دسترسی هنرجویان به محتواهای آموزشی با رمزینه های سریع پاسخ

دسترسی هنرجویان به محتواهای آموزشی با رمزینه های سریع پاسخ به گزارش کنکور هنر معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تالیف کتاب های درسی فنی وحرفه ای وکاردانش پروسه تهیه رمزینه های سریع پاسخ را تشریح نمود و اظهار داشت: تنوع محتوای قابل دسترس موجب افزایش کیفیت یاددهی-یادگیری می شود.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، حسن عبداله زاده درباب ضرورت و اهداف تولید محتوای رمزینه سریع پاسخ اظهار نمود: با انتشار ویروس کرونا، آموزش های حضوری از روال عادی خود خارج و به آموزش های غیر حضوری تبدیل شد. در آموزش های حضوری منابع آموزشی در اختیار هنرجویان، بیشتر بصورت محتوای متنی بود اما در آموزش های غیرحضوری به سبب محدودیت های بوجود آمده باید محتوای آموزشی نیز دستخوش تغییر شود. به این صورت که کتاب های متنی در بستر آموزش های الکترونیک کفایت نکرده و نیاز به محتوای مکمل است؛ پس با بهره گیری از فناوری باید به سمتی حرکت نماییم که محتوای تکمیلی با سهولت بیشتری در اختیار هنرجویان قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در بحث رمزینه های سریع پاسخ محتوای مکمل در قالب فیلم انیمیشن، موشن گرافیک، استاپ موشن، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی بر روی سامانه رشد قرار می گیرد و با اسکن رمزینه سریع پاسخ توسط هنرجو این محتوا در دسترس خواهد بود؛ این محتوا می تواند در خیلی از موارد موجب برطرف شدن خلاء های آموزشی ناشی از نبود زمان کافی شود.
معاون دفتر فنی و حرفه ای در پاسخ به این پرسش که "رمزینه های سریع پاسخ چه خلاء هایی در آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش را پوشش می دهد؟ اشاره کرد: در آموزش های غیرحضوری عدم حضور فیزیکی هنرجو و هنرآموز در کلاس درس سبب می شود تا پرسش و پاسخ های رد و بدل شده بین مربی و متربی در پایین ترین میزان خود قرار گرفته و یا توضیحات ارائه شده در کلاس غیر حضوری برای هنرجو به حد کفایت نرسد و عدم ارتباط چهره به چهره موجب بروز ابهامات در انتقال مفاهیم گردد. ازطرف دیگر اکتفا به محتوای متنی در انتقال دانش سبب خواهد شد تا پروسه یاددهی یادگیری کسالت بار شده و هنرجو را بی انگیزه کند. وجود محتوای تکمیلی و متنوع می تواند این نقایص را پوشش داده و یادگیری را خوشایند کند؛ ازطرف دیگر تنوع محتوای قابل دسترس می تواند موجب افزایش کیفیت یاددهی یادگیری گردد.

استانداردهای خاص برای تولید محتوای رمزینه سریع پاسخ
عبداله زاده درباب استانداردهای خاص برای تولید محتوای رمزینه سریع پاسخ اظهار داشت: استانداردهای ارائه شده دراین زمینه در سه بخش محتوایی، فرهنگی ارزشی و هنری تدوین شده است. در بخش محتوایی عواملی مانند ساختارمحتوا، دستورالعمل های ایمنی، دستورالعمل های زیست محیطی توجه به مدیریت منابع، استفاده بهینه از مواد و ابزار، استفاده از مواد بازیافتی، تفکیک زباله، و در بخش هنری خاصیت های فایل های تصویری، ویدئویی، گرافیکی و صوتی مسائل مربوط به کیفیت و کمیت و نوع فایل ها گنجانده شده است و در بخش فرهنگی-ارزشی رعایت موازین و چارچوب های مشخص شده در اسناد بالا دستی و خط مشی سازمان درتولید محتوا درنظر گرفته شده است.

تشریح پروسه تولید و تامین محتوای رمزینه های سریع پاسخ
وی در تشریح پروسه تولید و تامین محتوای لازم رمزینه های سریع پاسخ اظهار داشت: در این پروسه ابتدا ۱۲۶ عنوان کتاب در شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش مشخص شد و سپس کارها به دو بخش تامین محتوا و تولید محتوا تقسیم شد.
معاون دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش اضافه کرد: بخش تولید خود در سه فاز تعریف شد. فاز اول شامل تولید فیلم های آموزشی، فاز دوم شامل تولید سایر محتوا از قبیل انیمیشن، موشن گرافیک، اینفوگرافیک، استاپ موشن و در فاز سوم تولید واقعیت افزوده و واقعیت مجازی قرار گرفتند. در فاز اول فیلم مورد نیاز کتاب های درسی با تهیه شرح خدمات و تولید سناریو شروع و سپس از شرکت های تولید فیلم های آموزشی دعوت به عمل آمد تا باتوجه به شرح خدمات فیلم ها برگه های استعلام قیمت را تکمیل نمایند بعد از ارسال و بررسی این استعلام ها شرکتها انتخاب و کار بین شرکتها در ۵ گروه تقسیم شد و این فاز با همکاری کارشناسان دفتر و شرکتها در مراحل پایانی خود می باشد.

تولید محتوای انیمیشن، استاپ موشن، موشن گرافیک و اینفوگرافیک
عبدالله زاده افزود: فاز دوم شامل تولید محتوای انیمیشن، استاپ موشن، موشن گرافیک و اینفوگرافیک است؛ ابتدا نیازسنجی و سپس سناریو محتوا توسط کارشناسان رشته تولید شده در مرحله فراخوانی شرکتها برای تولید محتوا قرار دارند.
او اظهار داشت: در فاز سوم که هم زمان با فاز دوم صورت خواهد گرفت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیز بصورت مستقل برای کتاب های درسی که دارای رمزینه سریعا پاسخ هستند تولید خواهد شد. در بخش دوم که مربوط به تامین محتوای لازم رمزینه سریع پاسخ است محتوای موجود که در سال های قبل تولید شده اند از قبیل فیلم های آموزشی، انیمیشن ها، موشن گرافیک ها، نرم افزارها و وسایر محتوای که توسط سازمان و یا شرکت های دیگر تولید شده قابل استفاده برای سازمان از لحاظ مادی و معنوی هستند در قالب تامین محتوا آماده سازی شده و در سایت رشد بارگذاری خواهند شد.
وی در پاسخ به این پرسش که "رمزینه های سریع پاسخ برای کدام رشته ها و کتاب های درسی فنی و حرفه ای و کاردانش درنظر گرفته شده و چه تعداد رمزینه تولید خواهد شد؟ اظهار داشت: این رمزینه ها برای چهار زمینه صنعت، هنر، خدمات و کشاورزی شامل ۱۲۶ مجموعه انتخاب شده که هرکتاب دارای ۵ رمزینه و هر رمزینه بین ۱ تا ۷ فایل قابل دسترس از قبیل فیلم، موشن گرافیک، انیمیشن و غیره خواهد بود؛ در مجموع دربخش تولید فیلم، ۵۴ فیلم حدود ۱۵تا ۳۰ فایل سه الی ۷ دقیقه ای درحال تولید است و در بخش سایر محتوا در مجموع ۱۸۰ فایل حدود یک دقیقه ای و در بخش تامین محتوا برای ۸۳ کتاب در مجموع حدود ۶۰۰ فایل سه الی ۷ دقیقه ای آماده سازی خواهد شد.
معاون دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش اضافه کرد: در بخش تولید فیلم ها تا اختتام مرداد ماه ۵۴ فیلم کامل تولید خواهد شد در بخش تامین نیز تا اختتام مرداد ماه محتوای مورد نیاز تحویل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی خواهد شد و در بخش سایر محتوا تا پانزدهم شهریور تولید به انتها خواهد رسید هم اکنون در بخش تولید فیلم ها حدود ۸۰ درصد فیلم ها به انتها رسیده است و در بخش تامین محتوا نیز حدود ۶۰ درصد محتوا تامین شده است.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، عبداله زاده باتوجه به نزدیک شدن شروع سال تحصیلی جدید و احتمال تداوم همه گیری ویروس کووید۱۹ درباب روند تولید محتوای رمزینه سریع پاسخ اینگونه پیش بینی می شودکه تا ابتدای مهر ماه تمام فایل های تولید شده در دفتر فنی حرفه ای برای سال، ۲۶ عنوان بارگذاری شود و بعد از آن نیز فاز بعدی تامین رمزینه سریع پاسخ برای سایر کتاب ها اقدام خواهد شد و برای سال های آتی نیز در اختیار هنرجویان قرار خواهد گرفت.
منبع:

1400/05/19
22:17:27
5.0 / 5
502
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحصیل , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر