با حضور جمعی از هنرمندان؛

برگزاری آیین یادبود علی سلیمانی

برگزاری آیین یادبود علی سلیمانی حجت الاسلام کارخانه که علی سلیمانی به واسطه حضور چند ماهه اش در محله شهید هرندی یا دروازه غار با او همکاری می کرد، توضیحاتی درباره فعالیتهای هنری آن مرحوم ارائه نمود.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مراسم یادبود علی سلیمانی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر که بر اثر ابتلاء به کرونا درگذشت، یکشنبه شب ۲۴ مردادماه با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، حمید شاه آبادی معاون سیما، محمدمهدی اسماعیلی گزینه پیشنهادی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، کوروش زارعی، سیروس همتی، تعدادی از هنرمندان و دوستان، همسر و دختر مرحوم سلیمانی در رواق شهادت حوزه هنری برگزار گردید.

این مراسم با قرائت کلامی چند از قرآن کریم و اجرای سید جواد هاشمی شروع شد.
هاشمی در ابتدا با بیان خاطره ای از علی سلیمانی او را هم منتقد خوبی معرفی نمود و هم نقد پذیر دانست و اظهار داشت: علی خاص بود و اندیشه ای ناب داشت. خیلی ها طی سال قبل در عرصه تئاتر و هنر ما را در این دنیا تنها گذاشتند و دار فانی را وداع گفتند، اما رفتن علی جور دیگری بود و همه ما را تکان داد.
کوروش زارعی: سلیمانی با آل علی (ع) مانوس شد
کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و از دوستان و همکاران زنده یاد سلیمانی در این مراسم اظهار داشت: علی شهید شد. از وقتی خویش را پیدا کرد و در کارهای مذهبی بازی کرد، با آل علی (ع) مانوس شد. بنابراین می گویم علی سلیمانی فوت نکرد بلکه شهید شد.
وی با بیان خاطره ای از زنده یاد سلیمانی اظهار داشت: علی سلیمانی به صراحت در جمع های تئاتری اعلام می کرد که اهل بیتی و ولایی است. چون که خیلی از هنرمندان تئاتر، علقه های دینی مذهبی خویش را نمایان نمی کنند تا شاید برخی ها که خوششان نمی آید باعث بریدن نان شان نشود. اما علی سلیمانی که در پشت رگال لباس های اجرا پنهانی نماز می خواند یک روز به آن تمام کرد و گفت بگذار هرچه می خواهد بشود، من بچه مسلمان و شیعه علی (ع) هستم و همه جا با افتخار در دید همه نمازم را به پا می کنم.
زارعی در انتها ضمن اشاره به دو شهید گمنام غواصی که در حیاط حوزه هنری آرام گرفته اند اظهار داشت: علی سلیمانی هرگاه به حوزه هنری می آمد به دیدار این شهدا می آمد و درد دل می کرد. ارادت وی به شهدای دفاع مقدس بخصوص شهدای غواص تا به آنجا بود که فیلم سینمایی «اشنوگل» را با همین مبحث ساخت.
حسین پرستار: با رفتن علی سلیمانی روح درد گرفتم
حسین پرستار هنرمند تئاتر، دوست، بچه محل و مربی علی سلیمانی با حضور در این مراسم دلنوشته ای را به یاد علی سلیمانی خواند: «هیچ دردی مثل درد عشق نیست، علی جان اندر سر ما عشق تو پا می کوبد. احساس سوختن به تماشا نمی گردد، آتش بگیر تا بدانی که چه می کشم.
علی یعنی ادب، معرفت، انرژی مثبت، علی یعنی نیکومرامی، علی یعنی لبخند همیشه لبخند. علی یعنی قوت قلب. علی مثل فرزند من بود. علی هر وقت دوستانش را می دید آنها را به بغل می گرفت، کاری که بارها برای من انجام داد. دلم می خواست به او بگویم می شود هر روز به من زنگ بزنی؟ با احترام با من برخورد می کرد. از روز دوشنبه که خانم جوادی به من اطلاع دادن از وضعیت علی، روح درد گرفتم.
علی یعنی فرهنگ، بلور فرهنگ و هنر یعنی علی. علی یعنی انسانیت و مهربانی، یعنی زدودن غبار از زندگی. مرا گویی چرا دل دادی از دست؟ مگر از دست خوبان میتوان رست، یادش به بلندای ادب، انسانیت، فرهنگ، مهر. نامش به نیکی، عشق و هنر جاداون باد و مانا است.»
در ادامه ویدئویی از اجرای علی سلیمانی در نقش «حارث» و برخی نقش های ماندگارش در سینما و تلویزیون پخش گردید.
سیروس همتی هم با خاطره ای از علی سلیمانی از دوران مدرسه، عروسی وی با سهیلا جوادی و نمایش «مردی در آینه» تلاش کرد تا کمی حال و هوای مراسم را تغییر دهد و یادی از خلق و خوهای دوست داشتنی زنده یاد سلیمانی کند.
اجرای مداحی با سنج و دمام مرشد محسن میرزاعلی هم از دیگر برنامه های این مراسم بود که با عنایت به حضور تنها فرزند دختر زنده یاد سلیمانی و همزمانی با ایام عزاداری محرم، روضه ای از حضرت رقیه از شهدای واقعه عاشورای حسینی خوانده شد.
علیرضا استادی هم از دوستان علی سلیمانی هم در سخنانی کوتاه و بیان خاطره ای اظهار داشت: بسیار از علی آموختم. علی بسیار هنرمندی بی ریا بود و اسطوره ای برای من است که تا آخر عمرم راه و منش او را به کار می گیرم.
سیدجواد هاشمی اظهار داشت: بسیاری از دوستان و بازیگران بودند که نتوانستند در این مراسم شرکت نمایند اما همه مثل هادی کاظمی، محسن تنابنده و.. به من گفته اند که بگویم علی سلیمانی استادشان بوده. علی سلیمانی در مقطعی از تئاتر ایران سهم بسزایی دارد و نامش بلندآوازه است و نامش با جسمش دفن نخواهد شد.
تشریح فعالیتهای فرهنگی هنری علی سلیمانی در محله دروازه غار
حجت الاسلام کارخانه که علی سلیمانی به واسطه حضور چند ماهه اش در محله شهید هرندی یا دروازه غار با او همکاری می کرد، هم به همراه چند نوجوانی که شاگردان علی سلیمانی بودند، پشت تریبون حاضر شدند. کارخانه اظهار داشت: از کجای دروازه غار بگویم و کدام خصوصیت این مرد میدان؟ دروازه غار است و هزار گرفتاری… دروازه غار است و آدم حسابی هایش و مرحوم طیب حاج رضایی هاش و ۱۴۰ شهیدش.. هر کسی آمد و یکی عکس گرفت و رفت. کسی به فکر نوجوانان این محل و مردمش نبود. علی سلیمانی مرد بود و متأسفانه خیلی توفیق نداشتیم با او حشر و نشر داشته باشیم. او، شش هفت ماهی به دورازه غار آمد و حوصله به خرج داد و برای ۱۰۰ بچه و توانمند سازی شأن وقت گذاشت و نتیجه اش شد بازی چند تا از این بچه ها در فیلمها.
یکی از نوجوانان حاضر در مراسم، به نمایندگی از بچه های کلاس تئاتر محله شهید هرندی پشت تریبون آمد و غزلی از حافظ را از حفظ برای علی سلیمانی خواند و اظهار داشت: استاد، از وقتی وارد کلاس شما شدم دنیا برایم تغییر نمود و هر هفته منتظر سه شنبه ها بودم. حس خیلی خوبی داشت. غزلی که خواندم شرح حال شما است و خیلی ناراحتم که نتوانستم آنرا برای شما بخوانم. ما شما را دوست داشتیم اما مثل این که خدا بیشتر دوست تان داشت. استاد، سفر بخیر.

در ادامه این مراسم و قبل از صحبت های سهیلا جوادی همسر زنده یاد سلیمانی و سبا سلیمانی فرزند این هنرمند به یادماندنی از سوی حوزه هنری تابلوی یادبودی به این خانواده اهدا شد.
درخواست همسر علی سلیمانی برای ادای نذر فرهنگی هنری به نام علی سلیمانی
سهیلا جوادی در سخنان خود با یادی از علی سلیمانی اظهار داشت: بعد از ایست قلبی همسرم به دخترم گفتم که امروز هنگام امتحان است، باید درس هایی که گرفتیم را در این روزها درست پس بدهیم. حضرت زینب (س) را به یاد آوردیم که در یک روز تمامی عزیزانش را از دست داد اما می فرمود جز زیبایی هیچ چیز ندیدم. ما هم زینب کبری (س) را الگوی خودمان قرار دادیم و سعی کردیم جز زیبایی هیچ نبینیم. ما واقعاً فقط زیبایی دیدیم و صبر و تحملی خداوند به ما داد تا شکر گذار باشیم.
جوادی در ادامه با قرائت نوشته ای از پیش آماده شده اظهار داشت: «علی بیشتر از سی سال از عمر خویش را در راه فرهنگ و هنر این کشور صرف کرد و کوشش کرد تا فرهنگ و هنر بعنوان یک نیاز ضروری در سبد فرهنگی خانواده ها قرار بگیرد و به علت مسائل ناشی از فقر این سبد حذف نشود. شاهد مثال آن هم اجراهایی است که علی به صورت مجانی انجام می داد که مواردی از در همین حوزه هنری روی صحنه رفت. بنابراین علی همواره به بچه های جنوب شهر و مناطق محروم کشور توجه داشت، حتی در عسلویه حدود بیست سال پیش کتابخانه ای را دایر کرد که جز معدود کتاب خانه های آن شهر بود.
جوادی افزود: علی معتقد بود که فقر نباید مانع از رشد استعدادهای بچه های مناطق محروم شود. بنابراین تصمیم داریم تا نذری فرهنگی را با تجهیز کتاب خانه هایی در مناطق محروم تهران با یاد علی سلیمانی ادا نماییم. از شما هم می خواهیم تا به یاد علی سلیمانی به این کتاب خانه ها کالاهای فرهنگی خویش را اهدا و نذر کنید تا هیچکس به علت فقر از رشد و بروز استعداد ناکام نماند. همینطور از وزارت ارشاد، حوزه هنری، معاونت سیما و تمامی مدیرانی که در این مراسم حضور دارند می خواهیم در تحقق این آرزوی علی سلیمانی که آرزوی همه ما است کمک کنند.
وی در انتها از یاری همه دوستان علی سلیمانی در این روزها قدردانی کرد.
سبا سلیمانی هم با بیان خاطره ای از پدر و تشکر از همه حاضرین در این مراسم اظهار داشت: علی سلیمانی معتقد بود که خوب بودن در شرایط سخت مهم می باشد. جامعه امروز ما احتیاج به آرامش و امید دارد، از همه خواهش می کنم به یاد علی سلیمانی همواره بخصوص در این روزهای سخت از امید حرف بزنیم و به هم امید بدهیم.


منبع:

1400/05/25
14:35:08
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر