رئیس پژوهشكده محیط زیست دانشگاه اصفهان:

تغذیه آبخوان ها با پساب فاضلاب فرونشست مناطق شهری را کنترل می کند

تغذیه آبخوان ها با پساب فاضلاب فرونشست مناطق شهری را کنترل می کند رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان اظهار داشت: استفاده از پساب های تصفیه شده صنایع و فاضلاب های خانگی روشی مناسب برای کنترل نشست در داخل و اطراف محیط های شهری است.مهرداد فرهادیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امروزه خیلی از کشورهای دنیا و همچون ایران به علت نبود مدیریت صحیح منابع آب با مخاطرات طبیعی مانند فرونشست، خشکسالی، سیل، کم آبی و … رو به رو هستند، عنوان کرد: بر پایه گزارش سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بیلان منفی آب های زیرزمینی ایران سبب فرونشست زمین در حدود یک میلیون هکتار از عرصه های کشور در ۲۳۰ دشت حاصلخیز کشور شده است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: یکی از طریق هایی که در سطح دنیا برای مقابله با این مخاطرات بخصوص فرونشست زمین مطرح است، تغذیه مصنوعی آبخوان ها است که در کشورهای پیشرفته دنیا مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، ژاپن و چین انجام می شود.
رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان اظهار داشت: به صورت عمده دو راهکار برای شارژ مجدد آب های زیرزمینی و تغذیه ی آبخوان ها وجود دارد، نخست استفاده از روش های پخش و نگهداشت و ذخیره کردن سیلاب در سطح زمین (آبخیزداری) بخصوص در زمینهای دارای آبرفت های درشت دانه کشور برای ایجاد فرصت نفوذ آب به درون زمین است و راهکار دوم استفاده از پساب های تصفیه شده ی صنایع و فاضلاب های خانگی است.
فرهادیان با اشاره به اینکه روش اول برای تغذیه مصنوعی آبخوان های موجود در دشت های کشور بسیار مفید می باشد، تصریح کرد: روش دوم برای کنترل نشست در داخل و اطراف محیط های شهری مناسب می باشد.
وی درباره کیفیت پساب برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی، افزود: به استناد ماده پنج آیین نامه پیشگیری از آلودگی آب در سال ۷۳، کیفیت پساب تصفیه شده در تغذیه آبخوان ها باید مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست در مصارف تخلیه به چاه های جاذب باشد.
رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان درباره استفاده از پساب فاضلاب در بخش کشاورزی و گیاهان مثمر نیز، خاطرنشان کرد: استفاده پایدار از فاضلاب در بخش کشاورزی نیازمند اعمال مدیریت صحیح مصرف، پایش کیفی و میکروبی اراضی آبیاری شده با فاضلاب است.
فرهادیان ضمن اشاره به این که استفاده بدون مدیریت این منابع می تواند سبب تجمع بیش از اندازه فلزات سنگین و آلاینده های میکروبی در خاک و گیاه شود، اظهار داشت: ورود آلاینده های میکروبی مانند کلی فرم های مدفوعی و نماتدهای انگلی و تجمع آنها در لایه های سطحی خاک و بدنه گیاه ضمن به خطر انداختن سلامت افرادی که در تماس مستقیم با آن هستند، با انتقال به منابع آب سطحی و زیرزمینی زمینه شیوع بیمارهای مختلف را فراهم می آورد.
وی تصریح کرد: با این وجود، کمبود آب در مناطق خشک و نیمه خشک لزوم توجه مسؤلان را به جایگزینی منابع جدید و مطمئن آب جهت استفاده در بخش کشاورزی گوشزد می کند؛ ازاین رو استفاده از پساب تصفیه شده می تواند در توسعه و بهره برداری از منابع جدید آب بعنوان منبع جایگزین برای بخش کشاورزی مورد توجه و مصرف قرارگیرد. میزان تولید، جمع آوری، تصفیه و استفاده مجدد فاضلاب در کشورهای جهان
رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه استفاده از این منبع در جبران بخشی از کمبود آب کشاورزی کشور و رهایی از اثرات سو تخلیه بی رویه فاضلاب ها به محیط زیست، بسیار مؤثر است، اظهار داشت: تاریخچه استفاده از پساب برای آبیاری به بیشتر از ۷۰ سال پیش مربوط می شود که در آن زمان بیشتر برای حاصلخیزی خاک استفاده می شد.
فرهادیان افزود: کشورهایی مانند ژاپن، امارات، عربستان سعودی و اروپا هرروز بر حجم پروژه های بازیافت و استفاده مجدد از پساب می افزایند ضمن این که در سالهای اخیر مطالعات بسیاری در کشورمان در زمینه تاثیر پساب تصفیه شده در کشاورزی و کیفیت محصولات کشت شده انجام شده است.
وی تصریح کرد: استفاده از پساب تصفیه شده می تواند باعث افزایش عملکرد غلات تا ۲ برابر و سبزیجات تا سه برابر بیشتر از محصول به دست آمده با آبیاری با آب چاه شود، حتی استفاده از پساب در تولید محصول امکان دارد سبب زودتر گل دادن و تشکیل میوه های بزرگ تر از اندازه معمول در مقایسه با آب چاه شود.
رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: با این حال، استانداردها و خطوط راهنما برای حذف خطرات احتمالی با عنایت به نوع و مقدار فاضلاب تصفیه شده برای مصرف در موارد مورد نظر ضروری می باشد. برپایه بعضی از پارامترهای کیفی پساب تصفیه شده در مصارف کشاورزی باید میزان COD پساب کمتر از ۶۰ میلی گرم بر لیتر، BOD کمتر از ۳۰ میلی گرم بر لیتر و ترکیبات آلی مانند PO4 و NO3 به ترتیب کمتر از چهار میلی گرم و ۱۰ میلی گرم بر لیتر باشد.
فرهادیان افزود: ضوابط زیست محیطی استفاده از آب های برگشتی و پساب ها در سال ۱۳۸۹ توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور عرضه شده که راهنمای به نسبت جامعی جهت استفاده مجدد از پساب به حساب می آید.

1401/01/30
12:44:13
5.0 / 5
311
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , رمان , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر