در برنامه ماهِ ماه روایت شد؛

شنیدن داستان طلبه جوانی كه كلیه اش را به لبخند كودك بیمار بخشید

شنیدن داستان طلبه جوانی كه كلیه اش را به لبخند كودك بیمار بخشید پانزدهمین قسمت از برنامه ماه ماه شبکه تلویزیونی میزبان حجت الاسلام و المسلمین کمیل نظافتی است؛ روحانی ای که کلیه اش را به یک کودک بیمار اهدا کرد.به گزارش کنکور هنر به نقل از مهربه نقل روابط عمومی برنامه، پانزدهمین قسمت از برنامه «ماهِ ماه» هشتم اردیبهشت ماه با یاد و خاطره علی صفرلو شهیدی که داوطلبانه مدافع سلامت مردم شد شروع شد. پرستاری که در بخشی از وصیت نامه خود گفته است: « در هر لباسی که هستید مهم نیست، فقط کارهای تان را رنگ خدایی کنید؛ آن وقت خواهید دید که خدا تنهای تان نمی گذارد و چقدر این لحظه شیرین است...».
در پانزدهمین شب از ماه مبارک رمضان حجت الاسلام و المسلمین کمیل نظافتی به همراه روزبه بابایی در استودیو برنامه ماهِ ماه حضور داشتند تا از ایثار، از خودگذشتگی، انسانیت و نوع دوستی روایت کنند.
وی بزرگ شده آمل است و در بابل درس طلبگی می خواند. این روحانی کلیه خویش را به یک کودک هشت ساله اهدا کرد و از آنجایی که خانواده شخص پذیرنده، وضعیت مالی خوبی نداشتند، ماشین خویش را هم برای تأمین هزینه عمل پیوند فروخت.
کمیل نظافتی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: اولین لقبی که مردم به من دادند همان زائر پیاده بود. علتش هم پیاده روی هر ساله ما به کربلا از سال ۱۳۸۲ بود. آن سال ها خیلی پیاده روی به سمت کربلا مرسوم نبود. ما از آمل تا کربلا، حدود ۴۵ روز در راه بودیم. هنوز صفحه رسمی من در اینستاگرام به نام همان زائر پیاده فعال است.
وی در ادامه به ماجرای اهدا کلی خود و چگونگی آشنایی با سجاد اشاره نمود و اظهار داشت: در اوایل دهه ۸۰ که با روزبه آشنا شدم کارهای خیرخواهانه مشترک زیاد انجام می دادیم که یکی از آنها عیادت از بیماران در بیمارستان بود. در یکی از روزها که به بخش دیالیز بیمارستان رفته بودیم در بین بیماران میانسال که در آن بخش بودند توجه ام به سجاد کوچولو ۸ ساله افتاد که دیالیز می شد. وقتی از خانواده اش مشکل وی را پرسیدم گفتند که ۴ سال است دیالیز می شود، سجاد کودکی بود که عمل قلب باز و جراحی مثانه انجام داده بود. کبدش هر روز بزرگ تر و بزرگ تر می شد و اگر کلیه دریافت نمی کرد حتی ممکن بود جان خویش را از دست بدهد. خانواده اش در بدترین شرایط اقتصادی بودند و دیالیز، هر روز این بچه را ضعیف تر می کرد.
زائر پیاده اضافه کرد: وقتی که شرایط دهنده کلیه را پرسیدم متوجه شدم که تمام شرایط با من مطابقت می کند و تصمیم گرفتم که یکی از کلیه های خویش را به وی اهدا کنم. وقتی که تصمیم به اهدای کلیه گرفتم، اولین کسی که مبحث را با آن در بین گذاشتم همسرم بود. من در سال ۸۰ ازدواج کردم. آن موقع ۱۲ سال از عمر زندگی مشترک من با حاج خانم می گذشت. وقتی این مورد را به او گفتم، همسرم به من اظهار داشت که اگر اجازه بدهید من خودم این کار را انجام بدهم. او خیلی حمایت کرد؛ این عمل پیوند در بیمارستان شهید بهشتی شهرستان بابل انجام شد. از ابتدا تا انتهای مراحل پیوند خیلی به من روحیه می داد و همواره پشتیبان و همراه من بود.
کمیل نظافتی روحانی است که کلیه خویش را به یک کودک هشت ساله اهدا کرد و از آنجایی که خانواده شخص پذیرنده، وضعیت مالی خوبی نداشتند، ماشین خویش را هم برای تأمین هزینه عمل پیوند فروخت وی درباره موانعی که بر سر راهش در این عمل خیرخواهانه وجود داشت اظهار داشت: در این راه تهمت ها و افتراهای زیادی به من وارد کردند. بار اول می گفتند که حاج آقا کلیه اش را فروخته است، بعد گفتند حاج آقا آمده خودش را مطرح کند وقتی می دیدند که طلبه ای ملبس به لباس روحانیت بحث اهداء کلیه را انجام می دهد حساسیت آنها بیشتر می شد بنابراین چون هیچ نسبت فامیلی میان من و آقا سجاد نبود و حتی کوچکترین آشنایی با هم نداشتیم برای آنها این مطرح بود که حاج آقا با چه انگیزه ای این کار را انجام می دهد؛ پول که نگرفته است می گوید نمی خواهم، به تعبیر خود حاج آقا دنبال بهشت هم که نیست. پس چه دلیلی دارد که این کار را انجام می دهد. یا جای دیگری با صراحت تمام گفتند که ۸۰ میلیون تومان از سوی جامعه روحانیت به کارت حاج آقا واریز کرده اند و حاج آقا مجبور است که این کار را انجام دهد!!! در صورتیکه اصلاً این حرفها نبود من حتی به علت هزینه های بالای جراحی مجبور به فروش ماشین شخصی خود شدم. خدا رو شکر پس از پیوند تمام این صداها خاموش شد و امروز خوشحالم که سجاد باردیگر به مدرسه باز می گردد و می تواند مثل همه بچه ها تحصیل کند. هرکسی به جای من بود، این کار را انجام می داد. امروز سجاد می خندد و دردی ندارد همین برای من کافی است.
نظافتی همینطور درباره دوستانی که در حوزه هنر و موسیقی وی را در این راه همراهی می کنند اظهار داشت: دوستان بسیاری در این عرصه موسیقی دارم که شاید جامعه مذهبی آنها را پذیرا نباشد ولی از انسان های نیک روزگار و دوستان بسیار صمیمی من هستند که کارهای خیرخواهانه زیادی انجام می دهند و مرا حمایت می کنند. محسن چاووشی، حجت اشرف زاده، امیر آرتا و... همچون دوستانی هستند که کمپین های زیادی در فضای مجازی برای ساخت مدرسه در مناطق محروم، آزادی زندانیان جرائم غیرعمد راه اندازی کردند.
وی همینطور در مورد پشتیبانی از حیوانات اظهارکرد: متاسفانه در مملکت ما به اسم دین حیوان آزاری می کنند. همین جا تاکید می کنم، منِ طلبه که حامی حیوانات هم هستم، معتقدم به هیچ جنبنده ای که آفریده خداست، نباید ظلم شود. اسلام مخالف حیوان آزاری است. نقاهتگاهی برای پشتیبانی از حیوانات صدمه دیده راه اندازی کرده ایم که ۱۱۰ سگ و ۶ گربه زیر پوشش داریم و مردم هم حمایت می کنند. من طلبه ای هستم که تلاش می کنم طبق اخلاق نبوی زندگی کرده و تا جایی که می توانم به همه مخلوقات خدا از انسان گرفته تا حیوان و گیاه کمک کنم.

در ادامه گفت و گو، روزبه بابایی به ماجرای آشنایی خود با حاج کمیل نظافتی که حالا به وی پدر می گوید پرداخت و توضیح داد: آن موقع که من نوجوان ۱۳ ساله و عاشق فوتبال بودم پدر بعنوان مشاور پرورشی برای سخنرانی به مدرسه ما آمد و ایشان ارتباط بسیار خوبی با دانش آموزان داشتند. در یکی از این جلسات جذب مسلک و رفتار ایشان شدم و از از آن موقع همراه با ایشان به کارهای مذهبی و خیرخواهانه روی آوردم، هیات راه اندازی کردم، به عیادت بیماران می رفتم و در سفرهای پیاده روی کربلا هم همراه ایشان بودم. من بیشتر وقتم را با ایشان سپری می کنم.
وی درباره احساس خود نسبت به این تحول عمیقی که در اثر معاشرت با پدر معنوی اش رخ داده است اظهار داشت: هر انسانی یک دغدغه ای دارد و من هم همیشه دوست داشتم که هر لذتی که از هر چیزی می برم آنرا با دیگران سهیم باشم و این گونه است که حال دلم خوب است. آرزو دارم که هیچگاه هیچ کس نتواند رابطه فاصله ای بین من و پدرم (حاج آقا) ایجاد نماید.
حجت الاسلام و المسلمین کمیل نظافتی در انتها اظهار داشت: امام حسن مجتبی (ع) از مال، جان و آبروی خود گذشت اگر ما هم مقرر است که پیرو مکتب امام حسن (ع) باشیم در راه تعالی جمهوری اسلامی و مردم کشورم، از مال و جانم می گذرم و برای گذشتن از آبرویم از ایشان می خواهم که در این راه کمکم کند.
ویژه برنامه «ماهِ ماه» با مشارکت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ساخته شده است که با اجرای اسماعیل باستانی، سردبیری مهدی حاجی میرآقا، کارگردان هنری حسن نظری و تهیه کنندگی سیدمحمدحسین پورفاضلی در روزهای ماه مبارک رمضان هر شب از ساعت ۱۹ از شبکه سلامت سیما پخش می شود


منبع:

1400/02/10
13:44:22
5.0 / 5
779
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر