توصیه ای نوروزی برای دانش آموزان

تعطیلات نوروز كتاب بخوانید

تعطیلات نوروز كتاب بخوانید نوروز و شروع سال جدید شمسی از دیرباز برای ایرانی ها رنگ و طعمی نشاط آور و دلپذیر داشته و فرصتی مغتنم برای زنده نگه داشتن آداب و سنن فرهنگی و شادی و بازآوری توان جسمی و روحی بوده است. طراوت فصل بهار و آب و هوای خوش آن، انگیزه را برای شروع و ساخت سالی سرشار از امید دو چندان می کند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، نوروز برای دانش آموزان به جز تجدید حیات طبیعت و زیبایی های خلقت شادی دیگری به ارمغان می آورد که آن هم تعطیلا ت دوهفته ای است که وقت بیشتری برای سرگرمی ها و فعالیتهای دلخواه دارند و آنان را از کتاب و مدرسه دور می کند.
زهرا علی اکبری، معلم و کارشناس آموزش و پرورش در گفتگو با ایسنا، توصیه هایی برای دانش آموزان در روزهای نوروز داشت و در اینباره اظهار نمود: تفاوتی که نوروز سال قبل و سال جاری با نوروز سالهای پیشین برای دانش آموزان دارد در این است که سال تحصیلی آنان با آموزش مجازی همراه بوده و به علت تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای عدم حضور دانش آموزان در مدرسه، نتوانستند در فضای مدرسه و تعامل چهره به چهره با دوستان و معلمان خود باشند و مدت زیادی از سال را در خانه و با آموزش های مجازی و تلویزیونی سپری کردند.
وی ادامه داد: ازاین رو برای تعطیلات نوروز برنامه ریزی هایی دارند تا کمی از این خستگی ها و کم حوصلگی ها کاسته شود. حضور دانش آموزان در مدرسه به جز بهره گیری از آموزش چهره به چهره مزایای دیگری همچون فعالیتهای حرکتی و تندرستی، هم صحبتی با دوستان، ارتباط و تعامل موثر و کسب تجربه و مهارت آموزی دارد که در سال تحصیلی جاری از آن محروم بودند.
این کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شادابی، نشاط و پویایی زمانی در جامعه شکل می گیرد که سلامتی روحی و جسمی نسل جوان آن تأمین و مدنظرباشد اظهار داشت: ازاین رو باید پذیرفت که هرچند در شبکه شاد و دیگر بسترهای مجازی امکان فرح بخشی و فعالیتهای پرورشی برای دانش آموزان فراهم شده باشد اما تعطیلات مدارس آنها را از اردوهای مدرسه ای، مسابقات و هیجان ها، دوستی و تفریح با دوستان، رقابت های سازنده و امید بخش و غیره دور کرده است.
وی افزود: ازاین رو تعطیلات نوروزی می تواند با برنامه های مفرح، بازآوری ذهنی، تازه شدن و انرژی کسب کردن برای دانش آموزان همراه باشد. با این وجود متخصصان علوم تربیتی معتقدند که نباید در تعطیلی مدارس و آموزش، دانش آموزان به صورت کامل از فضای یادگیری و کسب تجربه دور باشند و بهتر است برای شناخت بهتر استعدادهای خود در این دوران فعالیتهایی همچون کتابخوانی، یادگیری مهارت های زندگی در کنار خانواده و کسب مهارت های اجتماعی را داشته باشند.
علی اکبری ضمن اشاره به اینکه در تعطیلات نوروزی والدین می توانند از فرزندان خود بخواهند که در کنار برنامه های تفریحی و دلخواه، عملکرد آموزشی خویش را تحلیل کنند و بدون نگرانی در مورد پروژه های درسی آینده، آزمایش ها، تکالیف یا عوامل عدم موفقیت در سال تحصیلی تا کنون را بررسی و برای ادامه مسیر برنامه ریزی کنند اظهار داشت: به نظر می آید در کنار اتفاقات و برنامه های خانوادگی در تعطیلات که می تواند در دامنه و سیعی از مراودات و شادی ها برنامه ریزی شود، کتابخوانی برای دانش آموزان بسیار موثر است که در ادامه به چند پیشنهاد و مزیت این عملکرد اشاره می شود.
وی افزود: فرهنگ کتابخوانی در تعطیلات یکی از بهترین راه ها برای جلب علاقه دانش آموزان به انجام مطالعه در تعطیلات، بسترسازی فرهنگ خواندن کتاب های سرگرم کننده در میان اعضای خانواده در این اوقات خاص است. انتخاب کتاب های جالب با مضامین خوب و مورد علاقه و تبدیل آن به یک تجربه خانوادگی، افکار و تجربه مثبتی در دانش آموزان بوجود می آورد.
این معلم ضمن اشاره به اینکه باآنکه عرضه تجربه های سرگرم کننده خواندن در تعطیلات بسیار عاقلانه و موثر است، اما ضروریست که زیاده روی صورت نگیرد تا آنان از اوقات اجتماعی مناسب هم لذت ببرند و تجربه خوبی کسب کنند اظهار داشت: فراموش نشود که خواندن از این جهت مهم می باشد که به هر فرد کمک می نماید تا از نظر روحی و روانی رشد کند. هر کتاب به خواننده فرصت یادگیری چیزهای جدید و کشف ایده های جدید را می دهد. خواندن کتاب سبب افزایش دانش می شود و خواننده را باهوش تر می کند. با زیاده روی این حس خوب را سرکوب نکنیم.
وی ادامه داد: خواندن به فرد کمک می نماید تا خویش را کشف کند؛ هر کتاب خوب، ابعاد جدیدی از افکار را برای خواننده باز می کند. این نه تنها فرد را غرق در کتاب نگه می دارد، بلکه سبب می شود درک کند در مقابل موقعیت هایی که هنوز در زندگی رخ نداده است چه واکنش و احساسی از خود نشان دهد.
علی اکبری با اشاره به اینکه کتابخوانی تمرکز را بهبود می بخشد اظهار نمود: اینترنت انقلابی در جهان ما بوجود آورده که با یک چالش بزرگ هم همراه بوده است. قسمت عمده ای از روز ما به گشت و گذار، گپ زدن، تماشای فیلم و خواندن مقالات غیرضروری به صورت آنلاین می گذرد. جای تعجب نیست که مردم بی تاب تر و کم تحمل تر شده و به سرعت تمرکز خویش را از دست می دهند. در حالیکه خواندن کتاب یکی از آن عادت های سازنده است که به ما در بهبود قدرت تمرکز کمک می نماید.
وی ادامه داد: خواندن حافظه را توسعه می دهد. موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام خواندن کتاب به خاطر بسپاریم. نام شخصیت ها و خصوصیت های آنها، نام مکان ها، طرح ها و زیرمجموعه ها، ترتیب وقایع، مکالمات مهم و غیره بعضی از اطلاعات کلیدی است که هنگام خواندن باید در خاطر داشته باشیم. توانایی حفظ این اطلاعات با تعداد کتاب هایی که خوانده می شود مرتباً بهبود می یابد. ازاین رو با خواندن کتاب، مغز به صورت غیر مستقیم خویش را در بهبود حافظه آموزش می دهد.
این کارشناس آموزش و پرورش اضافه کرد که به جز موارد گفته شده، مزیت های زیادی دیگری برای کتابخوانی هم وجود دارد که در این مجال نمی گنجد. ازاین رو تعطیلاتی که در آن والدین با فراهم آوردن زمینه های شادی و نشاط مورد علاقه فرزندان، آنان را به کتاب خواندن تشویق می کنند، نه تنها سرگرم کننده، بلکه یک تجربه غنی و سازنده هم خواهد بود. خواندن یک کتاب الهام بخش و پرارزش در چنین دوره ای می تواند طرز تفکر را در جهت بهتر شدن تغییر دهد و امید و انگیزه دهد و کمک نماید تازندگی خویش را به صورت مثبت تغییر دهیم.
منبع:

1400/01/05
00:59:35
5.0 / 5
686
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , تحصیل , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر