چالش خانواده ها با شروع سال تحصیلی چرا فرزندم انگیزه ای برای درس خواندن ندارد؟

چالش خانواده ها با شروع سال تحصیلی چرا فرزندم انگیزه ای برای درس خواندن ندارد؟ به گزارش کنکور هنر یک روانشناس ضمن اشاره به شروع سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: بی انگیزه شدن دانش آموزان برای درس خواندن به خاطر نداشتن اهداف درست است. والدین باید در این راستا با فرزندان خود صحبت کنند و از اهدافشان آگاه باشند. تعیین اهداف کوتاه و دراز مدت منجر به این می شود که افراد برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کرده و این گونه انگیزه ای برایشان ایجاد خواهد شد.


شبنم طلوعی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: انگیزه برای درس خواندن می تواند درونی یا بیرونی باشد و در این راستا باید والدین به فرزندان خود هدفمند بودن را آموزش دهند تا در تمام مراحل زندگی همچون تحصیل هدفمند باشند.
این روانشناس بی هدف درس خواندن را با بی نتیجه بودن همراه دانست و خاطرنشان کرد: امکان ندارد دانش آموزی بی هدف درس بخواند و نتیجه و نمره خوبی هم بگیرد. درس خواندن بخاطر نمره در نقطه ای به ایست کامل می رسد چونکه "وظیفه" دانستن درس خواندن و انتقال این حس وظیفه از والدین به فرزندان تنها تا سنی امکان دارد و بعد از آن این حس وظیفه از بین خواهد رفت و در نتیجه در صورت نداشتن هدفی برای درس خواندن نتیجه مطلوب به دست نمی آید.
وی ضمن اشاره به تأثیر ژنتیک بر تمام امور همچون علاقه به درس خواندن در عین حال این را هم اظهار داشت که بخش قابل توجهی از ایجاد علاقمندی به درس خواندن در محیط شامل خانواده و جامعه شکل می گیرد و مهم می باشد که محیط چه نگاهی به درس خواندن و تحصیل داشته باشد چونکه این نوع نگرش به دانش آموز هم منتقل می شود.
طلوعی ضمن اشاره به تأثیر عملکرد والدین بر اشتیاق و انگیزه فرزندان برای درس خواندن و تأثیر صحبت و گفتگوی والدین درباره انتظارات فرزندان از درس خواندن و تحصیل، اظهار داشت: گفتگوی والدین درباره مشکلات و چرایی بی علاقه بودن دانش آموزان برای درس خواندن منجر به این می شود که دانش آموزان به معنی و مفهوم آموزش فکر کرده و با انگیزه و شوق درونی درس خواندن را آغاز کنند. بیشتر از هر چیز باید مسئله توقع از آموزش برای فرزندان روشن شود. تبادل نظر والدین با دانش آموزان درباره اهمیت درس خواندن و هدفشان برای تحصیل بسیار حائز اهمیت می باشد و سفارش می نماییم والدین با فرزندانشان درباره علاقه یا بی علاقگی آنها نسبت به درس خواندن و مشکلاتشان صحبت کنند.
این روانشناس همینطور تصریح کرد که والدین باید مشوق دانش آموز بوده و نباید در حضور فرزندان بی علاقگی به درس را نشان و ارزش تحصیل را پایین آورند. باید به تحصیل بعنوان یک امر مهم نگاه کنند تا فرزندان هم آنرا مهم بشمارند.
طلوعی در انتهای سخنان خود با تکیه بر ضرورت داشتن برنامه ای منظم برای ساعات خواب و بیداری و درس خواندن، به دانش آموزان سفارش کرد: پیش خوانی درس قبل شروع کلاس می تواند به فهم مطالب کمک نماید. بعد از آخر کلاس مباحث آموخته شده در خلال آن روز را مطالعه کنید. از تهیه کتاب های کمک درسی مختلف بپرهیزید و فقط بعد از مشورت با مشاوران تحصیلی این کتب را تهیه کنید و با علاقه درس بخوانید و انرژی های منفی را از خود دور کنید. تلاش کنید با ایجاد انگیزه و مد نظر قرار دادن اهداف مورد نظرتان درس خواندن را آغاز کنید چونکه علاقه به چیزی سبب تمرکز حواس بر روی آن می شود. موقعیت هایی که تمرکز حواس را از شما می گیرد بشناسید و از آنها دوری کنید. مبحث های مطالعاتی خویش را تقسیم بندی کرده و مطالعه را از قسمت های کوچک آغاز کنید.


منبع:

1400/07/01
23:37:55
5.0 / 5
1376
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , كتاب , كلاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر