راهكارهایی برای جلوگیری از طلاق در شبكه مستند

راهكارهایی برای جلوگیری از طلاق در شبكه مستند کنکور هنر: مجموعه مستند شاید باردیگر یکی از تولیدات جدید شبکه مستندسیما با موضوع طلاق و لطمه های ناشی از آنست که چهارشنبه ها ساعت 21 از این شبکه روی آنتن می رود.


به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، محمدرضا کریمی راد، تهیه کننده مجموعه مستند «شاید دوباره» با اشاره به ایده ساخت این مجموعه اظهار داشت: ایده ساخت این مستند برای نخستین بار در شبکه مستند مطرح و از من خواسته شد باتوجه به آمارهای بیش از پیش طلاق مستندی دراین زمینه بسازم. با گفتگوهایی که با مشاورین خانواده داشتیم به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در مورد معضل طلاق، وضعیت فعلی آن، آمارها و... مستند بسازیم، کمکی به حل مسأله نکرده و اثرگذاری زیادی بر کاهش آمار طلاق در کشور نخواهد داشت. احساس کردیم که لازم است یک گام عقب تر بیاییم و سراغ زوج هایی برویم که گرفتار بحران شده و در آستانه طلاق هستند اما همچنان امید به ادامه زندگی مشترک شان دارند. در حقیقت سراغ کسانی برویم که دنبال چاره قابل اعتماد هستند.
وی افزود: پژوهش های ما نشان داد که در جامعه ما مراجعه به مشاوره خیلی مورد توجه نیست، خیلی ها علاقه ای به این کار ندارند و حتی بعضی ها از وجود چنین افرادی بی خبرند. علاوه بر این، خیلی از زوجین مهارت های ده گانه زندگی مانند خوب گوش کردن، کنترل خشم، قدرت حل مسأله و... را به درستی نیاموخته اند و همین موضوع باعث شده است که در زندگی مشترک گرفتار مشکلات جدی شوند. بر همین اساس، در ساخت این مجموعه همه این نکات را مدنظر قرار دادیم.
کریمی راد اظهار داشت: بزرگترین چالش ما این بود که چه کسی حاضر می شود که جلوی دوربین بیاید و بی پرده درباره مشکلات زندگی شخصی خود صحبت کند؟ خیلی شجاعت می خواهد که یک مرد یا زن بیاید و به مشکلات زندگی مشترک خود اعتراف کند. بدین سبب کار گروه مستندسازی برای راضی کردن زوج ها که جلوی دوربین بیایند و درباره مشکلات شان صحبت کنند، خیلی مشکل و پیچیده بود. برای مثال، ورود دوربین به جلسه مشاوره که جلسه ای بسیار خصوصی است، کاری نشدنی به نظر می رسید اما خوشبختانه با تعامل دوطرفه، موفق به این کار شدیم.
این تهیه کننده بیان کرد: چالش دیگری که داشتیم این بود که ما وارد مرحله ای می شدیم که قابل پیش بینی نبود. دقت کنید که شما وارد زندگی می شوید که در فراز و فرود است و حتی ممکنست در میانه راه کسی جا بزند و بگوید «دیگر نمی خواهم به جلسات مشاوره ادامه بدهم.» کما اینکه این اتفاق رخ داد و سبب شد وقفه ای در تولید مستند داشته باشیم. همین طور ما در طرح مسئله محدودیت زیادی داشتیم و معتقد بودیم که همه اتفاقات و حرف ها نباید جلوی دوربین بیان شود. ممکن بود حضور دائمی ما در جلسات مشاوره موجب ایجاد مشکلاتی برای آنان شود و اعتمادشان از دست برود، پس باید کاری می کردیم که دوربین به چشم نیاید و راحت صحبت کنند.
تهیه کننده مستند «شاید دوباره» درباره سرنوشت سه زوجی که در این فیلم به نمایش درآمده اند، اظهار داشت: خوشبختانه ۲ زوج به دنبال جلسات مشاوره به وضعیت بسیار مثبتی برگشتند اما یک زوج هم چنان بلاتکلیف هستند. البته باید بگویم که از ابتدا قصد نداشتیم که به نتیجه خاصی برسیم بلکه هدفمان این بود نشان بدهیم حضور در جلسات مشاوره و کسب مهارت های زندگی چه قدر موثر بوده و تا چه اندازه می تواند به حل مشکلات زوجین کمک نماید.
کریمی راد با اشاره به اینکه جای چنین مستندهایی در تلویزیون خالی است، اظهار داشت: معمولا در توصیف معضلات اجتماعی در رسانه ملی، برنامه ای گفتگو محور ترتیب داده شده و چند کارشناس درباره آن موضوع صحبت می کنند، آمار می دهند، چنین برنامه ای راه حل دقیق به مردم نمی دهد. این مساله در حالی است که اگر خواهان حل این مشکل بصورت ریشه ای هستید باید راه حل دقیق بدهید. برای مثال در این مجموعه مستند، زوجین به سوالاتی پاسخ می دهند که در بطن آن، عدم یادگیری مهارت های زندگی خودش را نشان میدهد.
وی اضافه کرد: ساخت چنین مستندی تجربه آغازین برای تلویزیون شمرده می شود. به سبب مشکلاتی که امروزه گریبانگیر خانواده ها است، ادامه تولید چنین مستندهایی می تواند موثر و پرمخاطب باشد. به نظرم بازخوردهای مستند «شاید دوباره» می تواند تصویر دقیق تری در تصمیم گیری برای پشتیبانی از این کارها به دست بدهد.
«شاید دوباره» در شبکه مستند تولید شده و از عوامل این مجموعه مستند می توان به سیدمحمدصادق جعفری، محمدصادق بکتاشیان و زهرا نبی پور کارگردانان و زهره زبرجدیان، زینب معصومی تبار، هما قدیمی و فرجاد شیخ الاسلامی کارشناسان حاضر در این مجموعه مستند اشاره نمود.
این مجموعه چهارشنبه ها ساعت ۲۱ پخش می شود و بازپخش آن روز بعد ساعت ۱۰ خواهد بود.


منبع:

1400/01/25
21:35:41
5.0 / 5
853
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر