وزیر آموزش وپروش:

نباید در جمهوری اسلامی كسی محروم از مدرسه باشد

نباید در جمهوری اسلامی كسی محروم از مدرسه باشد به گزارش کنکور هنر خراسان رضوی وزیر آموزش وپروش ضمن اشاره به اینکه باید تمام جمعیت ایران را  برای ساختن مدرسه همراه نماییم، اظهار داشت: نباید در جمهوری اسلامی ایران  کسی محروم از مدرسه  باشد.محسن حاجی میرزایی امروز در مراسم افتتاح همزمان ۷۴ پروژه مزین به نام سردار سلیمانی در سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانس در مشهد برگزار شد، اظهار نمود: این پروژه یکی از افتخارات نظام تعلیم و تربیت ایران است و مبتنی بر آموزه های سند تحول راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: سیاست دولت توسعه فضاهای آموزشی است. در خلال سالهای ۹۲و ۹۹ هر روز به صورت متوسط ۲۸ کلاس درس تولید شده است. اعتبارات سازمان نوسازی و اعتباراتی که خیرین برای مدرسه سازی اختصاص داده اند ۴ برابر شده است؛ یعنی از ۸۰۰ میلیارد تومان به ۲۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وزیر آموزش وپروش در مورد نام گذاری این مجتمع و ۱۰۰ واحد آموزشی به نام شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: توزیع مناسب فرصت های یادگیری گام بزرگی برای عدالت است؛ چونکه منشاء خیلی از نابرابری ها نابرابری در آموزش است. باید در جهت عدالت اجتماعی فرصت های توزیع شده را تعمیم ببخشیم.

وی اضافه کرد: در سند تحول بنیادین برای تحول در نظام آموزشی از چرخش های مهمی صحبت شده است. برای این تحول باید از آموزش به سمت تربیت دانش آموزان انتقال صورت گیرد و از دانش محوری به تربیت محوری و مهارت محوری حرکت کرد. به جای انباشت محتوای آموزشی در ذهن دانش آموزان باید جان و توانایی آنها در مواجهه هوشمندانه با محیط زندگی، دفاع از خود، آرمان ها و دین آنها حرکت نماید.

حاجی میرزایی اظهار داشت: برای انتقال محتوای آموزشی کتاب ابزار کار است، اما در سند به سمت تربیت اشاره شده است؛ بدین سبب کتاب لازم است اما کافی نیست. در سند از موقعیت های یادگیری یاد می شود. باید فضایی را ایجاد نماییم که نتیجه آن شکل گیری نوع خاصی از تربیت است که مورد توجه ما است. باید دانش آموزان با صداقت، شجاعت، دیانت و مهارت های اساسی زیستن و مشارکت های اجتماعی آشنا گردند. خلق این موقعیت ها گام بزرگی در نظام آموزش و پرورش است. یکی از طریق های ایجاد این موقعیت ها توجه دادن به الگوها است. الگوها کتاب هایی هستند که نتیجه آنها تربیت است.

وی با اشاره به نام گذاری واحد آموزشی به نام سردار سلیمانی اظهار داشت: قاسم سلیمانی الگوی فداکاری، مقاومت، وحدت بخشی، خلاقیت و سخت کوشی در راه آرمان های انقلاب است. این نام گذاری یادگیری دانش آمورزان را جهت داده و توجه دانش آموزان را به آشنایی با شخصیت های بزرگ و موثر تاریخ انقلاب اسلامی جلب می کند.

وزیر آموزش وپرورش عنوان کرد: در امتداد جهت گیری تربیتی نظام تعلیم و تربیت به این نام گذاری ها می اندیشیم. این نام گذاری ها امری هیجانی نیست بلکه انتخاب هوشیارانه و آگاهانه برای گام نهادن در راه تربیت است. سند تحول ما را به سمت ساخت واحدهای آموزشی دراین زمینه سوق می دهد. سند عنوان می کند که حیات طیبه ساخته شود. چرا سند این گونه عنوان کرده است؟ به جهت اینکه امکان اعمال مدیریت یکپارچه بر کل فرآیند یکپارچه وجود داشته باشد. تربیت یک مقوله است. با ساخت این مجتمع نیروی انسانی بهتر سازماندهی می شود. این مجتمع این اماکن را فراهم می آورد که هم در جهت توانمندسازی و هم در جهت ساماندهی معلمان گام برداریم.

وی افزود: مدرسه باید کانون تربیتی محل باشد و مدرسه ای با این مساحت می تواند بر حیات محله موثر باشد. هر قدر اقبال عمومی و حضور افراد جامعه بیشتر جلب شود، محوریت یافتن این کانون برجسته تر می شود. هر چقدر تعاملات اجتماعی بیشتر شود و عرصه برای پیوندهای اجتماعی بیشتر شود، بلوغ اجتماعی حاصل می شود و مهارت های دانش آموز بالاتر می رود. در این مجتمع امکان به کارگیری معلمان با تجربه تر و امکان تعاملات کیفی بین مدیران و معلمان افزایش می­یابد. این مدارس گام مهمی در مدرسه سازی ایران است.

حاجی میرزایی افزود: اگر امروز بخشی از جمعیت ما به فضای آموزش دسترسی ندارد، بخشی از آن به خاطر وجود محرومیت هاست که سعی شده کم شود و بخشی از آن ناشی از افزایش جمعیت و تحرک جمعیت است. امروز در سازمان نوسازی مکان یابی منطقی و اصولی بر مبنای پیش بینی های جمعیت شناختی و پیش بینی های مختلف صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: باید تمام جمعیت ایران را برای ساختن مدرسه همراه نماییم. برای سیستم های گرمایشی هم گام های بزرگی برداشته ایم. اقدامات زیادی برای حذف مدارس خشتی و گلی و کاهش مدارس سنگی انجام شده است. البته اعتقاد من این است که بعضی از مدارس در عین حفظ امنیت باید متناسب با بوم منطقه باشد. سیاست ما داشتن مدرسه است. نباید در جمهوری اسلامی ایران کسی محروم از مدرسه باشد. هم اکنون ۵۰۰۰ مدرسه وجود دارد که زیر ۵ نفر دانش آموز دارد.

منبع:

1399/10/18
00:16:58
0.0 / 5
1152
تگهای خبر: آموزش , راه اندازی , رمان , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر