حاشیه هایی از موسیقی فجر ۳۳

وقتی یك مدیر حاشیه ساز می شود، ماجرای جالب سرماخوردگی ها

وقتی یك مدیر حاشیه ساز می شود، ماجرای جالب سرماخوردگی ها كنكور هنر: سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در حالی به آخرین روزهای برگزاری خود نزدیك می گردد كه حاشیه های دیگری در كنار جریان اصلی این رویداد مهم مورد توجه كارشناسان و اهالی رسانه قرار گرفته است.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به مدیریت حمیدرضا نوربخش در حالی به آخرین روزهای برگزاری خود نزدیك می گردد كه حاشیه های دیگری همچون حضور یكی از مسئولان ارشد این دوره در كنار اسامی نامزدهای دریافت جایزه باربد در كنار جریان اصلی این رویداد مهم مورد توجه كارشناسان و اهالی رسانه قرار گرفته است.
امیر عباس ستایشگر چهره شد
بدون تردید امیرعباس ستایشگر كه نام وی در ستاد اجرایی سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بعنوان مدیر كمیته پژوهش جشنواره انتشار یافته، چهره اصلی روز هشتم برگزاری جشنواره بوده است.
او كه به قول خیلی از گروه ها و هنرمندان شركت كننده در جشنواره یكی اركان اصلی انتخاب آثار شركت كننده بخصوص در بخش موسیقی ایرانی بوده، دقایقی پس از انتشار خبر نامزدهای دریافت جایزه «باربد» جشنواره بود كه به علت درج نامش در این فهرست هم بعنوان نامزد دریافت آلبوم باكلام و ناشر برتر دوباره نامش بر سر زبان ها افتاد و از جانب رسانه ها با این انتقاد مواجه گردید كه چرا با وجود سمت خود در جشنواره و نقش غیر قابل انكارش در انتخاب آثار، باید در لیست نامزدها قرار بگیرد؟
انتشار این خبر و انتقاد اهالی رسانه نسبت به نقش وی در این دوره از جشنواره در حالی است كه وی طی دوره هایی كه حمیدرضا نوربخش بعنوان رییس جشنواره مشغول به فعالیت بود از وی به جهت پاره ای از مواردی كه حالا متوجه خود اوست انتقادهای تند و تیزی را در گفتگوها و نشست های تخصصی متوجه دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر كرده بود.
حال در ایام منتهی به آخر جشنواره پرحاشیه موسیقی فجر باید منتظر ماند كه فارغ از تمام هیاهوها آیا ستایشگر حاضر است پیرامون این انتقادات واكنشی نشان دهد یا خیر؟
بازهم جای خالی موسیقی انقلاب
اگرچه گروه ها و مجموعه هایی نظیر گروه كر اركستر سمفونیك تهران به رهبری رازمیك اوحانیان، گروه كر آوازی تهران به رهبری میلاد عمرانلو، اركستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان، اركستر سمفونیك سازمان صدا و سیما به رهبری سهراب كاشف حین برگزاری كنسرت های خود در تالارهای میزبان جشنواره موسیقی فجر به اجرای تعدادی از قطعات انقلابی یا ملی – میهنی پرداختند، اما مخاطبان علاقه مند به آثار موسیقایی و سرودهای جاودانه در رابطه با پیروزی انقلاب اسلامی كه انصافا در زمان تولیدشان به علت كیفیت و حضور هنرمندان مطرح كشورمان خاطرات زیادی را در ذهن خود ماندگار كردند، همچنان جالی خالی یك یا چند اجرای مستقل پیرامون این مورد را در جشنواره احساس كردند.
به هر حال رویداد بزرگی چون جشنواره موسیقی فجر كه در سال های ابتدای با با نام اولیه «جشنواره سراسری سرود و آهنگ های انقلابی» شكل گرفت آوردگاه بسیار مهمی برای خاطره سازی و یا تولید آثار با كیفیتی است كه می تواند طی همكاری با مجموعه های متولی تولید آثاری با مضامین انقلاب و دفاع مقدس جایگاه ویژه ای را برای این گونه موسیقایی فارغ از هرگونه گرایش سیاسی تعریف كند، كه متاسفانه تابحال این اقدام شكل جدی به خود نگرفته است.
ماجرای سرماخوردگی خوانندگان در كنسرت ها
یكی از نكات جالب توجهی كه طی روزهای گذشته برای بعضی از اجراهای جشنواره پدید آمد، ماجرای سرماخوردگی تعدادی از خوانندگان گروه های موسیقی ایرانی بود كه تا حدی فضای كیفی كنسرت ها را هم تحت تاثیر قرار داد.
یكی از این موارد مربوط به سرماخوردگی حسام الدین سراج خواننده مطرح موسیقی كشورمان چند روز پیش از اجرای گروه «سور» به سرپرستی مجید مولانیا در تالار وحدت بود كه در روز كنسرت او را برای اجرای درست برنامه به شدت آزار داد. به صورتی كه وی حین اجرای برنامه از مخاطبان به علت بروز این مشكل عذرخواهی نمود.
كنسرت دیگری هم كه به قول دست اندركارانش به علت سرماخوردگی خواننده اش، به شكل دیگری برگزار شد، مربوط به كنسرت گروه «پرنیا» به سرپرستی حسین پرنیا بود كه روز برگزاری كنسرت اعلام گردید علی جهاندار خواننده پیشكسوت و نامدار این گروه به علت كسالت نمی تواند در برنامه حضور داشته باشد.
كنسرت اركستر مجلسی ایران به رهبری منوچهر صهبایی در تالار رودكی هم همچون اجراهای دیگری بود كه به علت بیماری و نامساعد بودن اوضاع جسمی صهبایی لغو شد.
حضور چهره ها در ایام برگزاری جشنواره
یكی از انتقادات مطرح شده این دوره از جشنواره عدم استقبال هنرمندان مطرح موسیقی كشورمان در جریان برگزاری اجراهای زنده بود كه این مورد نیازمند بررسی های بیشتر و عرضه گزارشات دقیقی به تفكیك تالارهای میزبان است كه در آینده می تواند مورد نظر مسئولان جشنواره قرار گیرد.
اما طی روزهای گذشته لوریس چكناواریان، وارطان ساهاكیان، میلاد كیایی، قاسم رفعتی، پری ملكی، محمد سریر، محمد علی شیرازی، فضل الله توكل، بهداد بابایی، بردیا صدرنوری، رافائل میناسكانیان، پشنگ كامكار، بهروز وجدانی، ماریو تقدسی تعدادی دیگر همچون هنرمندانی بودند كه طی روزهای اخیر به تماشای برنامه های به صحنه رفته بخصوص در تالار وحدت و تالار رودكی نشستند.
سید عباس صالحی و سه بازدید از جشنواره
یكی از نكات برجسته سی و سومین جشنواره موسیقی فجر طی روزهای گذشته حضور پیاپی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اثنای برگزاری كنسرت های مختلف در تالار وحدت و برج آزادی تهران بود.
صالحی در این روزها با یك ركورد شكنی جالب توجه در حوزه بازدید یك مقام عالی وزارت از جشنواره به تماشای كنسرت پرویز شهید خان از هند، اركستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان در تالار وحدت و كنسرت گروه «سورنای» از لرستان در برج آزادی تهران نشست. این در شرایطی است كه علی جنتی وزیر اسبق و سیدرضا صالحی امیری وزیر سابق وفرهنگ و ارشاد اسلامی بازدیدهای محدود تری از كنسرت ها و اجراهای مختلف جشنواره موسیقی فجر داشتند.
یك خسته نباشید ویژه به راهنمایان فرهنگی
راهنمایان فرهنگی تالارهای میزبان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر طی روزهای گذشته با حضور در تالارهای وحدت، رودكی، برج آزادی، فرهنگسرای نیاوران و سالن همایش ایرانی ها مشغول رسیدگی به امور مخاطبان و تماشاگران آثار برای ورود و خروج آنها هستند كه با عنایت به تراكم بالا و حجم گسترده برنامه ها یكی از پرمشغله ترین و پر زحمت ترین فعالیت های مربوط به جشنواره را انجام می دهند كه جا دارد از آنها به جهت این تلاش شبانه روزی قدرانی كرده و یك خسته نباشید وِیژه گفت.

1396/10/28
18:24:40
5.0 / 5
4668
تگهای خبر: جشنواره , موسیقی , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر