشناس افزود: شخصیت اجتماع در طبقات بالادست و فرودست جامعه بصورت مسافرت خودرا نشان می دهند و هرچه طبقات، پایین تر باشند بیشتر به سمت تخریب اموال عمومی، چاقوکشی و یا دزدی متمایل هستند. در این گروه، اعمال به لحاظ اجتماعی سطح پایین تری دارند، اما در طبقات بالادست، رفتار خودرا با رفتارهایی مثل جذب آدم ها و سوءاستفاده مالی کلان از آنها نشان میدهد.سبزواری اظهار داشت: در بین لطمه های روانی، جامعه ستیزی ازجمله مواردی است که زیاد به چشم می خورد. آنها یک الگوی فراگیر در حوزه بی توجهی به حقوق دیگران را نشان می دهند و تفاوت این لطمه و شخصیت ضداجتماعیِ این سبک تکانشگری کمتری دارد که شخصیت جامعه ستیز هم به شخصیت پرنس در کتاب «رنج کشیدگان و خوارشدگان» بسیار نزدیک است. حقه بازی، دروغ گویی و استفاده از افراد خصیصه های هستند که داستایوفسکی در این کتاب بطور مداوم و در مورد شخصیت پرنس با آنها بازی می کند؛ ضمن این که شاه کلید شخصیت های ضداجتماعی بی ثباتی هیجانی است.

او با اشاره به شخصیت «آلیوشا» در کتاب «رنج کشیدگان و خوارشدگان» اظهار داشت: او شخصیتی وابسته است و اراده ای از خود ندارند و سبک تسلیم را در طرح واره نشان می دهند و از جانب مقابل کسب تکلیف می کند، عدم وجود مادر، خودرا در شخصیت آلیوشا نشان میدهد و او در پی مادر است. ژن وسواس و تروماهایی که به آلیوشا واردشده موجب ایجاد اختلالات می شود. از طرف دیگر ناتاشا در کتاب نقش انسان مهربان و فداکار را برای آلیوشا ایفا می کند که در بسیاری ازدواج ها هم شاهد این الگو از طرف زنان هستیم.

منبع:

1402/02/07
11:32:50
5.0 / 5
301
تگهای خبر: تصویر , دانشگاه , رمان , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر