سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد

اعلام نوع واكسن و محل واكسیناسیون معلمان

اعلام نوع واكسن و محل واكسیناسیون معلمان سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت شرایط و نحوه واکسیناسیون معلمان که از فردا همزمان با عیدسعید غدیر شروع می شود را اعلام و تصریح کرد که هیچ محدودیتی برای آموزش و پرورش در نوع و تعداد واکسن نداریم و مبنا و ملاک ما فهرستی است که آموزش وپرورش در اختیار ما می گذارد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در سی و پنجمین اجلاس سراسری مدیران و روسای آموزش وپرورش که در اردوگاه باهنر برگزار شد ضمن تقدیر از عملکرد معلمان در دوران کرونا اظهار داشت: کار معلمان در این ایام زیاد بود و شرایط سختی های بسیاری را متحمل شده و ایثارگری و فداکاری کردند. این که مدرسه تعطیل شد و معلمان در خانه بودند این گونه نبود و کارشان بیشتر شد.
وی اضافه کرد: از فرصت های کرونا، راه اندازی اپلیکیشن شاد بود که یک کار افتخارآمیز است و یک زیرساخت خیلی خوب بود که در این ایام کرونا برای آموزش وپرورش ماندگار شد و در آینده هم در وضعیت هایی نظیر تعطیلی مدارس به دلیل بروز بحران های طبیعی و غیره استفاده خواهد شد.
وی بابیان این که شاید بتوان آموزش را مجازی کرد اما نمی توان پرورش را به صورت مجازی دنبال کرد اظهار داشت: در ماه های گذشته سازمان های بین المللی مانند سازمان جهانی بهداشت و سازمان های فرهنگی بین المللی درباره تعطیلی مدارس ابراز نگرانی کرده اند و گفته اند اصل باید بر بازگشایی مدارس باشد و سپس نسبت به کاهش ریسک ها اقدام نمود. میزان ترک تحصیل در دنیا بسیار بالا رفته و شمار کودکان کار هم افزایش پیدا کرده است. ۳۰ درصد کل بازماندگان در دنیا در جمعیت دختران افزایش پیدا کرده و قریب به ۳۰ میلیون دختر به آمار بازماندگی از تحصیل در سطح جهان افزوده شده اند.
وی افزود: در دوران تعطیلی مدارس، چند اتفاق مهم در دانش آموزان رخ داده است که مورد نخست تغییر الگوی خواب آن هاست. وقتی الگوی خواب به هم می خورد مسائل بسیاری ایجاد می شود. دوم تحرک و فعالیت فیزیکی آن هاست که بسیار کاهش یافته است. افزایش وزن آن قدر مبحث مهمی است که دو وزارت خانه طرح مشترکی را در زمینه چاقی دانش آموزان دنبال می کنند. نکته سوم تغییر الگوی تغذیه است که وقتی دانش آموزان مداوم در منزل هستند این الگو به هم می خورد. با این سه تغییر در کنار مغفول ماندن "پرورش" در دانش آموزان در زمان تعطیلی مدارس مواجه بودیم که صدمه هایی به دنبال داشته است.
وی با اشاره به اینکه سفارش اکید این است که همه به سمت بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بروند، اظهار داشت: معتقدم اهمیت آموزش حضوری در مدرسه بیشتر است، چونکه دانشجویان توانمندی بیشتری برای کار کردن با ابزار هوشمند دارند و شخصیت و هویت آنان شکل گرفته است. اما بازگشایی ایمن مدرسه باید به چه صورت باشد؟ یک بسته اقدامات برای بازگشایی مدارس نیاز است و فقط واکسیناسیون مطرح نیست. خانواده نقش مهمی در این حوزه دارد و زیرساخت های لازم در مدارس هم باید بوجود آمده باشد. تردد، تجمع و تهویه باید تحت کنترل مدرسه باشد.
وی افزود: مطالعات نشان داده میزان انتقال ویروس از بچه ها به همدیگر بسیار کمتر است تا از بزرگسالان به کودکان و برعکس. اغلب موارد ابتلای کرونا در کودکان به علت انتقال ویروس از والدین و بزرگسالان به بچه هاست و دلیل علمی اش این است که وایرال لود ویروس در کودکان پایین است، چونکه سیستم ایمنی بدنشان بسیار قوی است. سیستم ایمنی از دوران نوزادی به شدت پرکار است و بدن مرتب درحال ساخت آنتی بادی است. واکسن های گوناگونی به بچه ها می زنند که آنها هم یک ایمنی متقاطعی بوجود می آورد. زمانی که ویروس وارد بدن آنها می شود چون سیستم ایمنی قوی دارند علایم کم است و انتقال هم کم است.
وی ضمن اشاره به این که اتفاقا کسانی که در معرض خطر هستند معلمان و بزرگسالان هستند اظهار داشت: امکان دارد یک کلاسی برگزار گردد و چند دانش آموز بدون علامت هم در کلاس حضور داشته باشند و معلم از آنها ویروس را دریافت کند. باید مبانی علمی این مورد را تبیین نماییم. همینطور خانواده باید در چارچوب یک ارتباط مستمر و مستقیم با مراقبان بهداشت مدارس، آموزش ببیند و بداند بمحض مشاهده علایم در بچه ها از رفتن دانش آموز به مدرسه جلوگیری نماید و بلافاصله به مرکز بهداشتی ذی ربط اطلاع داده شود و همه خانواده ها چک بشوند.
وی افزود: دانش آموز از خانه که بخواهد به مدرسه برود از سرویس استفاده می نماید که ما رانندگان را هم واکسینه خواهیم کرد. واکسیناسیون همه معلمان را از روز پنجشنبه، عید غدیر شروع خواهد شد.
وی در ادامه شرایط و نحوه واکسیناسیون معلمان را اعلام نمود و اظهار داشت: نخست این که باید بگویم این طور نیست که بگوییم فلان واکسن را به معلمان می زنیم. یک سبد واکسن شامل برکت، سینوفارم و آسترازنکا هست که هرکدام را خواستند می زنند. نکته دوم آنکه وزارت آموزش وپرورش فهرستی را تایید می کند و به ما می دهد و ما با آن فهرست کار داریم و اگر افرادی هستند که در این فهرست نبودند و نامشان جا افتاده بود اگر وزارت آموزش و پرورش باردیگر به ما فهرست بدهد ما واکسیناسیون آنها را هم انجام می دهیم.
وی تصریح کرد که قول می دهیم هیچ محدودیتی برای واکسیناسیون معلمان نداریم؛ نه در نوع و نه در تعداد واکسن. هر تعدادی را که وزارت آموزش وپرورش تأیید کند ما انجام می دهیم. هر راننده سرویسی را هم که آموزش و پرورش تأیید کند ما واکسن می زنیم. کارکنان مدرسه مانند نگهبان و نیروهای خدماتی هم هستند که اگر فهرست آنها را هم به ما بدهند محدودیتی برای واکسیناسیون آنها هم نداریم.
وی ضمن اشاره به این که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار فرهنگی داریم و با عنایت به ظرفیت کشور حدود یک هفته می توانیم واکسن آنها را تزریق کنیم، خطاب به مدیران کل استانی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: درخواستم این است که با معاونین بهداشت و روسای دانشگاه های علوم پزشکی در استان ها جلسه بگذارید و چند نکته را رعایت کنید. ما در مراکز تجمیعی به معلمان واکسن نمی زنیم. چند علت دارد که یکی از آنها حفظ حرمت معلمان است تا در صف نایستند.
وی اضافه کرد: مثلاً اگر بعنوان مثال مدرسه ای ۵۰ معلم داشته باشد، ظرف دو ساعت واکسن شان را در همان مدرسه هم می توانیم تزریق نماییم. در کلان شهرها می توانید سالن های خوب با تهویه مناسب در نظر بگیرند و بعد نوبت دهی شود. ارزشش را دارد که وقت بگذاریم و هماهنگی هایی صورت گیرد تا آموزش وپرورش سالن های بزرگ، خوب و آبرومند خودش را در اختیار بگذارد، همکار ما تأیید می کند و در این صورت به نظرم می شود واکسیناسیون را دریکی دو روز برای یک استان انجام داد.
رییسی با اشاره به اینکه دوز دوم را هم ۲۸ روز بعد تزریق می نماییم اظهار داشت: البته اگر آسترازنکا باشد، دوز دوم سه ماه بعد است، اما برای مابقی حدود ۲۸ روز است. درباره تعداد واکسن هیچ محدودیتی برای آموزش و پرورش نداریم و مبنا و ملاک ما فهرستی است که آموزش وپرورش در اختیار ما می گذارد. با عنایت به این که دو هفته پس از تزریق دوز دوم، سطح ایمنی واکسن بالا می رود برنامه ما این است که در نهایت دو هفته مانده به مهر، تزریق دوز دوم هم تمام شود.
وی افزود: از فردا، همزمان با عید سعید غدیر، واکسیناسیون فرهنگیان را با حضور وزرای بهداشت و آموزش وپرورش آغاز می نماییم و اطمینان می دهیم که کار انجام می شود. عجله و دغدغه ای برای واکسن نداشته باشید. رانندگان سرویس را هم واکسینه خواهیم کرد.
رییسی آخرین وضعیت واکسیناسیون کشور را هم تشریح و اعلام نمود که ما در بحث واردات واکسن از کشورهای خارجی، گرفتار بدقولی و بدعهدی هایی زیادی شدیم، اما هم اکنون وضعیت خوب شده و واکسن های خوبی به دست ما رسیده است. سرعت تزریق ر ا به بالای ۴۰۰ هزار در روز رسانده ایم و تا کنون حدود ۱۵.۸ میلیون دوز واکسن در سطح کشور توزیع کرده ایم و تا آخرمرداد ۷ میلیون دوز واکسن دیگر هم دست ما خواهد رسید.
وی افزود: تا کنون بیشتر از ۷۰ درصد ۶۰ سال به بالاها که گروه پرخطر سالمندی بودند واکسینه شده اند. وقتی واکسیناسیون در یک رده سنی به بالای ۷۰ درصد برسد ما گروه سنی بعدی را اعلام می نماییم اما به این مفهوم نیست که نوبت گروه قبلی سوخته است. ازاین رو از همه خانواده ها و افراد بالای ۶۰ سال که تا کنون اقدام نکرده اند می خواهم که ثبت نام کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به اثر واکسیناسیون در کنترل بیماری اظهار داشت: ۹۲ درصد بیماران بالای ۷۰ سال که حالا در بیمارستان های ما بستری اند کسانی هستند که واکسن نزده اند. فقط هشت درصد، کسانی هستند که واکسن زده اند و البته همه شان بیماری زمینه ای داشته اند. از این هشت درصد، حدود شش تا هفت درصد یک دوز واکسن زده اند و فقط یک درصد بوده اند که دو دوز واکسن زده بودند.
منبع:

1400/05/07
12:17:09
5.0 / 5
300
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر