در دیدار با حمیدی مقدم مطرح شد؛

ضرورت توجه به مشکلات معیشتی مستندسازان

ضرورت توجه به مشکلات معیشتی مستندسازان هیات مدیره و کارگروه رفاه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در دیداری با مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اهم دغدغه ها و مسائل خویش را مطرح نمودند.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، هیات مدیره و کارگروه رفاه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند با محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ملاقات و گفتگو کردند.
در ابتدای این دیدار محمد حمیدی مقدم هدف از این دیدار را پیگیری و عملی کردن مباحث مطرح شده در نشست قبلی انجمن صنفی با محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی اعلام نمود تا با تبادل نظر و گفت وگوهای پیوسته بین مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بعنوان متولی اصلی سینمای مستند در وزارت فرهنگ و ارشاد و انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، شرایط عملی کردن ایده های مهمِ صنفی و فرهنگی فراهم گردد. از آنجائیکه در نشست با رئیس سازمان سینمایی، محور مطالبات جدی هیات مدیره انجمن از سازمان سینمایی، مسائل معیشتی مستندسازان، بالا بردن بودجه سینمای مستند، ایجاد شرایط اکران مناسب فیلمهای مستند و رسیدن به برآورد درست و کف دستمزدها و اصلاح قراردادها برای فیلم سازان مستند بود، دستور نشست اصلی این دیدار هم به همین موضوعات مهم اختصاص داده شد.
همچنین در این جلسه پیشنهاد تولید مستندهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت با قیمت های به روز از جانب هیات مدیره انجمن به مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند عرضه شد.
در بخش دیگری از این جلسه اهمیت در نظر گرفتن کف دستمزد و ردیف بودجه برای کارگردان، تنظیم یک قرارداد تیپ دوسویه که منفعت کارگردان و تهیه کننده در آن لحاظ شده باشد، بالا بردن دستمزدها و هزینه های جاری در برآوردها با هدف بالا رفتن آرامش خاطر فیلم سازان و بالا رفتن سطح کیفی فیلمهای تولیدی مطرح و مورد گفتگو قرار گرفت.
ایجاد نظام درست تهیه کنندگی که باعث حرفه ای شدن آثار مستند از لحاظ تولید می شود هم یکی دیگر از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه بود؛ مبحث مهمی که میتوان با راه اندازی آن شاهد آثاری باشیم که فیلم ساز تنها در آن دغدغه کارگردانی داشته باشد و بار مسائل تولیدی از دوش او برداشته شود.
همچنین با عنایت به موافقت طرفین بر ناکافی بودن بودجه و کف دستمزدها، مقرر شد کارگروهی متشکل از نمایندگان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن صنفی تهیه کنندگان مستند و مرکز گسترش تشکیل گردد و در سریع ترین زمان و طی نشست های تخصصی برآورد بودجه حقیقی، به روز و متناسب با سینمای حرفه ای مستند را برای اجرایی شدن تهیه و تنظیم کند.
موضوع مهم دیگری که در این جلسه عنوان شد جذب سرمایه خارجی و فاند برای فیلمهای مستند بود؛ نمایندگان انجمن صنفی بر این باور بودند که با وجود مصائب امروز فیلم سازی، جذب فاند می تواند بار روانی بیشتری برای کارگردان ایجاد نماید و مدیریت مرکز هم معتقد بود که فاند می تواند به نفع فیلم ساز باشد، چونکه در صورت حرفه ای شدن، عرضه فیلم مستند باعث سودآوری مالی بیشتری برای فیلم ساز خواهد شد. طرفین بر این باور بودند که مبحث فاند از مباحثی است که به نشست های مختلف و کارشناسی نیاز دارد.
در ادامه، مدیریت مرکز گسترش حمایت خویش را از انجمن صنفی جهت پیشبرد مستندنگاری پروژه های ملی اعلام نمود و معتقد بود که محقق شدن این اقدام که مصوب هیات دولت قبل بود، می تواند شرایط کار و معیشت اعضای صنف را بهبود بخشد و امنیت شغلی نسبی را در بر داشته باشد.
موضوع دیگری که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت درمورد پیشنهاد اسامی برای هیات انتخاب و داوری در جشنواره حقیقت بود که هیات مدیره اعلام نمود انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ۳۱۰ عضو دارد که همه آنها دارای رزومه و تجربه حرفه ای هستند و دبیرخانه و دبیر جشنواره می تواند از این همکاران برای حضور در هیات های انتخاب و داوری بهره مند شود. همینطور انجمن صنفی از جانب نماینده خود در شورای سیاستگذاری جشنواره، مهدی اسدی، پیگیر مطالبات خود از جشنواره است.
در انتهای این دیدار محمد حمیدی مقدم و نمایندگان صنف با تکیه بر مستمر بودن برگزاری این گونه نشست های مطالباتی، آنرا دلیل ایجاد استراتژی در سینمای حرفه ای مستند بیان نمودند و تاکید داشتند این گفت وگوها نقطه عطفی برای بهتر شدن فضای مستندسازی و پیشرفت به سمت حرفه ای شدن سینمای مستند در کشوراست.
در این دیدار بابک بهداد رئیس انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و اعضای انجمن; شهرام درخشان، هادی آفریده و رضا عاطفی و اعضای کارگروه رفاه انجمن؛ شراره عطاری، جواد وطنی، حامد عزیزی و مهدی قنواتی و همینطور حامد شکیبانیا معاونت مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور داشتند.


منبع:

1400/09/05
21:03:24
5.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر