با تصویب آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی :

عرضه خدمات آموزشی نیروها در مدارس و موسسات، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی شد

عرضه خدمات آموزشی نیروها در مدارس و موسسات، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی شد به گزارش کنکور هنر در نهصدو نودودومین جلسه شورایعالی آموزش و پرورش کلیات مصوبات «آیین نامه مشارکت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع انسانی آموزش و پرورش» و « آئین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» به تصویب رسید.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، محمود امانی دبیرکل شورایعالی آموزش و پرورش با اشاره نهصدو نودودومین جلسه شورایعالی آموزش و پرورش که با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: در این نشست وزیر آموزش و پرورش گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده در جهت بهبود روند آموزش و پرورش و همینطور برگزاری مطلوب امتحانات دانش آموزان بیان کرد.

امانی طهرانی اضافه کرد: در این نشست اعضای شورایعالی آموزش و پرورش انزجار خویش را از عملیات تروریستی و به شهادت رسیدن دانش آموزان بی گناه مدرسه سیدالشهدا کابل افغانستان را اعلام و مراتب همدردی خویش را با ملت و دولت افغانستان ابراز داشتند.

وی ادامه داد: در ادامه جلسه وارد دستور کار بررسی«آیین نامه مشارکت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع انسانی آموزش و پرورش» شد که بعد از بحث و بررسی اعضای شورایعالی این آیین نامه با اصلاحاتی مورد تایید قرار گرفت.

امانی طهرانی ابراز کرد: این آیین نامه در جهت اجرای مفاد تبصره۱ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی» مصوب جلسه۸۳۳ شورایعالی انقلاب فرهنگی، در خصوص استفاده از ظرفیت علمی سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه برای جذب و تربیت منابع مورد نیاز در مشاغل آموزشی و تربیتی و با هدف جلب مشارکت و همکاری مؤثر مراکز فوق با دانشگاه های وابسته آموزش و پرورش تدوین شده و مشتمل بر ۹ ماده و ۳ تبصره است.

دبیرکل شورایعالی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: برپایه این آئین نامه، توسعه نقش راهبری دانشگاه های وابسته آموزش و پرورش، بعنوان مرجع اصلی علمی- تخصصی تربیت معلم، در مشارکت حداکثری و استفاده از ظرفیت و توانمندی های مراکز آموزشی کشور برای تحقق مأموریت ملی تربیت معلم در جذب و تربیت منابع انسانی در رشته های مصوب به تعداد مورد نیاز است.

وی یاد آور شد: این آیین نامه بعد از تایید شورایعالی آموزش و پرورش برای تصویب نهایی به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.

وی بیان نمود: دستور دوم این جلسه، بررسی«آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» بود که بعد از بحث و بررسی اعضای شورایعالی کلیات آن به تصویب رسید و مشتمل بر ۷ماده و ۴ تبصره است.

امانی طهرانی افزود: این آیین نامه در جهت اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی و بر مبنای تبصره ۵ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی» مصوب جلسه۸۳۳ شورایعالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین شده است.

دبیرکل شورایعالی آموزش و پرورش اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش موظف است تمام منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی تربیتی را بعد از حصول اطمینان از دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی بر مبنای مفاد این آئین نامه بکار گیرد.

امانی طهرانی اظهار نمود: بر مبنای یکی از مواد این آیین نامه، برای عرضه خدمات آموزشی تربیتی حضوری و غیرحضوری در مدارس، مراکز و مؤسسات آموزشی تربیتی، شامل دولتی و غیر دولتی و عرضه خدمات آموزشی خصوصی، علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی است.

وی بیان نمود: تمامی مشاغل آموزشی تربیتی شامل معلم، مدیر، معاون، هنرآموز، استادکار، مربی امورتربیتی، مشاور، مراقب سلامت(مربی بهداشت) در قالب نظام سنجش صلاحیت های حرفه ای، مشمول این آئین نامه هستند.

به گزارش روابط عمومی شورایعالی آموزش و پرورش، دبیرکل شورایعالی آموزش و پرورش در ادامه اظهار داشت: بر مبنای مفاد این آیین نامه، پذیرفته شدگان که از مسیرهای مختلف جذب می شوند و شاغلین، موظفند در فرایند ارزشیابی صلاحیت معلمی شرکت کرده و برابر مقررات، گواهینامه صلاحیت معلمی جهت ورود و استمرار خدمت در آموزش و پرورش را دریافت نمایند.
منبع:

1400/02/25
10:59:37
5.0 / 5
654
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر