پاسخ به ابهامات اختصاص فوق العاده ویژه معلمان

پاسخ به ابهامات اختصاص فوق العاده ویژه معلمان به گزارش کنکور هنر، سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش وپرورش پیرامون موضوع فوق العاده ویژه کارکنان دولت و معلمان توضیحاتی را ارائه کرد و اظهار داشت: دولت افزایش 35 درصدی فوق العاده ویژه کلیه کارکنان دستگاه های اجرائی و معلمان را تصویب کرد، اما مجلس نپذیرفت.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، ضوابط نحوه اعمال قانون ترمیم حقوق کارکنان در وزارت آموزش و پرورش در روز شنبه بیست ودوم آبان ماه از طرف سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع این وزارتخانه به مدیران کل استانی ابلاغ گردید.
پس از آن انتقاداتی از طرف معلمان در رسانه های اجتماعی مطرح و معلمان خواهان «افزایش فوق العاده ویژه تا سقف ۵۰ درصد» برمبنای ماده ۴ قانون ترمیم حقوق شاغلان و بازنشستگان شدند.
بر اساس توضیحات وزارت آموزش و پرورش، در لایحه اولیه ترمیم حقوق ارائه شده از طرف دولت عبارت «افزایش فوق العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری فقط در مورد دستگاه های مشمول قانون مذکور که به سبب مصوبات قبلی کمتر از میزان ۳۵ درصد بوده، حداکثر تا میزان ۳۵ درصد مجموع حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر منوط به رعایت ترتیبات مقرر در ماده (۷۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و بعد از تأیید شورای حقوق و دستمزد و در سقف اعتبارات ابلاغی با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور قابل اجرا می باشد. » قید شده بود که در مصوبه نهایی مجلس حذف و عبارت «علاوه بر افزایش مندرج در این بند، حداکثر ۱۵ درصد به عنوان «فوق العاده جهش علمی برمبنای عملکرد» به حقوق و مزایای مستمر اعضای هیئت علمی غیر بالینی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه های اجرائی، اضافه می شود.» جایگزین شده است.
حمیدرضا حاجی بابایی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، روز گذشته در مصاحبه ای با ایسنا در این زمینه اظهار داشته بود: در زمان بررسی لایحه افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، دولت از مجلس درخواست مجوزی کرده بود که بتواند «تا ۳۵ درصد» فوق العاده ویژه کارکنان را افزایش دهد که مجلس این میزان را به «تا ۵۰ درصد» افزایش داد.
وی اضافه کرد: اگر مجلس افزایش فوق العاده ویژه کارکنان تا «۳۵ درصد» را تصویب می کرد، مغایر با قانون بود چون در بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری افزایش فوق العاده ویژه کارکنان تا «۵۰ درصد» قید شده است. به همین دلیل تعدادی از دستگاهها مثل سازمان برنامه و بودجه این ۵۰ درصد را دریافت نمودند، منتها این میزان در بعضی از سازمان ها کمتر و با نرخ های متفاوتی همچون ۱۷، ۲۰، ۲۴ و ۳۵ درصد پرداخت شده است. بر این اساس ما در قانون افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان این اختیار را به دولت دادیم که افزایش فوق العاده ویژه کارکنان را تا «۵۰ درصد» اعمال نماید پس ما این را برای کارکنان دولت موسع کردیم.
حاجی بابایی افزود: با وجود مصوبه مجلس، بتازگی صحبتی عنوان شد در خصوص این که وزارت آموزش وپرورش یا سایر سازمان ها برای پرداخت فوق العاده ویژه باید اموالشان را بفروشند؛ حرف نادرستی است که در مصوبه مجلس نیامده است. این حرف برای فرار از مسئولیت بیان شده است. در قانون مصوب مجلس ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت فوق العاده ویژه کارکنان تا «۵۰ درصد» در اختیار دولت گذاشته شده است. پس تصمیم گیر دولت می باشد که این میزان اعتبار را به کدام دستگاه اختصاص دهد.
حاجی بابایی افزود: تا حالا وزارت آموزش وپرورش اعتباری برای پرداخت فوق العاده ویژه کارکنان تا «۲۴ درصد» دریافت کرده است. پس تصمیم گیری برای افزایش این میزان فوق العاده ویژه برای آموزش وپرورش در اختیار مجلس نیست و دولت باید از اعتبار ۷۰۰۰ میلیارد تومان این کار را انجام دهد، پس اصلا بحث فروش اموال مطرح نیست؛ طرح موضوع فروش اموال برای فرار از اجرای قانون است.
این در حالی است که صادق ستاری فرد، سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در آخرین اظهار نظر خود درباره ی موضوع حذف فوق العاده شغل معلمان توضیح داده و در پاسخ به ابهامات مطرح شده دراین زمینه گفته است: در سالهای قبل به نحوی عمل شد که فوق العاده ویژه برای کارکنان برخی دستگاهها حدود ۲۰ درصدی اعمال شد و برای برخی دیگر ۳۵ و گاهی سقف ۵۰ درصدی اجرا شد.
وی اضافه کرد: پس دولت سیزدهم با رویکرد عدالت محوری و استقرار نظام عادلانه پرداخت کارکنان در لایحه ترمیم حقوق پیشنهاد کرده بود که فوق العاده ویژه به میزان ۳۵ درصد برای همه کارکنان دولت که آموزش و پرورش نیز قسمتی از آنست، ایجاد شود.
ستاری فرد با اعلان اینکه متاسفانه در مجلس، حکم پیشنهادی دولت حذف و افزایش حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه ها تحت عنوان حق جهش علمی جایگزین شد اظهار داشت: برای حل این مساله دو راه حل وجود دارد؛ باتوجه به اجازه قانونی در این زمینه یا دولت باردیگر موضوع افزایش ۳۵ درصدی فوق العاده ویژه کارکنان همه دستگاه های اجرائی و معلمان را تصویب کند یا این که مجلس حذف این مساله مهم را جبران و در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ بگنجاند.
منبع:

1401/08/25
08:20:50
5.0 / 5
127
تگهای خبر: آموزش , اجرا , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر