محمدرضا دوست محمدی مطرح كرد؛

كار هنری برای سردار سلیمانی جزئی از هنر مقاومت است

كار هنری برای سردار سلیمانی جزئی از هنر مقاومت است محمدرضا دوست محمدی درباره نگاهش به هنر مقاومت و ارائه راهکارهایی به طراحان جوان برای طراحی در این عرصه توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش کنکور هنر به نقل از مهر، محمدرضا دوست محمدی هنرمند طراح درباره مسابقه طراحی «نشان سرباز» و «هنر مقاومت» اظهار داشت: در نگاه من، «هنر مقاومت» هنری است که در جای خودش و آنچه که باید باشد، قرار بگیرد به این معنا که اگر کاری را می خواهیم در قالب هنر انجام دهیم باید به درستی و به حق و کاملاً هنرمندانه انجام داده شود یعنی کاری که وظیفه یک ایرانی مسلمان باشد. منظور از مسلمان بودن این است که چون هنر سرزمین و تاریخ هزار و دویست ساله ایران به شدت با هنر اسلامی آمیخته شده است و با توجه به این که اکثریت مردم ایران مسلمان هستند، از این صفت استفاده می کنم، چون در دنیا به لحاظ بصری، ایرانیان را با هنر اسلامی می شناسند و از طرفی با هنر قبل از اسلام، که البته هنر فاخر و زیبایی بوده است.
وی بیان کرد: من بعنوان یک هنرمند ایرانی، چنانچه کارم را آن طور که باید درست و هنرمندانه انجام دهم، در حقیقت در سرزمینی که دوستش دارم و و برای آبادانی آن تلاش می کنم، به نحوی به «هنر مقاومت» عمل می کنم.
دوست محمدی اشاره کرد: همیشه لازم نیست برای کلمه مقاومت حتما از نمادی چون مشت یا دیوار، ستون، سپهر یا موارد مشابه آن استفاده نمائیم. اگر کاری زیبا، دلنشین برای سردار سلیمانی انجام بدهیم حتما جز مجموعه «هنر مقاومت» قرار خواهد گرفت.
وی مطرح کرد: زمانی که می خواهیم برای شخصیت بزرگی همچون سردار سلیمانی کار نماییم تلاش می نماییم تا از همه قدرت و توان مان استفاده نمائیم، نه اینکه کار پیچیده، سخت و بغرنج را انجام بدهیم. در یک کلام کاری زیبا، خوب و درجه یک ارائه دهیم.
این هنرمند طراح با اشاره به نشانه های مورد نظر در فراخوان «نشان سرباز» اظهار داشت: برمبنای قوانین فراخوان، هنرمندان می توانند از امکان متن یا لوگوتایپ ها و یا نشانه های تصویری استفاده کنید، همین طور نشانه هایی که تلفیقی از تصاویر و متن هستند. تصور کنید که مقرر است این نشانه ها، سه بعدی یا دو بعدی روی لوح برنزی یا مسی با آب کاری طلا، اجرا شود و در یک مراسم سالانه به یگ گروه از افراد اهدا شود. حالا این نشان چگونه می تواند باشد بطور قطع حروف فارسی در کلمه سرباز ایده خوبی است، از این بابت که حروف فارسی نماد مناسبی برای فرهنگ ایرانی ما است.
وی در آخر در مقام پیشنهاد خطاب به طراحان بیان کرد: پیشنهاد می کنم خودرا در این نمادها محصور نکنید شاید کسی ایده زیبا و جذابی داشته باشد و برای نخستین بار به فکرش برسد و از آن استفاده نماید، هیچ ایرادی ندارد به شرط اینکه اصول زیبایی شناسی به خوبی در آن رعایت شده باشد. گاهی می شود از همان نمادها و کلیشه های رایج و قدیمی بهره برد به شرط آنکه متناسب با هویت ایرانی باشد. انتظار می رود برای اجرای این طرح، دانش، شناخت و تسلط بر اصول زیبایی شناسی و مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک کافی باشد تا بتوانید به رسالت هنرمندانه خود عمل کنید. علاوه بر آن باید سلیقه مخاطب را بشناسید، اما مراقب باشید که گرفتار یک بیان تکراری در طراحی این اثر هنری نشوید.

1399/11/19
20:42:03
0.0 / 5
1034
تگهای خبر: اجرا , تصویر , طراحی , گرافیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر