مردی كه عمری برای عدالت اجتماعی جنگید؛

فراتر از موسیقی

فراتر از موسیقی به گزارش کنکور هنر دو روز پیش میکیس تئودوراکیس، موسیقی دان یونانی در سن ۹۶ سالگی درگذشت که یونان ۳ روز عزای عمومی اعلام نمود. اما این اطلاعیه صرفاً به علت موسیقی دان بودن او نبوده است!خبرگزاری مهر؛ گروه مجله _ مرضیه کیان: باردیگر با خبر فوت یک فرد هنرمند، آن هم در فرسنگ ها آنطرف تر از این نقشه کله گربه ای (با هزار و یک تفاوت در فرهنگ و اعتقادات و چیزهای دیگر) و اعلام عزای عمومی سه روزه، عده ای کاربر، فجازی را ترکانده اند که: «دولت یونان به دنبال درگذشت میکیس تئودوراکیس آهنگساز سرشناس، سه روی عزای عمومی در این کشور اعلام نمود. آیا در ایران سابقه داشته برای مرگ یک هنرمند ملی حتی یک روز عزای عمومی اعلام شده باشه؟»
خوب است پیش از فریاد وااسفا و مقایسه خودمان با کشورهای دیگر، کمی اطلاعات کسب نماییم که ابتدا میکیس تئودوراکیس که بود؟ و بعد این که آیا صرف موسیقی دان بودن و یک هنرمند ملی بودن سه روز عزای عمومی برایش اعلام شد؟
سودای آهنگساز شدن از همان کودکی همراهش بود
میکیس تئودوراکیس که در جزیره یونانی کیاوس متولد شد، با موسیقی محلی یونان بزرگ شد و تحت تاثیر بیزانس قرار گرفت، تا جاییکه از همان کودکی سودای آهنگساز شدن در سر داشت.
تئودوراکیس بدون دسترسی به ابزارآلات موسیقی از بچگی تلاش می کرد آهنگ بسازد. نخستین کنسرتش را هم در سن ۱۷ سالگی اجرا کرد.
او در سال ۱۹۵۴ یعنی در سن ۲۹ سالگی با همسرش به پاریس رفت و در زمینه تحلیل و تفسیر موسیقی تحصیل کرد؛ در واقع پاریس، دومین مرحله زندگی حرفه ای تئودوراکیس بود.
۶ سال بعد به یونان برگشت و باردیگر موسیقی اصیل یونان را زنده کرد و با سبک های جدید مثل ترکیب موسیقی متاسیمفونیک؛ ترکیب سمفونی با آهنگ های معروف یونانی و غربی و سازهای محبوب یونانی را در هم آمیخت و توسعه داد. تئودوراکیس همینطور ارکستر کوچک آتن را تأسیس کرد و کنسرتهای بسیاری را در سرتاسر یونان و خارج انجام داد.
از آثار معروف موسیقایی میکیس تئودوراکیس میتوان زوربای یونانی، سرپیکو و زد را نام برد.
تئودوراکیس نماد مقاومت بود!
اما فعالیتهای تئودوراکیس فقط به موسیقی محدود نبود و محبوبیت و تاثیرگذاری اش علاوه بر هنر موسیقی، به علت فعالیتهای سیاسی در جبهه گیری ضد آمریکا و رژیم صهیونیستی مطرح بود.
شاید بتوان شروع موضع گیری های وی را از سال ۱۹۶۷ دانست؛ از همان موقع که یک رژیم متشکل از نظامیان، قدرت را دست گرفتند و تئودوراکیس تصمیم گرفت زندگی مخفی زیر زمینی خویش را آغاز کند و جبهه میهن را تشکیل دهد. با اقداماتی که این هنرمند یونانی انجام داد، پس از مدتی حکم صادر شد که گوش کردن به آهنگ های وی ممنوع و خودش هم ممنوع الخروج است. در همان سال هم او را دستگیر و برای ماه ها حبس کردند. تئودوراکیس پس از آزادی به همراه همسر و دو دخترش به فرانسه تبعید شد.
در مدت ۷ ساله ای که وی در فرانسه تبعید بود برای سرنگونی حکومت نظامی جنگید، هزاران کنسرت را در همه قاره ها برای بازسازی دموکراسی در یونان اجرا کرد و برای میلیونها آدم در سرتاسر دنیا، نماد مقاومت در مقابل دیکتاتوری یونان شناخته شد.
پس از سقوط حکومت دیکتاتوری در یونان، تئودوراکیس در سال ۱۹۷۴ به یونان برگشت و به کنسرتهای خود در یونان و خارج از کشور ادامه داد.
جبهه گیری تئودوراکیس حتی در مقابل اقدام نظامی آمریکا ضد سوریه هم سر و صدا به پا کرد. او سال ۲۰۱۳ در مصاحبه ای با روزنامه چپگرای «آوگی- Avgi» یونان در مورد احتمال آغاز جنگ توسط آمریکا و کشورهای همپیمان غربی ضد سوریه اظهار داشته بود: «تاجران مرگ سیاه برای ارتقا بهبود سطح زندگی شهروندان خود دست به قتل عام دیگر ملت ها می زنند تا صنعت تولید سلاح آنان رونق بیشتری داشته باشد و از این راه درآمد بیشتری کسب کنند. در چند دهه اخیر نویسندگان سناریوهای جنگی آمریکا، سازمان های اطلاعاتی این کشور و هم پیمانانش بوده و این سناریوها از جانب آمریکا، اسرائیل، فرانسه، انگلیس و آلمان اجرا می شود که این قضیه در ارتباط با سوریه هم مستثنی نیست. عرضه این سناریو از جانب نویسندگان و اجراکنندگان آنچنان مشابه است که آنها دیگر نمی توانند افکار عمومی جهان بلکه حتی افکار عمومی شهروندان خویش را قانع کنند.»

تلاش های سیاسی تئودوراکیس به این چند پاراگراف منحصر نمی گردد و تنها بخشی از آن عنوان شد که علت مهم بودن این فرد در متعهد و پیشگام بودن در عرصه موسیقی محدود نشود و سیاستمداری «ضد سیاستمداری» او که از تئودوراکیس، یک خواستار عدالت اجتماعی ساخت، در ذهن ها ماندگار شود.


منبع:

1400/06/14
09:59:38
5.0 / 5
244
تگهای خبر: اجرا , تحصیل , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر