تئاتر فجر ۳۹ در آینه مهر؛

بین تئاتر و زندگی مرزی وجود ندارد

بین تئاتر و زندگی مرزی وجود ندارد روزبه حسینی که با نمایش الف کاف شین در بخش صحنه ای جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، درباره تجربه خود و گروهش در این اثر توضیح داد و تصریح کرد برایش تفاوتی بین تئاتر و زندگی وجود ندارد.روزبه حسینی کارگردان نمایش «الف کاف شین» که روز گذشته در نخستین روز از برگزاری جشنواره تئاتر فجر در تالار مولوی به صحنه رفت درباره علاقه اش به تئاتر به خبرنگار مهر اظهار داشت: واقعیت این است که برای من بین تئاتر و زندگی مرزی وجود ندارد. وقتی اهل تئاتر باشی و کاری نکنی، مثل این است که زندگی ات را از دست داده ای.
وی درباره تجربه تمرین و کار با گروه نمایشی در وضعیت کرونا اظهار داشت: ناگزیرم بگویم پس از اینکه در اسفند ۹۸ دو روز اجرا رفتیم، متاسفانه سیما شکری بازیگر اصلی گروه و مربی بخش جوانان گروه مان، برخی از اعضای فامیل و همین طور مادرشان را از دست دادند و کرونا موجب این اتفاقات شد. آن زمان احساس کردم تنها چیزی که التیام بخش این غم از دست دادن برای بازیگرم خواهد بود، این است که دو هفته اجرا برویم.
حسینی افزود: بدین جهت به آموزش مجازی با بچه های گروه پرداختم که به علت شرایط کرونا گروه از ۲۰ نفر به ۵ پنج نفر تقلیل پیدا کرد. تعدادی هم به درخواست خانواده مجبور شدند به شهرستان برگردند و یک نفر از اعضای گروه هم به کرونا مبتلا شد. در نهایت مردادماه در عمارت روبرو ۱۰ صندلی مبله چیدیم تا مخاطبان با خیال آسوده بیایند و تئاتر ببینند که از روز سوم اجرا تمام بلیت ها به فروش رسید.
این کارگردان و طراح صحنه تئاتر ضمن اشاره به اهمیت نور در نمایش خود بیان کرد: نور در نمایش «الف کاف شین» بسیار پراهمیت بود. در این نمایش مطلقاً از نور سقفی استفاده نشد و همه چراغ قوه های سقفی بودند. هزینه زیادی برای این اثر شد تا تماشاگر تصویر کمرنگ و کم جانی نبیند.
وی ضمن اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره تئاتر فجر در وضعیت کنونی اشاره کرد: عموماً در جشنواره های تئاتر بعنوان نویسنده و سرپرست گروه، طراح و دراماتورژ حضور داشته ام. شاید عده ای فکر می کردند که اساساً نباید جشنواره فجر برگزار گردد چونکه نه شرایط مالی و نه شرایط اجرائی اش وجود نداشت. البته تجربه برگزاری جشنواره تئاتر «مقاومت» یک امتحان بود که برای شروع جریان جشنواره ها قابل قبول بود. در فراخوان جشنواره تئاتر فجر سی و نهم هم درج شده بود که آثار پخش زنده در بستر نت داشته باشند که این اتفاق در این شرایط روزنه ای از امید را در تئاتر زنده نگه داشت.
وی اضافه کرد: همین طور حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره هم از ابتدا عنوان نمود که این دوره از جشنواره حمایتی است نه رقابتی و اگر رقابتی هم وجود داشته باشد بین نسل جوان است.
حسینی درباره پخش آنلاین نمایش ها بعنوان یک بستر جدید در جشنواره امسال خاطرنشان کرد: در حقیقت پیش از اینکه موضوع تئاتر آنلاین مطرح شود ما در ایام نخست کرونا، گروه های موسیقی را می دیدیم که اجرای آنلاین داشتند و گروه های تئاتری بزرگ به صورت رایگان لینک تماشای اجراهایشان را در اختیار عموم گذاشته بودند. این اتفاق نه فقط در تئاتر بلکه در بازدید از موزه ها هم صورت گرفت. البته امکانات سخت افزاری با عنایت به هزینه های دوربین ها و سطح کیفی که برای ثبت اثر و فضا نیاز است، در اختیار تلویزیون ها قرار دارد. امیدوارم این امکانات به اندازه ای گسترده شود که بتوان کارهای هنری بیشتری را در فضای آنلاین شاهد بود و کسب و کارهای مجازی را گسترش داد و این امکان حتی در پساکرونا هم ادامه پیدا کند. این امر منوط به همراهی مدیران است و بزرگ ترها هم باید سعه صدر داشته باشند.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه تا ۲۰ بهمن در حال برگزاری است.

1399/11/12
14:18:53
0.0 / 5
982
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اجرا , بازیگر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر