نمایشگاه طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا شروع به کار کرد

نمایشگاه طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا شروع به کار کرد به گزارش کنکور هنر نمایشگاه آثار هنرمندان شیشه نگار باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی با مبحث بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا برپا شد.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه آثار هنرمندان شیشه نگار باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی با مبحث «بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» برپا شد. علی فروزانفر رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در این مورد اظهار داشت: به مناسبت آغاز ماه محرم، چند تن از هنرمندان باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی حوزه هنری به سرپرستی استاد مرضیه سادات کمانیان جهت حفظ نسخه چاپ سنگی «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا»، تصاویر این کتاب را توسط تکنیک نقاشی پشت شیشه در شرایط سخت کرونایی اجرا و در چارچوب تصاویری ماندگار به معرض نمایش گذاشته اند.
وی با تاکید بر تولیدمحور بودن تمامی کارگاه های آموزشی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در مورد هنرمندان این نمایشگاه اظهار داشت: زهرا توحید، نسیم جزینی، آذین سلطانی، یاسمن سیاوشی، غزال قصرلقمانی، نسرین جزینی، زهرا احمدی و سمیه مروجی هنرمندانی هستند که با شرکت در کارگاه های آموزشی تولیدمحور مرکز معماری اسلامی حوزه هنری با آثار خود موفق به حضور در این نمایشگاه شده اند.
رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری درباره محتوای آثار نمایشگاه اظهار داشت: «طوفانُ البُکاء فی مَقاتِلِ الشُّهَداء» کتابی فارسی در مصائب خاندان پیامبر (ص) بخصوص امام حسین (ع)، نوشته محمدابراهیم جوهری هروی است. طوفان البکاء در ۱۲۵۰ قمری نگارش یافت، این کتاب اولین بار در ۱۲۵۸ ق در تهران به چاپ رسید و تحت عنوان کتاب جوهری شهرت بسیاری دارد. این کتاب بارها به چاپ رسیده است؛ نسخه های خطی خیلی از این اثر در کتابخانه های ایران وجود دارد. طوفان البکاء با ۵۸ چاپ مصور، بیشترین چاپ مصور در کتاب های دینی را دارد. تصویرگر چاپ سنگی این کتاب میرزا علی قلی خویی است که آثار این نمایشگاه بر مبنای تصویرگری های وی در این کتاب ساخته شده است.
وی افزود: برای برگزاری این نمایشگاه به علت دشواری های حاصل از شیوع مجدد ویروس کرونا و وضعیت قرمز در شهر مراسم افتتاحیه خاصی برگزار نکردیم. ازاین رو نمایشگاه «بازسازی تصاویر کتاب طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» با تکنیک نقاشی پشت شیشه از امروز ۱۷ مردادماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری کار خویش را شروع کرد و تا ۲۰ مردادماه میزبان علاقه مندان خواهد بود.
فروزانفر در انتها در مورد فروش این آثار اظهار داشت: هنوز تصمیم قطعی در مورد چگونگی فروش آثار این نمایشگاه و قیمت گذاری آنها گرفته نشده است، اما به منظور یاری چرخه اقتصاد هنر از جانب مرکز معماری اسلامی حوزه هنری این اتفاق پیگری خواهد شد.
نمایشگاه نقاشی پشت شیشه «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» به منظور حفظ و بازسازی نسخه چاپ سنگی کتاب «طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا» تألیف محمدابراهیم جوهری با تصویرگری میرزا علی قلی خویی در گالری ابوالفضل عالی برگزار شده است. علاقه مندان برای تماشای این آثار می توانند در ایام اداری تا ۲۰ مردادماه با رفتن به حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، از ساعت ۱۰ تا ۱۸ رجوع کنند.

1400/05/18
10:08:57
5.0 / 5
243
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تصویر , حوزه هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر