با برگزاری یك آیین مجازی صورت گرفت؛

نكوداشتی برای آقای نوازنده به روایت دوستان

نكوداشتی برای آقای نوازنده به روایت دوستان به گزارش کنکور هنر دست اندرکاران برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران با برگزاری یک آیین نکوداشت مجازی شصت و چهارمین سالروز تولد خاچیک بابایان نوازنده شاخص موسیقی کشورمان را گرامی داشتند.به گزارش کنکور هنر به نقل از امور رسانه ای ششمین سال نوای موسیقی، ستاد برگزاری ششمین سال نوای موسیقی ایران از مقام هنری خاچیک بابایان نوازنده با سابقه ویولن با حضور چند هنرمند شاخص و نمایش چند برنامه ویژه قدردانی کرد.
در این آیین نکوداشت که به بهانه شصت و چهارمین سالروز تولید خاچیک بابایان صورت گرفت علاوه بر برگزاری یک جشن تولد نمادین برای این استاد موسیقی تندیس رویداد «سال نوا» در غیاب وی به رافائل میناسکانیان نوازنده و مدرس شناخته شده موسیقی کشورمان اهدا شد.

قدردانی از نوازنده ای که زیربار تدریس نمی رود
رافائل میناساکانیان نوازنده پیانو و از مدرسان صاحب نام موسیقی کشورمان در تجلیل از مقام هنری خاچیک بابایان اظهار نمود: من و خاچیک قبل از انقلاب با هم آشنا شدیم و یادم می آید که نخستین کنسرتم با وی در سالن باشگاه آرارات تهران برگزار شد و از همان زمان بود که دوستی و فعالیتهای مشترکمان در موسیقی آغاز و تا به امروز هم ادامه پیدا کرده است. او به اعتقاد من نوازنده بسیار خوبی است که هماهنگی و همراهی خوبی با هم داشتیم و گرنه نمی توانستیم در غیر این صورت به فعالیتهای مشترکمان ادامه بدهیم.
وی اضافه کرد: خاچیک بابایان همچون هنرمندانی بود که استعداد سرشاری در عرصه موسیقی داشت، وی در حوزه های آکادمیک موسیقی هم از خود یک هنرمند توانمند معرفی نمود که خیلی از قطعات و آثار دشوار را می توانست با مهارت خوبی اجرا نماید. او نه تنها نوازنده خوبی در موسیقی بود بلکه در مشاغل دیگر همچون مکانیکی هم مهارت عجیب و غریبی داشت. نکته جالب توجهی که آنچنان ارتباطی به موسیقی ندارد اما می تواند دربرگیرنده نکات جالب توجهی باشد.
میناسکانیان ضمن اشاره به خصوصیت های دیگر خاچیک بابایان در عرصه های مختلف حوزه موسیقی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من نبود خاچیک بابایان در موسیقی تأثیر خوبی روی نوازندگی بخصوص هنرمندان جوان ندارد و ای کاش او تعدادی دیگر از هنرمندان حالا در ایران بودند تا بتوان از هنرشان استفاده موثرتری کرد. جالب اینکه او هنرمندی بود که هیچگاه علاقه ای به تدریس نداشت و وقتی هم به او می گفتم این کار را انجام بده، زیر بار نمی رفت و می گفت حوصله این کار را ندارد. حتی بعد از آن که ما نمی توانستیم از این رویکرد او متقاعد شویم. می گفت تدریس را بلد نیست در حالیکه ما می دانستیم خاچیک می تواند یکی از بهترین مدرسان موسیقی باشد. این مهم ترین انتقادی بود که همیشه به او داشتم و دارم. ولی اساسا خاچیک بابایان یک انسان با استعداد، مهربان و نوازنده درجه یکی است که خیلی دوست داشتم حالا اینجا پیش ما بود.

هنرمندی که نوازندگی سازهای زهی چهارفصل ویوالدی را به تنهایی انجام داد
همایون رحیمیان نوازنده و آهنگساز باسابقه کشورمان که سابقه دوستی زیادی با خاچیک بابایان دارد، در این رویداد مجازی ضمن قدردانی از دست اندرکاران سال نوا در برگزاری این برنامه موسیقایی اظهار داشت: خطاب به دوست عزیزم خاچیک بابایان از راه دور سلام می دهم و به او می گویم دلتنگش هستیم و منتظریم روزی در ایران با هم ملاقات باردیگر ای داشته و از هنر نوازندگی اش بهره مند شویم.
یادم می آید در دوران جنگ که مشغول ساخت اثری بودم خاچیک با یک ساز کوچک شبیه پیکولو آنچنان زیبا نواخت که کمک بسیار زیادی برای ساخت یک مارش جنگی به من کرد که فراموشم نمی گردد وی ادامه داد: من با خاچیک بابایان از دوران هنرستان آشنا شدم و از همان دوران هم شیفته نوازندگی او شدم کما اینکه در خیلی از شرایط هم الگوی خوبی برایم در عرصه نوازندگی شد. او یکی از دوستان خوب من است که همواره به بنده کمک می نماید. و امروز خیلی ناراحتم که خاچیک در ایران نیست تا بتوانیم از هنر خارق العاده اش در عرصه نوازندگی بهره مند شویم.
این نوازنده و رهبر ارکستر در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز تاسف از اینکه هنرمندانی چون خاچیک بابایان در ایران نیستند، توضیح داد: برای توصیف قابلیت های نوازندگی خاچیک بابایان در عرصه نوازندگی وقت نیست اما همین را بگویم که وی همچون نوازندگانی بود که در استودیو توانست چهار فصل ویوالدی به تنهایی ضبط کند. کاری دشوار که واقعاً از عهده هر نوازنده ای بر نمی آید. وی در استودیو موفق به نوازندگی تمامی سازهای زهی این اثر داشت که همین مبحث نشان از تسلط خارق العاده وی در عرصه نوازندگی دارد. من یادم می آید در دوران جنگ که مشغول ساخت اثری بودم خاچیک با یک ساز کوچک شبیه پیکولو آنچنان زیبا نواخت که کمک بسیار زیادی برای ساخت یک مارش جنگی به من کرد که فراموشم نمی گردد. به هر حال امیدوارم هر جا که هست سلامت و موفق باشد.

خاچیک بابایان جستجوگر واقعی اسرار نوازندگی است
ابراهیم لطفی مدرس و از نوازندگان شناخته شده ویولن هم بیان نمود: به سهم خودم سالروز تولد خاچیک بابایان را تبریک می گویم و امیدوارم پس از به انتها رسیدن روزهای کرونایی بتوانیم باردیگر شاهد حضور وی در کشورمان باشیم. گرچه جا دارد از همین به دست اندرکاران سال نوا هم یک خسته نباشید بگویم که در این شرایط سخت مقدمات فراهم شدن چنین برنامه ای را در فضای مجازی تدارک دیدند تا ما از خاچیک بابایان قدردانی نماییم.
وی اضافه کرد: خاچیک همچون هنرمندانی است که در ارتقای سطح نوازندگی در ایران نقش موثری ایفا کرده و من بسیار مفتخرم که طی سالهای اخیر در ضبط های استودیویی و اجراهای زنده همراه با او بودم. به اعتقاد من خاچیک بابایان همچون هنرمندان ژنی است که استعداد عجیبی در نوازندگی ویولن و سازهای دیگر دارد و من همواره این علاقه مندی، پیگیری و کنجکاوی او برای پی بردن به اسرار نوازندگی را همیشه ستایش کرده ام.
لطفی اظهار داشت: امروز خیلی خوشحالم که به واسطه برگزاری رویداد ششم سال نوا شاهد برگزاری آیین نکوداشت خاچیک بابایان هستیم و امیدوارم هرچه سریعتر شرایطی فراهم گردد تا بتوانیم باردیگر همدیگر را ملاقات نماییم. سال نوا اساسا یک حرکت خودجوش فرهنگی است که هدفش نکوداشت بزرگان و هنرمندان شناخته شده موسیقی ایران است که انگیزه اصلی آنها معرفی هنرمندان خدمتگزار به فرهنگ و هنر آن است. شرایطی که اساسا مایه دلگرمی افراد خواهد بود.

امیدوارم خاچیک بابایان همچنان ویولن بماند!
ارسلان کامکار از نوازندگان صاحب نام ویولن هم در این مراسم اظهار داشت: به خاچیک بابایان درود و سلام می فرستم و می گویم که «ویولن یعنی خاچیک». او انسان هنرمند، شریف، خاکی و نوازنده ای بسیار توانا که وقتی از وی در حوزه نوازندگی می دیدم هیچ تفاوتی با بهترین ویولونیست های دنیا ندارد. او عاشق واقعی موسیقی است که هیچ گاه از نوازندگی ویولن خسته نمی گردد. او عشق به ساز را همیشه حفظ نموده و اصلاً به همین خاطر است که می گویم ویولن یعنی خاچیک.
وی اضافه کرد: من خاطرات بسیار خوبی با خاچیک بابایان دارم که یکی از آنها در ارتباط با اجرای کنسرتو ویولن مندلسون با ارکستر سمفونیک بود که همه نوازندگان ویولن می دانند یکی از دشوارترین آثار در عرصه نوازندگی است. یک مرتبه هم برای کنکور چایکوفسکی بود که وی در حال آماده سازی جهت شرکت در این آزمون بود. او برای آمادگی بیشتر برای حضور در کنکور به ارکستری که استاد سنجری در آن حضور داشت پیوست و به قدری ماهرانه اجرا کرد که برایم خاطره خوشی را رقم زد. به هر حال امیدوارم هر چه هست سلامت و تندرست و «همچنان ویولن باشد».

موسیقی ایران بسیار به خاچیک بابایان بدهکار است
مجید انتظامی هم با انتشار پیام تبریکی به مناسبت سالروز تولد خاچیک بابایان اظهار داشت: خاچیک بابایان عزیز رفیق قدیمی طنین ساز تو مانند گوهری است که شیفتگان موسیقی و گوهرشناسان قدر آنرا می دانند. جای خالی تو و نوای دلنشین سازت تا ابد در این ملک احساس خواهد شد. موسیقی ایران بسیار به تو بدهکار است و خوشحالم که بخت یاری کرد و من در عصری زیستم که تو بودی و من توانستم یادگاری های بی نظیری از پنجه شیرینت در آثارت داشته باشیم. امیدوارم هرکجا هستی در امنیت و سلامت کامل باشی. دلم برای تو تنگ شده خاچیک عزیز. تولدت مبارک.
علی جعفری پویان نوازنده و مدیر هنری ششمین رویداد سال نوای موسیقی ایران هم در این مراسم نکوداشت مجازی اظهار داشت: برگزاری جشن تولد نمادین جناب خاچیک بابایان با یک هفته تاخیر صورت گرفته اما بسیار خوشحالیم ششمین سال نوای موسیقی ایران این فرصت را برای ما فراهم نمود تا برای این هنرمند تلاشگر و پرارزش عرصه موسیقی نکوداشتی را به صورت مجازی برگزار نماییم.

پخش چند فیلم نوازندگی خاچیک بابایان از آثاری چون «الگرو» به آهنگسازی جوزف هکتور فیکو، «چهار فصل ویوالدی» با همراهی ارکستر زهی ارمنستان به رهبری لوریس چکناوریان، سونات برای ویولن و پیانو (تریل شیطان) اثرجوزپه تارتینی، «شون رزمارین» اثر فرانیس کرایسلر، «لالایی» اثر آرام خاچاتوریان و «چارداش مونتی»، پخش تصاویری از تبریک هنرمندان موسیقی، ویدئوی اهدای تندیس و لوح قدردانی شمشین سال نوای موسیقی ایران، پخش تصاویری از پیشینه فرهنگی هنری خاچیک بابایان همراه با ویدئویی با صدای ساحل کریمی، نمایش اجرای «کوارتت زهی خلیج فارس – تقدیم شده به خاچیک بابایان» با اثر «مینیاتور» اثر کومیتاس وارداپت، نمایش کلیپ تولد خاچیک بابایان در تجلیل از مقام هنری خاچیک بابایان بخش های مختلف این نکوداشت مجازی را ایجاد کرده است.


منبع:

1399/11/10
23:40:11
0.0 / 5
1159
تگهای خبر: اجرا , پیانو , رمان , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر