چطور می توان خلاقیت را در فرزندان پرورش داد؟

چطور می توان خلاقیت را در فرزندان پرورش داد؟ به گزارش کنکور هنر خراسان رضوی محققان تأثیر مثبت پرورش خلاقیت را در کودکان بررسی و روش های تشویق خلاقیت را ارزیابی کردند.


به نقل از نوروساینس، والدینی که می خواهند فرزندانشان خلاق تر باشند امکان دارد وسوسه شوند که آنان را در کلاس های هنری ثبت نام کنند یا در خرید اسباب بازی هایی با مبحث STEM (اسباب بازی های مبتنی بر علم، فناوری، مهندسی و ریاضی هستند که برای کنجکاوی، یادگیری و آموزش طراحی شده اند) ولخرجی کنند. این موارد بطور حتم می توانند کمک کننده باشند اما جیمز سی کافمن، استاد روانشناسی تربیتی، دانشگاه کانکتیکات آمریکا می گوید: من بعنوان یک استاد روانشناسی تربیتی که مطالب زیادی در مورد خلاقیت نوشته است، می توانم از بیشتر از ۷۰ سال تحقیق خلاقیت استفاده کنم تا پیشنهادات بیشتری عرضه کنم که به احتمال زیاد موثر است و بودجه شما را کم نمی کند.


در مورد پاداش ها محتاط باشید
برخی از والدین امکان دارد وسوسه شوند که به فرزندان خود برای خلاق بودنشان پاداش دهند، خلاقیت به صورت سنتی بعنوان تولید چیزی جدید و مفید تعریف می شود. با این وجود، پاداش و ستایش در واقع امکان دارد علاقه ذاتی فرزند شما را به خلاقیت بکاهد. این امر به این علت است که این فعالیت امکان دارد با پاداش همراه باشد و نه سرگرمی که کودک به صورت طبیعی از انجام آن لذت می برد.
البته من نمی گویم شما نباید آثار هنری فرزند خویش را روی یخچال خود قرار دهید. اما از کلی گویی مانند «من هر ذره آنرا دوست دارم!» یا تمرکز بیش از اندازه روی خصوصیت های ذاتی آنان مانند «تو خیلی خلاق هستی!» اجتناب کنید. در عوض، جنبه های خاصی را که در کارهای هنری فرزندتان دوست دارید ستایش کنید؛ «من عاشق این هستم که چگونه چنین دم نازی روی آن سگ درست کردی!» یا «نحوه ترکیب رنگ ها در اینجا بسیار زیباست!»
برخی از پاداش ها می توانند مفید باشند. بعنوان مثال، برای کودکی که عاشق نقاشی است، دادن مطالبی به او که امکان دارد در آثار هنری خود استفاده نماید، نمونه ای از پاداشی است که به او کمک می نماید تا خلاق بماند.
همچنین لازم به ذکر است، فعالیتهای زیادی وجود دارد، خلاقانه یا غیرخلاقانه که امکان دارد کودک علاقه خاصی به آنها نداشته باشد. در این موارد استفاده از پاداش هیچ ضرر و فایده بالقوه زیادی ندارد. اگر کودکی وظیفه ای برای یک فعالیت خلاق در مدرسه دارد و از انجام آن متنفر است، شاید هیچ اشتیاق ذاتی برای آن وجود نداشته باشد.


کنجکاوی و تجربیات جدید را تشویق کنید
نتایج مطالعات نشان می دهد افرادی که در معرض تجربیات و ایده های جدید قرار دارند، خلاق تر از افرادی هستند که بیشتر محدود می شوند. خیلی از والدین فرزندانی دارند که به صورت طبیعی به دنبال چیزهای جدیدی مانند غذا، فعالیت ها، بازی ها یا همبازی هستند. در این موارد، به آسانی به عرضه فرصت ها و تشویق ادامه دهید.
برای کسانی که فرزندان آنان امکان دارد گوشه گیر باشند، گزینه هایی وجود دارد. باآنکه شخصیت از لحاظ نظری پایدار می باشد اما میتوان آنرا به روش های زیرکانه ای تغییر داد. بعنوان مثال، نتایج تحقیقی (اگرچه روی افراد مسن انجام شد) نشان داد که جدول کلمات متقاطع یا سودوکو می تواند به افزایش روحیه پذیرش کمک نماید.
دوران کودکی و نوجوانی یک دوره طبیعی برای رشد روحیه پذیرش است. تشویق کنجکاوی و مشارکت فکری یک راه است. راه های دیگر امکان دارد شامل تشویق خطرپذیری معقولانه مانند کوشش برای انجام یک ورزش جدید برای یک کودک کمتر ورزشکار یا یک ابزار موسیقی جدید برای افرادی که تمایل کمتری به موسیقی دارند یا علاقه به فرهنگ های دیگر باشد. حتی تغییرات بسیار ساده در برنامه عصرانه، خواه امتحان کردن یک کاردستی جدید یا بازی روی تخته و یا کمک به پختن شام، می تواند به عادی شدن آن چیز تازه کمک نماید.


به آنان کمک کنید بهترین ایده های خویش را ارزیابی کنند
وقتی کودکان به صورت ذاتی خلاق هستند، چطور؟ اغلب مردم در مورد بارش فکری یا فعالیتهای دیگری که ایده های مختلف زیادی در آن ایجاد می شود، شنیده اند. با این وجود، به همان اندازه مهم می باشد که بتوانیم بهترین ایده خویش را ارزیابی و انتخاب نماییم.
ممکن است فرزند شما به ۳۰ چاره احتمالی برای یک مشکل فکر کند اما اگر چاره ای را انتخاب نماید که کمترین جذابیت یا قابلیت اجرایی کمی را داشته باشد، خلاقیت وی بروز نمی نماید. اگر تمجید و تعریف می تواند دشوار باشد، بازخورد می تواند حتی سخت تر باشد. اگر بیش از اندازه خشن باشید، می توانید اشتیاق فرزند خویش را برای خلاقیت از بین ببرید. حتی اگر شما بیش از اندازه مهربان هستید، امکان دارد فرزند شما خلاقیت خویش را تا حد ممکن توسعه ندهد.
اگر فرزند شما به دنبال نظرات شماست که در بزرگسالان می تواند نشانگر خوبی برای خلاقیت باشد، بعد از اینکه بارها ایده های احتمالی را بارش فکری کرده اید، بازخورد داشته باشید. در حالت ایده آل، می توانید اطمینان حاصل کنید که فرزند شما هنوز احساس شایستگی می کند و بر بازخوردی که به تلاشهای گذشته او مرتبط می باشد، تمرکز می کند. بعنوان مثال، «من از تشبیه ادبی که در شعر خود استفاده کردی خوشم می آید. تو بهتر می شوی! چه استعاره های دیگری امکان دارد در این سطر آخر استفاده کنی؟»
منبع:

1400/08/03
21:50:52
5.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر