شروع سنجش سلامت پیش دبستانی ها از 18 تیر

شروع سنجش سلامت پیش دبستانی ها از 18 تیر به گزارش کنکور هنر رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان این که امسال حداقل یک میلیون نوآموز به جمعیت تحت پوشش سنجش سلامت افزوده می شوند، از توسعه پوشش غربالگری پیش دبستانی ها آگاهی داد و اظهار داشت: از سال 96 در پیش دبستانی هم غربالگری انجام می شود. امسال حداقل 600 هزار دانش آموز پیش دبستانی را از 18 تیر سنجش خواهیم کرد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، سیدجواد حسینی در مراسم افتتاحیه برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نو آموزان بدو ورود به دبستان با اشاره به این که امروز افتتاح رسمی طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان را در سطح کشور داریم اظهار داشت: برنامه سنجش سلامت در دو قلمرو حفظ، ارتقای سلامت و پیش گیری از بیماریها و همین طور آمادگی تحصیلی ایفای نقش می کند و این برنامه یکی از فراگیرترین، عمومی ترین، پر حجمترین، مستمرترین، گسترده ترین و کاربردی ترین برنامه تشخیصی و غربالگری وزارت آموزش و پرورش است.
وی ادامه داد: سنجش سلامت، داده های بسیار ازشمندی دارد و نتایج حاصل از این برنامه منجر به پیش گیری از بیماریها، ارتقای سلامت و مداخلات حوزه سلامت می شود.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اعلان اینکه سنجش سلامت، گام مهمی برای استانداردسازی آموزشی مبتنی بر تشخیص بموقع کودکان در معرض خطر است اظهار داشت: ساماندهی آموزشی را با جای دهی بچه های دیرآموز، اوتیسم، جسمی حرکتی، بینایی، شنوایی و مشکلات ویژه یادگیری در دستور کار قرار می دهیم و چه اقدامی مهم تر از این برای ارتقای سلامت می تواند باشد.
حسینی اضافه کرد: همیشه دغدغه ما این بوده که آیا همه طیف ها را تحت پوشش آموزش قرار داده ایم؟ از سال ۷۰ سازمان آموزش و پرورش استثنایی افتتاح شده و هفت گروه تحت پوشش هستند. ما فکر می نماییم باید سه گروه دیگر هم افزوده شوند؛ سه گروه کاستی توجه همراه با بیش فعالی، گروه مستقل طیف اتیسم و گروه مشکلات رفتاری هیجانی. امیدواریم هفته آتی با حضور وزیر در جلسه شورای سازمان تصویب شود.
وی با اعلان اینکه نخستین گام مداخله بهنگام برای امور آموزشی، پرورشی و توانبحشی در طرح سنجش انجام می شود اظهار داشت: طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان مسیر تکاملی به لحاظ کمی و کیفی طی کرده است. در سال ۷۳ حدود یک و نیم درصد تحت پوشش طرح قرار گرفته اند که سال ۹۸ به حدود ۹۷.۶ درصد رسیده است. در سال ۹۹ که با بحران کرونا رو به رو بودیم ۹۸.۸ درصد دانش آموزان تحت پوشش رفتند و امسال ۹۹ درصد تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: برای پوشش آن یک درصد هم در هراستانی حداقل یک پایگاه دائمی آکوستیک را راه اندازی و فعال کردیم که هیچ کس از این برنامه دور نماند.
حسینی اشاره به گسترش کیفی برنامه سنجش اظهار داشت: به روز رسانی ابزارهای سنجش بوسیله تشکیل شورای آزمون ها و راه اندازی پایگاه جامع آموزش با ۷۰ آزمون استاندارد همچون کارهای انجام شده برای کیفیت بخشی به برنامه سنجش است.
وی از توسعه پوشش غربالگری پیش دبستانی ها آگاهی داد و اظهار داشت: از سال ۹۶ در پیش دبستانی هم غربالگری انجام می شود. امسال حداقل ۶۰۰ هزار دانش آموز پیش دبستانی را از ۱۸ تیر سنجش خواهیم کرد.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: در سال جدید چند اقدام اساسی صورت گرفته است. نخست این که نشانگان مشکلات ویژه یادگیری را در پنج استان شناسایی خواهیم کرد و کار جدیدی است که امسال شروع می شود. سنجش حرکات اصلاحی نوآموزان بدو ورود به دبستان با همت معاونت سلامت و تربیت بدنی، سنجش پردازش های شنیداری و غربالگری نارسایی خوانایی از دیگر اقدامات نوآورانه در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی سال جاری است.
حسینی افزود: شناسایی نوآموزان دارای بیماریهای خاص نظیر دیابت، هموفیلی، صرع و بیماری قلبی عروقی نیز در برنامه سنجش سال جاری انجام می شود. همین طور میزان کم شنوایی از طیف هنجار تا شدید انجام می شود. در زمینه بینایی چشم را از نظر طبیعی بودن و غیرطبیعی بودن، عیب انکساری، آب مروارید و غیره هم می سنجیم. پروسه ارزیابی سبب می شود شناخت ما از بیماریها بیشتر شده و مداخلات گسترده تر صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه در سال ۹۹ حتی یک مورد گزارش مبتلاشدن به کرونا از پایگاه های سنجش نداشتیم اظهار داشت: امسال حداقل یک میلیون نوآموز به جمعیت افزوده می شود. ۴۰۰ پایگاه افزوده شده است و تعداد پایگاه های سنجش به ۲۵۰۰ پایگاه رسیده است. ۵۰۰ پایگاه شیفت دوم داریم. زمان سنجش را طولانی تر کرده ایم و طول زمان روزانه سنجش را یک ساعت افزایش دادیم.
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی اصرار کرد که ضدعفونی تمام پایگاه ها انجام می شود. در مرحله اول پنج میلیارد تومان برای این امر تخصیص یافته است. اتاق انتظار برای والدین هم درنظر گرفته شده است. تا حالا ۷ مرکز جامع خدمات تشخیصی، آموزشی و مشاوره ای در کشور به راه افتاده است و تا آخر سال در هر استان یک مرکز راه اندازی می شود. یکی از کارهای این مراکز، سنجش سلامت است.
منبع:

1400/03/31
10:10:45
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر