لزوم بازبینی اساسی در كتب درسی برای آموزش اصول تغذیه ای به دانش آموزان

لزوم بازبینی اساسی در كتب درسی برای آموزش اصول تغذیه ای به دانش آموزان به گزارش کنکور هنر مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اعلان اینکه فرهنگسازی تغذیه ای نقش اساسی در کنترل وزن و چاقی دانش آموزان دارد، اظهار داشت: یک بازبینی اساسی در کتب درسی از دوره پیش دبستانی باید صورت گیرد تا بچه ها مفاهیم و اصول تغذیه ای صحیح را بدانند.به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، زهرا عبداللهی در نشست مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استانها با موضوع بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ) - که بوسیله ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد پخش گردید - با اعلان اینکه چاقی یک معضل جهانی است، اظهار داشت: کشور ما نیز با معضل چاقی در همه گروه های سنی مواجه می باشد.

وی اضافه کرد: روند افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان نگران کننده است. سرعت این افزایش بالاست. مطالعاتی درباره کودکان زیر پنج سال انجام شده است که نشان میدهد در یک دوره ۱۰ ساله اضافه وزن و چاقی این گروه سنی دوبرابر شده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اعلان اینکه دانش آموزان چاق، کودکان چاقی هستند که وارد مدرسه می شوند و این روند گاهی تا بزرگسالی ادامه می یابد و خطراتی را برایشان به دنبال دارد، اظهار نمود: برای کنترل مشکل چاقی نیاز به یک همکاری همه جانبه و تعامل بین بخشی داریم. وزارت بهداشت و آموزش و پرورش به تنهایی نمی توانند این کار را انجام دهند و بخش های دیگر هم سهیم هستند برای اینکه محیط نباید محیط چاق کننده ای برای کودکان باشد.

عبداللهی اضافه کرد: بحث پیشگیری نیز بسیار مهمست و باید بخش های دیگر کمک کنند. تا زمانی که تبلیغات صداوسیما برای تهدیدکننده های سلامت وجود دارد و بیلبوردها در شهر و جاده انواع کالاهای چاق کننده را تبلیغ می کنند، آموزش های ما موثر واقع نخواهد شد.

وی با اعلان اینکه ما به کودکان و نوجوانان آموزش می دهیم ولی تبلیغات، تاثیر آموزش ها را کمرنگ می کند، اظهار داشت: در کنار کارهایی که باید صورت گیرد، فرهنگسازی تغذیه نقش اساسی دارد. این مهم باید نهادینه شود و حتی از مرحله پیش دبستانی بچه ها با مفاهیم غذا و تغذیه آشنا گردند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اشاره کرد: کار بنیادی این است که بازبینی اساسی در کتب درسی از دوره پیش دبستانی باید صورت گیرد تا بچه ها مفاهیم و اصول تغذیه ای صحیح را بدانن. اما برای راهکارهای فوری و کوتاه مدت نیز بعنوان بخش بهداشت در برنامه مدونی که نوشته و ابلاغ گردیده است، کنار آموزش و پرورش هستیم.

عبداللهی اضافه کرد: این برنامه در سطح معاونان وزارتخانه ها امضا شده و پیشنهادم این است در سطح وزرا نیز امضا شود تا هربخشی وظیفه اش را انجام دهد سپس دستگاههای ذیربط در شورای عالی سلامت گزارش دهند. اگر بتوانیم مجموعه ای از کارها را در کنار هم انجام دهیم، اجرای برنامه کنترل وزن کودکان به خوبی پیش می رود.

وی با اعلان اینکه اگر برنامه «کوچ» با محوریت استانداری ها جلو برود، بخش های مختلف اهتمام بیشتری نسبت به انجام وظایف خویش خواهند داشت، اظهار داشت: باید از صنایع غذایی نیز بخواهیم در جهت تولید محصولات سلامت محور حرکت کنند و استانداردها بازبینی شوند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به ضرورت توجه ویژه به موضوع رفع ناامنی غذایی اشاره نمود و اظهار داشت: همه مشکل سوء تغذیه با آموزش حل نمی گردد و حمایت های تغذیه ای و فقرزدایی در استانها باید با جدیت دنبال شود.

عبداللهی با تاکید بر اینکه باید توجه داشت در دوران شیوع کرونا، چاقی خودش یک عامل خطر مبتلاشدن به کروناست و خطر مرگ ناشی از کرونا در کسانی که چاق هستند، ۴۰ درصد بیشتر است، اظهار داشت: یک پیام فوری چاقی در این شرایط، کروناست. اصلاح الگوی غذایی در کنار تحرک بدنی مهمست و نیازمند همکاری همه جانبه همه بخش ها هستیم.

منبع:

1399/10/12
13:21:47
0.0 / 5
1068
تگهای خبر: آموزش , اجرا , دستگاه , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر