بیانیه موزه هنرهای معاصر تهران در رابطه با مشاهده حشرات در آثار گنجینه

بیانیه موزه هنرهای معاصر تهران در رابطه با مشاهده حشرات در آثار گنجینه به گزارش کنکور هنر، موزه هنرهای معاصر تهران به صورت رسمی از مشاهده حشرات در یکی از تصاویر برند و هیلا بِکر اطلاع داد و اطلاعیه ای در این رابطه منتشر نمود.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، در اطلاعیه ای که موزه هنرهای معاصر تهران منتشر نموده از مشاهده حشرات در یکی از تصاویر نمایشگاه های مینیمالیسم و کانسپچوآل آرت که در موزه دایر است، عذرخواهی کرده و توضیحاتی در این رابطه عرضه کرده است.
در این بیانیه آمده است:
«موزه هنرهای معاصر تهران به صورت رسمی از مشاهده حشرات در یکی از تصاویر برند و هیلا بِکر که این روزها در نمایشگاه مینیمالیسم و کانسپچوآل آرت به معرض نمایش گذاشته شده است، عذرخواهی می کند و ضمن ارج نهادن به حساسیت بجا و شایسته جامعه هنری و رسانه ای نکات ذیل زیر را اعلام می کند:
آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، ثروت ملی و نگهداری شایسته از آنها مهم ترین دغدغه همه ماست و توجه و حساسیت خانواده هنر ایران سرمایه گرانبهاست.
به محض آگاهی از ورود حشرات به عکس مزبور، کارشناسان مرتبط بلافاصله (همان شب) در موزه حاضر شدند و ضمن پاکسازی اثر، سایر آثار نمایشگاه را هم بررسی کردند.
خوشبختانه این اثر هیچگونه صدمه ای ندیده و هیچ حشره ای در سایر آثار نمایشگاه هم دیده نشده است.
سپس بررسی نوع حشره، میزان نفوذ آن در گنجینه با دعوت از چند کارشناس خبره این مهم در دستور کار قرار گرفت.
سیاوش تیرگری دکترای حوزه بهداشت و حشره شناسی، دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد مدعو دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، سمانه حسینیان کارشناس مستقل مرمت آثار تاریخی و زهرا نیکویی کارشناس حفاظت موزه ملک همچون این کارشناسان هستند که در رابطه با نوع حشره و شیوه برخورد با آن اتفاق نظر داشتند. در ۲ بند زیر بخش هایی نظرات این کارشناسان تقدیم می شود:
یک: نوع این حشرات سیلور فیش یا ماهی نقره ای است که با عنایت به بازدید از همان اثری که در فیلم پخش شده از موزه بود، مقوای اصلی و پاسپارتو اثر، هیچ فعالیتی در آنها در خصوص تغذیه این حشرات از سلولز مقواها دیده نشد. چون که این حشره در زمان بالغ شدن و تغذیه از خود ردی قهوه ای رنگ به همراه ایجاد دالان هایی بر روی مقوا به جا می گذارد.
دو: با عنایت به شواهد دیده شده در تابلوها و از آنجاییکه تا این زمان هیچ نوع صدمه ای به بخش های سلولزی هیچ کدام از تابلوهایی که بررسی گردید، از سوی کارشناسان موزه، دیده یا گزارش نشده است، به احتمال زیاد این حشرات از فضاهای جانبی موزه به تابلوها وارد شده است.
لذا بر مبنای نظرات و پیشنهادات کارشناسان مربوطه مراقبت های فصلی و ویژه در محیط پیرامونی موزه مورد توجه می گیرد. در انتها بار دیگر قدرشناس حساسیت به جای جامعه هنری نسبت به گنجینه پرارزش موزه هنرهای معاصر تهران هستیم. موزه هنرهای معاصر تهران ضمن استقبال از این نظارت دقیق، خواستار اتخاذ تصمیم هایی راهگشاست تا این مجموعه گرانبها با شیوه های روز موزه داری دنیا هم گام شود.»


منبع:

1401/05/26
22:24:10
5.0 / 5
203
تگهای خبر: دانشكده , دانشگاه , ساز , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر