شرایط شركت كلاس نهمی ها در امتحان تعیین رشته مجدد

شرایط شركت كلاس نهمی ها در امتحان تعیین رشته مجدد کنکور هنر: امکان دریافت فرم های هدایت تحصیلی از سامانه دانش آموزی «پادا» از شنبه هفته گذشته (26 تیرماه) فراهم گشته است و بدین سان دانش آموزان می توانند نسبت به انتخاب رشته تحصیلی و ثبت نام در مدارس دوره دوم متوسطه اقدام نمایند.به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، صدور نمون برگ های ۶ و ۷ هدایت تحصیلی بصورت منطقه ای و بعد از ثبت نهایی نتایج امتحانات جهت بررسی عملکرد تحصیلی دانش آموزان در حال انجام می باشد و هر منطقه ای که نمرات دانش آموزان را ارسال نماید، برای دانش آموزان آن منطقه نمون برگ صادر خواهد شد.

آن طور که وزارت آموزش وپرورش در روز ۲۶ تیرماه اعلام نموده است برگه هدایت تحصیلی دانش آموزان ۱۴۰ منطقه از ۷۰۰ منطقه کشور صادر شده و این پروسه درحال تکمیل است.

سه عامل مهم در هدایت تحصیلی شامل بررسی های مشاوره ای (نمون برگ شماره ۶) فقط در حد سفارش به دانش آموز، عملکرد تحصیلی (نمون برگ شماره ۷) حد نصاب نمره لازم برای دروس تخصصی رشته های شاخه نظری (علوم تجربی، ریاضی فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، معارف اسلامی) شاخه فنی و حرفه ای (صنعت، خدمات، کشاورزی، هنر) شاخه کاردانش (صنعت، خدمات، کشاورزی، هنر) و ظرفیت رشته ها، امکانات و تجهیزات منطقه است.

برگه هدایت تحصیلی بیشتر جنبه سفارش ای دارد که دانش آموز بداند صلاحیت و توانمندی ورود به کدام شغل را دارد اما هدایت تحصیلی تابع امکانات و ظرفیت های آموزش وپرورش و دیگری سوابق تحصیلی دانش آموز است. دو فرم شماره ۶ و ۷ بمنظور هدایت تحصیلی در اختیار دانش آموزان کلاس نهم قرار می گیرد. فرم شماره ۶ جنبه سفارش ای دارد و فرم شماره ۷ برمبنای عملکرد تحصیلی دانش آموز و ظرفیت منطقه تعیین می شود.

در فرم شماره ۶، ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شده که سفارش های مشاوران ۱۰ نمره، نظر معلم در حوزه استعداد دانش آموزان ۱۰ نمره، نظر خود دانش آموز ۱۰ نمره، نظر اولیاء ۵ نمره و آزمون رغبت و توانایی ۳۰ نمره دارد. عملکرد تحصیلی هم ۳۵ نمره دارد.

نمون برگ شماره ۶ تنها در امتداد راهنمایی و مشاوره بدون تأثیرگذاری بر عملکرد انتخاب رشته، برمبنای ملاک هایی تکمیل می شود؛ نتایج آزمون های رغبت و توانایی (هرکدام ۱۵ نمره کسب می کنند). (۳۰ امتیاز) نظرخواهی تمامی معلمان (۱۰ امتیاز) نظرخواهی والدین (۵ امتیاز) نظرخواهی دانش آموز (۱۰ امتیاز) عملکرد تحصیلی (۳۵ امتیاز)؛ نظرخواهی مشاور (۱۰ امتیاز) و در نمون برگ شماره ۷ علاوه بر کسب نمره کف بعنوان شرط لازم، هدایت تحصیلی فقط برمبنای عملکرد تحصیلی و با لحاظ کردن ظرفیت منطقه و درنهایت رتبه بندی عملکرد تحصیلی انجام می شود.

دانش آموزان فقط برمبنای ظرفیت منطقه و رتبه ای که در عملکرد تحصیلی دارند، طبقه بندی می شوند و ثبت نام آنان صورت می گیرد.

میانگین نمرات برای ورود به رشته های ریاضی و تجربی

میانگین نمرات دروس ریاضی و تجربی برای دانش آموزان متقاضی رشته ریاضی باید به ترتیب حداقل ۱۵ و ۱۴ و برای متقاضیان رشته تجربی به ترتیب حداقل ۱۴ و ۱۵ باشد. دانش آموزان متقاضی رشته های ریاضی، علوم تجربی و فنی و حرفه ای دو اولویت "الف" و "ب" تقسیم بندی شدند که گروه "الف" در اولویت ثبت نام هستند.

دانش آموزانی که در اولویت "ب" قرار دارند به شرط خالی بودن ظرفیت مدرسه در رشته مورد نظرمی توانند ثبت نام کنند. شرط خرید اینترنتی کتاب های درسی برای دانش آموزان پایه دهم ثبت اطلاعات و انتخاب رشته تحصیلی آنها در سامانه «پادا» و تأیید آن از جانب مدیر مدرسه است.

شرایط شرکت در امتحان تعیین رشته مجدد

به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، در شیوه نامه هدایت تحصیلی امکان جبران و فرصت مجددی برای ترمیم نمرات در نظر گرفته شده است. اداره کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در مقابل لطمه های اجتماعی وزارت آموزش وپرورش در آخرین اطلاعیه اش درباره هدایت تحصیلی درباره شرایط شرکت در امتحان تعیین رشته مجدد توضیحاتی ارایه داده است که برمبنای آن دانش آموزانی که حد نصاب نمره را در یکی از شاخه ها، زمینه ها و رشته های تحصیلی در خردادماه کسب نکرده باشند، می توانند با تکمیل نمون برگ درخواست تعیین رشته مجدد نسبت به شرکت در امتحان تعیین رشته در مرداد یا شهریورماه (همزمان با امتحان دانش آموزان تجدیدی) اقدام نمایند.

تأکید می شود حد نصاب لازم برای ورود به رشته، برمبنای نمرات پایانی سه ساله دوره اول متوسطه در درس یا دروس مربوطه محاسبه می شود. در صورت کسب حد نصاب نمره، ورود دانش آموز به مدارس غیردولتی بلامانع و در مدارس دولتی در صورت وجود ظرفیت امکان پذیر است.

نمره امتحان تعیین رشته مانند امتحانات درس های شهریور محاسبه می شود و در کارنامه تحصیلی و نمون برگ های هدایت تحصیلی (با عنوان تعیین رشته) ثبت شده و تأثیری در معدل سالانه یا کل دانش آموز ندارد و فقط در هدایت تحصیلی دانش آموز مورد استفاده قرار می گیرد.

بدیهی است مدیران مدارس متوسطه اول باید فرم های تعیین رشته مجدد را در اختیار دانش آموزان متقاضی قرار دهند و پروسه درخواست را اجرا کنند.

منبع:

1400/05/04
10:35:09
5.0 / 5
337
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر