وزیر علوم در كنفرانس ریاضی ایران تاكید كرد

حمایت ویژه وزارت علوم از دیپلماسی علمی

حمایت ویژه وزارت علوم از دیپلماسی علمی به گزارش کنکور هنر وزیر علوم با تاکید بر اهمیت گسترش تعاملات علمی با کشورهای همسایه، اظهار داشت: در این دوره، حمایت ویژه ای از دیپلماسی علمی خواهیم داشت و برای تحقق مرجعیت علمی در جهان تمام تلاشمان را به کار خواهیم بست.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در ارتباط آنلاین با آئین افتتاحیه پنجاه و دومین کنفرانس ریاضی ایران که توسط دانشکده ریاضی و کامپیوتر دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد، اظهار نمود: نتیجه زحمات دانشمندان علم ریاضی موجب افتخار هر ایرانی است و باید قدردان کوشش های باارزش و افتخارآفرینی آنان باشیم.
دکتر زلفی گل افزود: بر طبق آمار موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری در رشته ریاضی ۶۳ هزار و ۷۷۶ مستند علمی در سطح جهان انتشار یافته است که تعداد قابل توجهی از آن ارجاعات دانشمندان ایرانی است. همین طور تعداد مقالات باکیفیت دانشگاه های ایران در مجلات معتبر دنیا قابل توجه بوده است که دانشگاه های امیرکبیر، آزاد، صنعتی شریف، تهران، علم و صنعت به ترتیب دراین زمینه افتخارآفرینی کرده اند که کوشش های آنان را ارج می نهیم.
وی اضافه کرد: نکته باارزش در کار ریاضی دانان کشورمان این است که دارای دیپلماسی علمی هستند و این مهم باید بعنوان سرلوحه علمی سایر علوم نیز قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار نمود: مشارکت گسترده ای در دانش ریاضی از کشورهای مختلف انجام شده است که نکته مهم این تعامل، متوازن بودن آنست.

دکتر زلفی گل با تاکید بر اهمیت دیپلماسی علمی اشاره کرد: در این دوره از مدیریت وزارت عتف، حمایت ویژه ای از دیپلماسی علمی خواهم داشت و برای تحقق مرجعیت علمی تلاش خواهم کرد تا ردیف ویژه ای در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پشتیبانی از مجلات علمی باکیفیت و معتبر را بسیار مهم دانست و اظهار نمود: اگر دانشمندان و انجمن های علمی را مورد حمایت قرار دهیم و تحت حمایت نمایه های بین المللی قرار دهیم، شاهد رشد و توسعه عالی آنان خواهیم بود.
وی همین طور افزود: امتیازات ویژه ای برای کسانی که در دیپلماسی علمی فعالیت کنند قائل خواهیم شد و در بخشنامه ارتقا و ترفیع اعضای هیأت علمی بازبینی خواهد شد. هر عضو هیأت علمی باید حداقل با یک گروه بین المللی تعامل علمی داشته باشد و بزرگان و اندیشمندان دانش ریاضی باید دانشجویان خودرا برای نقش آفرینی در عرصه های بین المللی تشویق، ترغیب و راهنمایی کنند. باید در تقویم آموزشی دانشگاه ها این تعاملات تسریع شود و امکان رفت و آمد اساتید و دانشگاهیان برای توسعه تعاملات علمی فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه ما در قبال ۶۳۰ میلیون جمعیت کشورهای همسایه، مسئولیم اظهار داشت: علم عنکبوت وار که فقط در داخل و دور خودش باشد، اثربخشی ندارد، علم زمانی باارزش است که دارای تعاملات دهنده و گیرنده باشد. تعامل با کشورهای پیشرفته مهم می باشد، اما تعامل با کشورهای همسایه نیز اهمیت بالایی دارد، چونکه اگر تعاملات علمی گسترده باشد، آنها نیز رفتارهای هم افزا خواهند داشت، وقتی از مرز بین دو کشور، دانشمندان و تاجران عبور کنند، سربازان عبور نخواهند کرد. وقتی همسایگان ما دانایی بالاتری داشته باشند، امنیت منطقه تامین می شود.
دکتر زلفی گل با اعلان اینکه دانشمندان غرورآفرین در سطح بین الملل را باید قدر دانست و بر صدر نشاند، اظهار داشت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در رشته ریاضی رتبه های خوبی دارد. در ریاضی کاربردی رتبه ۱۶ و در محاسبات ریاضی حائز رتبه ۱۲ هستیم.
سال آینده سال علوم پایه است
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه، سال آینده سال علوم پایه است، اظهار نمود: از انجمن ریاضی ایران که بعنوان نگین علم ایران است، انتظار می رود در سپهر علمی جهان همچنان بدرخشد و برنامه های مفصلی برای ارائه پیش بینی کنند. ما هم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به سهم خود تلاش خواهیم کرد تمام حمایت خودرا از این مساله انجام دهیم.
دکتر زلفی گل، عدم توزیع متوازن استعدادها در کشور و کاهش تمایل ورود به علوم پایه، را دو مورد از مشکلات عمده آموزش عالی کشور دانست و اظهار داشت: حتما باید با این مساله فکر اساسی کرد. تقویت علوم پایه نیاز به برنامه ریزی فرابخشی دارد و بنده نیز در برنامه هایم برای این مهم ایده های خوبی دارم که لازم است با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کار اساسی دراین زمینه صورت گیرد.
به نقل از وزارت علوم، عالی ترین مقام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آخر اظهار داشت: اعتقاد دارم باید قدر علوم بنیادی و پایه را در کشورمان بیشتر بدانیم و برای حل مشکلات آنان تلاش نماییم. چونکه این علوم فراتر از زمین و زمان است و نخبه ترین افراد باید در علوم پایه تحصیل کنند. ان شاءالله در سالهای آتی زمینه ورود داوطلبان دانشگاهی به علوم پایه افزایش یابد.
منبع:

1400/06/10
11:33:20
5.0 / 5
424
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اجرا , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر