راه سخت متمایل کردن دانش آموزان و والدین به سمت رشته های فنی

راه سخت متمایل کردن دانش آموزان و والدین به سمت رشته های فنی کنکور هنر: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به این که هم اکنون ۳۵ درصد دانش آموزان دبیرستانی به سمت رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش می روند در حالیکه هدفگذاری قوانین توسعه ای، رسیدن به نرخ ۵۰ درصدی بوده است اظهار داشت: به نظر می آید به سختی میتوان به این نقطه رسید. اصلی ترین راهکار هم فرهنگ سازی برای افزایش تمایل و استقبال خانواده ها به سمت رشته های فنی و کاردانش است.


علیرضا کمرئی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به روند تحقق سیاست توسعه متوازن شاخه ها و رشته های تحصیلی در وزارت آموزش و پرورش اظهار نمود: به منظور رشد کمی شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش، هماهنگی هایی با اداره کل مشاوره برای معرفی ظرفیت مناسب انتخاب رشته به استان ها و همینطور شوراهای آموزش و پرورش استان ها صورت گرفته است.
وی ادامه داد: تصور می شود بتوانیم در صورت تحقق برنامه ها، یک توسعه کمی را در این شاخه تحصیلی شاهد باشیم.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به موانع رشد آموزش های مهارتی در کشور اظهار داشت: چندین متغیر در توسعه آموزش های مهارتی نقش ایفا می کند که مورد نخست، توسعه فضاهای هنرستانی و دوم نیروی انسانی است که به لحاظ کمی و کیفی دارای کمبود است. تعداد قابل توجهی نیرو باید به این بخش اضافه شود.
کمرئی اضافه کرد: عامل سوم به شان و منزلت رشته های فنی در جامعه و میزان استقبال دانش اموزان برمی گردد. باوجود احتیاج به این رشته ها، شان و منزلتشان در جامعه آنطور که باید و شاید بالا نیست و هنوز شاخه نظری و رفتن به دانشگاه ها جزو آرمان ها و ایده آل خانواده ها به حساب می آید.
وی با اشاره به اینکه چهارمین عامل، تجهیزات هنرستانی است اظهار داشت: باید کیفیت هنرستان ها بالا برود تا فارغ التحصیلان آن توسط نظام اشتغال جذب شوند. در کنار معلم و فضا باید تجهیزات هم قابل قبول باشد که به دلیل تنگناهای مالی با مشکلاتی در این بخش رو به رو بوده ایم. البته پارسال ۲۳۰ میلیارد تومان به استان ها کمک کردیم و با برخی مراکز صنعتی هم تفاهم هایی داشتیم که به ما کمک کنند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: برای سالجاری هم اعتبار قابل توجهی در بودجه سنواتی دیده شده که اگر تأمین و توزیع شود از نظر تجهیزات هم حرکت خوبی صورت می گیرد.
کمرئی تصریح کرد: به علت محدودیت های ذکر شده، هم اکنون سهم آموزش های مهارتی در جمعیت دانش آموزی، ۳۵ درصد است و هرسال رشد کندی داریم. فاصله کنونی تا نرخ ۵۰ درصدی آموزش های مهارتی که در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته زیاد است و به نظر می آید به سختی میتوان به این نقطه رسید. اصلی ترین راهکار هم فرهنگ سازی برای افزایش تمایل و استقبال خانواده ها به سمت رشته های فنی و کاردانش است.
منبع:

1400/05/22
12:19:22
5.0 / 5
206
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , دانشگاه , رمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر