در پنجمین سال گرامیداشت؛

سعید پورصمیمی پیام روز ملی هنرهای نمایشی را نگارش و امضا كرد

سعید پورصمیمی پیام روز ملی هنرهای نمایشی را نگارش و امضا كرد سعید پورصمیمی هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینما، پیام پنجمین سال گرامیداشت هفتم فروردین بعنوان روزملی هنرهای نمایشی در ایران را صادر و امضا کرد.به گزارش کنکور هنر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، پنجمین پیام روز ملی هنرهای نمایشی بعد از ثبت این روز در تقویم رسمی کشور توسط سعید پورصمیمی نوشته شد و چهارشنبه ۲۷ اسفندماه با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی و رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی در منزل پورصمیمی، پیام توسط این هنرمند عرصه تئاتر و سینما به امضا رسید.
متن پیام روز ملی هنرهای نمایشیِ در سال ۱۴۰۰ به شرح زیر است:
«تئاتر؛ می بیند و می شنود و فریاد می کشد که دقیقه هایش پُر از دغدغه درست زیستن و رستگاری است. از انسانِ مغلوب می گریزد و به فتح رذیلت ها و سلطه ی فضیلت ها می کوشد. نامیرا هنری که به جام دانایی، جاودانگی بخش است و بی دریغ، انسان را به رویینه تنی رهنمون است.
من سعید پورصمیمی زاده سرزمینی هستم که از هنر، ارجمند و از هنر آبرومند است. به ایمان من؛ تئاتر پایتخت خواستن ها و پروردگاه توانستن هاست؛ صحنه ای که حبیبِ «بایدها» و نهیبِ «نبایدها» است و می کوشد از جهنم خشمِ راهی به روستای صلح بگشاید. هنرمند به همین زنده است، به همین که «بودن» و «چگونه بودن» را به نمایش بگذارد و مردم را به امروز و فردایی امیدوار کند که دردها به درود و تلخی ها به گوارایی بدل شده اند.
تئاتر؛ تکیده و ترسان، سالی دشوار را پشت سر گذاشت، سالِ سالن های مضطرب، سال صندلی های خمیده و صحنه های خلوت! سالی که به سوگ نشستیم و سیاه پوش شدیم؛ با این همه تئاتر، تئاتر باقی ماند که موید نامیرایی هنر و اعجاز هنرمندان باشد. در سایه به سایه با بلا به زندگی اندیشیدیم و آرزومندانه زمزمه کردیم که:
مشکلی نیست که آسان نشود / مرد خواهد که هراسان نشود
چشم آن دارم با خاک صحنه خوردگان مهربان تر باشیم و با خاطره خوش ِ تیمارداری های تئاتر، نگذاریم تئاتر، در تبِ تنهایی، باقی بماند. ما باردیگر آموختیم که زندگی «یگانه» است و فرصت کوتاه و دیگر دوستی، تکلیف همه ماست»
هفتم فروردین مطابق با ۲۷ مارس روز جهانی تئاتر از سال ۹۶ بعنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسیده و تابحال چهار جشن به مناسبت این روز در سرتاسر کشور برگزار شده است. علی نصیریان، زنده یاد جمشید مشایخی و زنده یاد محمدعلی کشاورز و اکبر زنجانپور هنرمندان پیشکسوتی بودند که به ترتیب، طی چهار سال قبل در پیامی این روز را بعنوان روز ملی هنرهای نمایشی گرامی داشته اند.


منبع:

1399/12/29
13:05:14
0.0 / 5
724
تگهای خبر: تئاتر , سینما , نمایش , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر