نظر وزیر آموزش و پرورش در رابطه با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری

نظر وزیر آموزش و پرورش در رابطه با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری به گزارش کنکور هنر، وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به تغییرات کنکور سراسری از سال آینده به دنبال ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حذف دروس عمومی از کنکور اظهار داشت: دروس عمومی از کنکور حذف شده اند، ولی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم حذف نشده اند و به صورت تشریحی در چارچوب امتحانات نهایی، سنجیده می شوند.


یوسف نوری در گفتگو با ایسنا، در این زمینه اظهار نمود: معتقدم نظام پذیرش دانشگاهی باید خودش برای خودش بیندیشد. آموزش وپرورش کار خودش را انجام می دهد و آموزش عالی باید خودش از میان دانش آموزان انتخاب کند؛ در دنیا هم این گونه است.
وی ادامه داد: حالا در ایران کنکور در چارچوب سوالات چهارگزینه ای برگزار می شود، اما در کشورهای دیگر سوالات صرفاً چهارگزینه ای طراحی نمی شوند.


کنکور، عاملی برای انحراف نظام آموزشی

وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه کنکور، عاملی برای انحراف نظام آموزشی از مسیر اصلی خودش است اظهار داشت: دانش آموز باید بتواند خودش را در مقابل فرصت های یادگیری قرار دهد. در مجموع لازم است تغییراتی در روند برگزاری کنکور ایجاد شود. تمرکز بر روی کنکور خوب نیست.
نوری افزود: به نظر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه ای است که خوبی هایی برای دانش آموز دارد. این که دانش آموز به بخشی از سوالات به صورت تشریحی در چارچوب امتحانات نهایی پاسخ می دهد یعنی یک لایه عمیق تر ورود کرده است. آزمون ها تشریحی و استاندارد شده اند که سال جاری برای خارج از کشور به صورت نمونه انجام دادیم و تصحیح الکترونیکی از جانب مصححین انجام شد. چون می دانستیم مصوبه از سال آینده اجرا می شود، این کار را به صورت آزمایشی انجام دادیم.


سنجش دروس عمومی در چارچوب امتحانات نهایی


وی در رابطه با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری هم اظهار داشت: دروس عمومی از کنکور حذف شده اند ولی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم حذف نشده اند و به صورت تشریحی در چارچوب امتحانات نهایی، سنجیده می شوند. نمی توان دروس عمومی را صرفاً در چارچوب آزمون های چهارگزینه ای مورد ارزیابی و سنجش قرار داد. نمی خواهم بگویم آزمون چهارگزینه ای را به صورت کامل رد می کنم، اما سوالات تشریحی در لایه "تفهیم" قرار می گیرد.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: سوالات چهارگزینه ای عمدتا در لایه "دانشی" قرار دارد و در آنجا کمتر میتوان تربیت حرفه ای را دنبال کرد و یا کارهای این چنینی انجام داد. پاسخ به سوالات تشریحی در دروسی چون ادبیات، چندین جزء دارد و ردیف کردن این کلمات خودش به قدرت استنتاج نیاز دارد و آزمون تشریحی استنتاجی تر است.


وضعیت دانش آموزان ما در آزمون های جهانی تیمز و پرلز خوب نیست

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قطعی است

نوری با اشاره به این که وضعیت دانش آموزان ما در آزمون های جهانی تیمز و پرلز خوب نیست اظهار داشت: دانش آموزان ما اهل استنتاج نیستند. آزمون تشریحی قدرت استنتاج را در بچه های ما بالا می برد و حسنش اینست که تأثیر سوابق تحصیلی، قطعی است و از سال آینده هم شروع خواهد شد.
منبع:

1401/08/05
14:03:43
5.0 / 5
203
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر