راهكاری موثر برای پیشگیری از فرسودگی شغلی معلمان

راهكاری موثر برای پیشگیری از فرسودگی شغلی معلمان به گزارش کنکور هنر خراسان رضوی معلمان تحت فشار روانی زیادی قرار دارند چونکه هر روز نیازهای دانش آموزان خویش را برآورده می کنند. در خیلی از مشاغل، استرس می تواند از نظر عاطفی و جسمی منجر به خستگی و فرسودگی شغلی شود. نتایج مطالعه اخیر نشان داده است که مراقبه به مربیان کمک می نماید تا در مقابل فشارهای روزمره مقاومت بیشتری نشان دهند.


به نقل از نیوز، به قول محققان مرکز سلامت و پیشرفت در آموزش، حدود ۷۰ درصد از افراد شاغل به صورت دائم تحت استرس قرار دارند و بیشتر از ۲۰ درصد آنان اثرات فرسودگی شغلی را احساس می کنند. در مطالعات قبلی مشخص شد که معلمان تلاش می کنند خواسته های یادگیری از راه دور را برآورده کنند ازاین رو با چالش های بیشتری روبرو هستند.
نتایج تحقیق جدید نشان داد، با وجود چنین میزان بالایی از فرسودگی، معلمانی که در یک برنامه توسعه چهار ماهه با تمرکز بر مراقبه استعلایی شرکت کردند، تاثیرات شدید خستگی عاطفی و فرسودگی را تغییر دادند. مدیتیشن استعلایی نوعی مراقبه است که بر سکوت، مانتراها و سایر تمرینات یوگا تمرکز دارد.
معلمان سالم تر، دانش آموزان موفق تر
افرادی که فرسودگی شغلی را تجربه می کنند معمولا با کاهش احساس موفقیت شخصی روبرو می شوند، احساس می کنند هویت خویش را از دست می دهند و خستگی عاطفی دارند. نتایج مطالعه اخیر نشان داد که معلمان استرس را دلیل اصلی ترک تدریس ذکر می کنند.
لورن والوسک، محقق اصلی این تحقیق و مدیر اجرایی مرکز سلامتی و پیشرفت در آموزش می گوید: «معلمان تحت فشار بالایی قرار دارند، چونکه هر روز از آنان خواسته می شود تا از یادگیری دانش آموزان خود در بین چالش های مختلف پشتیبانی کنند.
نتایج این مطالعه فواید مراقبه را برای تقویت سلامت روحی و جسمی معلمان نشان داده است. تحقیقات در مورد اثرات مضر فرسودگی شغلی و احتیاج به انعطاف پذیری درحال رشد است. مدارس به دنبال عرضه ابزارهایی برای کاهش فرسودگی و خستگی عاطفی معلمان هستند تا بتوانند از یک تجربه تدریس موثرتر و پایدارتر و نتایج بهتر دانش آموزان پشتیبانی کنند.
یک مطالعه چهار ماهه شامل ۷۸ معلم از مدرسه سانفرانسیسکو بود. کسانی که مراقبه استعلایی را تمرین کردند، بهبودی در سلامت جسمی، عاطفی و روانی نشان دادند. محققان همینطور دریافتند که این معلمان در مقابل استرس، خستگی و افسردگی مقاومت بهتری دارند.
محققان معتقدند که این یافته ها در موفقیت تحصیلی دانش آموزان هم تأثیر دارد. فرسودگی شغلی معمولا سبب می شود معلمان وقت کمتری به دانش آموزان خود اختصاص دهند و کمتر برای کلاس آماده شوند. غیبت معلم منجر به ورود معلمان جایگزین با صلاحیت کمتر به کلاس ها می شود و همینطور منجر به تغییرات بیشتر و کاهش تأثیر روش های تدریس خواهد شد.
نتایج این تحقیق در نشریه Frontiers in Education انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/22
22:00:31
5.0 / 5
350
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر