نشان ویژه فرهنگستان هنر به هادی حجازی فر رسید

نشان ویژه فرهنگستان هنر به هادی حجازی فر رسید در آستانه سالروز فتح خرمشهر فرهنگستان هنر طی مراسمی لوح ویژه خودرا با عنوان فَرِّ فرهنگستان هنر به هادی حجازی فر برای فیلم سینمایی موقعیت مهدی اهدا کرد.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، در آستانه سالروز فتح خرمشهر، فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» برنده بهترین فیلم چهلمین جشنواره فیلم فجر در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر برای اهالی فرهنگ و هنر بصورت ویژه به نمایش درآمد و لوح ویژه «فَرِّ فرهنگستان هنر» به هادی حجازی فر کارگردان، بازیگر و فیلمنامه نویس این اثر سینمایی اهدا شد. همچنین، فرهنگستان هنر با اهدای لوح سپاس به حبیب الله والی نژاد، تهیه کننده این فیلم و محمدرضا تقی پور مدیر موزه صلح تهران و جانباز هشت سال دفاع مقدس، از آنها قدردانی کرد.
هنر بهترین وسیله برای یادآوری و خاطره ‎داری است
در این مراسم که با حضور اهالی فرهنگ و هنر عصر دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱، در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر برگزار شد، بعد از اکران فیلم «موقعیت مهدی»، بهمن نامورمطلق رییس فرهنگستان هنر، درباره لوح ویژه «فَرِّ فرهنگستان هنر» سخن شروع کرد و اظهار داشت: فرهنگستان هنر نشانی ویژه با عنوان «فَرِّ فرهنگستان هنر» دارد که برای قدردانی از هنرمندانی است که آثار کم نظیر خلق می کنند. این نشان نخستین بار به مجید مجیدی برای فیلم «خورشید» اهدا شد و امروز، برای قدردانی از فیلم «موقعیت مهدی» به آقای حجازی فر که اثری بسیار فاخر در زمینه دفاع مقدس خلق کردند اهدا می شود.
وی افزود: این فیلم همچون آثاری است که بخش پژوهشی فرهنگستان هنر آنرا از جنبه های مختلف روایتی، نشانه شناسی، تحلیل گفتمان و دیگر مباحث بررسی و نتیجه بررسی های خودرا بصورت کتاب منتشر خواهدنمود. اما امشب به پاس قدردانی و برای یادآوری خاطرات هشت سال دفاع مقدس، از کارگردان و تهیه کننده این فیلم تجلیل می شود.
نامورمطلق اشاره کرد: هنر اصولا غلو می کند تا آن چیزهایی که طبیعی و روزانه است، دیده شود برای اینکه پدیده های روزانه تماشایی و دیدنی نیستند اما هنر با فشرده سازی و متراکم کردن و اعجاب انگیز کردن، آنها را دیدنی می کند. همچنین، هنر معانی را که در زندگی گم می شوند به ما یادآوری می کند.
رئیس فرهنگستان هنر، با یادآوری سخن امام (ره) که «شهادت هنر مردان خداست»، عنوان کرد: موضوع شهادت و دفاع مقدس نیاز به غلو ندارد. شهادت هنر است و همه باید بدانیم شهادت هنری است که همه هنرهای دیگر هر چه تلاش کنند به آن نمی رسند برای اینکه معانی بسیاری دارد و خود متراکم و اعجاب انگیز است.
عضو پیوسته فرهنگستان هنر عنصر «زمان» را سبب فراموشی دانست و دراین زمینه توضیح داد: باید از آقای حجازی فر تشکر نماییم که مسائلی را به ما تصریح کرد که فراموش کرده ایم برای اینکه زمان ضد یاد است و منشأ فراموشی است؛ مشکلات پیرامونی ما ناشی از فراموشی موقعیت هایی است که در گذشته داشته ایم و هنر بهترین وسیله برای یادآوری است. زمان با ایجاد گسست، اسطوره ها و یادها را با خود می برد. حضرت علی (ع) می فرماید؛ یاد سبب انس می شود. ما باید در این برهه زمانی، موقعیت خودرا با «موقعیت مهدی» نزدیک نماییم و از آن یاد نماییم و امروز، تجلیل از کسانی است که برای ما خاطره داری کردند.
«موقعیت مهدی» دارای معانی ویژه در عرصه مقاومت است
حجت الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات از دیگر حاضران در این مراسم بود که با خواندن شعری از شفیعی کدکنی درباره شهدا از کارگردان و تهیه کننده فیلم تشکر و قدردانی کرد و فیلم «موقعیت مهدی» را در عرصه مقاومت دارای معانی ویژه دانست.
شهید باکری جزئی از واقعیت و حقیقت تاریخ ماست
علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رییس فرهنگستان علوم از سه شُکر ویژه نام برد و اظهار نمود: ما باید سه شُکر ویژه به جا آوریم؛ نخست آنکه مسلمانیم و دینی با عظمت داریم. دوم آنکه ایرانی هستیم و در جایی به دنیا آمده ایم که دارای مرزهای فرهنگی پهناوری است و هزاران سال تاریخ شفاهی و مکتوب دارد و به رغم مشکلات و مصائب تاریخی، همیشه استوار و پابرجا باقی مانده است. سوم آنکه ملتی هستیم که همیشه افتخارآفرین بوده است.
وی با یادآوری خاطره ای از مردمانی که صدام آنها را در سالهای ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ از عراق رانده بود، اضافه کرد: در زمانی که صدام خیلی از تجار و مردم خودرا از کشور بیرون راند، کودکان ایرانی با آب و غذا به کمک آنها شتافتند. همچنین، ملت ایران در زمان هشت سال دفاع مقدس، میزبان و پذیرای صدها هزار خواهر و برادر افغان بود که به ما پناه آورده بودند.
معاون پژوهشی فرهنگستان علوم افتخارآفرین های کشور را در تمامی عرصه های علم و فناوری و هنر بسیار دانست و دراین زمینه اظهار داشت: برخی نیمه خالی لیوان را می بینند و دست به نقد می زنند اما در این چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، کارهایی بزرگ در کشور انجام شده و ما در عرصه های ملی و بین المللی قدم هایی بزرگ برداشته ایم.
وی با یادکرد از شهید باکری افزود: ما به دنبال اسطوره سازی نیستیم؛ برای اینکه شهید باکری و امثال او واقعیت و حقیقت تاریخ ملت ما هستند. این مملکت در درون خود اسوه هایی آفریده که برای ما راهنماهایی خوب به شمار می آیند و از این الگوها کم نداریم. امیدوار هستم در عرصه هنر بتوانیم با کارهای فاخر، آنها را به برندهای بین المللی تبدیل نماییم.
امیدوارم ساخت این فیلم موجب نزدیکی قلب ها شود
هادی حجازی فر کارگردان، نویسنده و بازیگر فیلم «موقعیت مهدی» روی صحنه حاضر شد و ابتدا با یادآوری فیلمبرداری بخش های خیلی از فیلم در آبادان، به بازماندگان حادثه ریزش ساختمان در این شهر تسلیت گفت.
وی سپس به انگیزه شخصی خود برای ساخت فیلم «موقعیت مهدی» پرداخت و اظهار داشت: خیلی از افراد خانواده همچون پدر و عموهایم در لشکر ۳۱ عاشورا خدمت می کردند و پدرم، در زمانی که به دانشگاه تهران رفتم، از من خواست تا زندگی آقا مهدی را بسازم و دوست داشتم این دِین را با ساخت این فیلم ادا کنم.
حجازی فر با اشاره به کسانی که فارغ از مرزهای زبانی و قومی به دفاع از کشور پرداختند، از کسانی یاد کرد که در هشت سال دفاع مقدس جانانه از کشور پاسداری کردند و ابراز امیدواری کرد که ساخت این فیلم بتواند موجب نزدیکی قلب ها به هم شود.
در اختتام این مراسم حاضرین از برخی از آثار نقاشی با موضوع دفاع مقدس و با عنوان «نقش خدا» که در محوطه ورودی فرهنگستان هنر به نمایش در آمده بود، دیدن کردند.


منبع:

1401/03/03
22:37:59
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر