سیسیلی تایسون بازیگر میس جین پیتمن درگذشت

سیسیلی تایسون بازیگر میس جین پیتمن درگذشت کنکور هنر: سیسیلی تایسون بازیگری که استاد نمایش زنان قدرتمند بود در 96 سالگی از دنیا رفت.به گزارش کنکور هنر به نقل از هالیوود ریپورتر، سیسیلی تایسون بازیگر تحسین شده ای که نامزدی اسکار برای فیلم «ساندر» را در کارنامه داشت در ۹۶ سالگی از دنیا رفت.
وی که جایزه تونی را سال ۲۰۱۳ کسب کرده بود دو روز بعد از انتشار خاطراتش با عنوان «درست همان که هستم» از دنیا رفت. وی آخرین مصاحبه هایش را درباره همین کتاب انجام داد که یکی از آنها همین هفته انجام شده بود.
تایسون با دریافت جایزه اسکار افتخاری در سال ۲۰۱۸ تجلیل شد و نخستین بازیگر آفریقایی-آمریکایی شد که جایزه امی نقش اصلی زن را برای اجرای فوق العاده اش دریافت کرد. وی این نقش آفرینی را در فیلم تلویزیونی «زندگی میس جین پیمن» انجام داد که شخصیت این زن پیشتاز حقوق سیاهان را از ۲۳ سالگی تا ۱۱۰ سالگی تصویر کرد.
یک دهه قبل از آن او در مقابل جورج سی. اسکات در درام «ایست ساید / وست سایت» در شبکه سی بی اس بازی کرد.
وی همین طور یک جایزه امی برای بازیگر نقش مکمل برد که برای بازی در مینی سریالی از شبکه سی بی اس در سال ۱۹۹۴ با عنوان «پیرترین بیوه زنده کنفدراسیون همه چیز را می گوید» از آن خود کرد.
این بازیگر سال ۲۰۱۳ به نیویورک تایمز اظهار داشته بود: دیدم نمی توانم فقط بازیگر باشم پس گفتم از حرفه ام بعنوان سکویی برای مسایل نژادی که در دل آن به دنیا آمده ام، استفاده کنم.
وی در فیلم های مختلفی برای سی بی اس ظاهر شد و شاید نخستین بازیگر زن سیاه پوستی باشد که چنین جایگاهی در یک شبکه تلویزیونی به دست آورد. بازی در مینی سریال تحسین شده «ریشه ها» برای شبکه ای بی سی در سال ۱۹۷۷ در نقش مادر کونتا کینته، و بازی در مینی سریال «روتز و مادر رزا پارک» از دیگر نقش آفرینی های وی است.
وی همین طور سال ۲۰۱۳ برای بازی در نقش خانم کری واتس در نمایش «سفری به بانتی فول» موفق به کسب جایزه تونی بهترین بازیگر زن شد. او بعد از آن دو نامزدی دیگر امی را هم کسب نمود.
تایسون نامزدی اسکار را برای بازی در نقش ربکا مورگان در درام «ساندر» در سال ۱۹۷۲ به دست آورد که آنرا به لیزا مینلی برای فیلم «کاباره» از دست دارد اما سرانجام اسکار افتخاری را برای یک عمر فعالیت هنری اش به دست آورد.
وی در دهه ۲۰۰۰ در شماری از فیلم های تایلر پری بازی کرد که تازه ترین آنها همکاری با این کارگردان در فیلم «یک سقوط از گریس» در سال ۲۰۲۰ بود.
از دیگر نقش آفرین های تایسون می توان از بازی در فیلم «خدمتکار» یاد کرد. بازی در نقش مادر وایولا دیویس در سریال «چطور از یک قتل دربرویم» که برای آن ۵ نامزدی امی کسب نمود و بازی در «خانه پوشالی» از دیگر نقش آفرینی های تلویزیونی وی در سالهای اخیر بوده است.
وی سال ۲۰۱۶ مدال آزادی را از اوباما دریافت کرد که بالاترین افتخار غیرنظامی آمریکاست. اوباما درباره وی اظهار داشت: سیسیلی تایسون در کار طولانی و خارق العاده اش تنها یک بازیگر نبوده که از آن فراتر رفته و مسیر تاریخ را رقم زده است.

1399/11/10
14:43:32
0.0 / 5
1053
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر