توقف آهنگ شیوع مصرف مواد در مدارس

توقف آهنگ شیوع مصرف مواد در مدارس به گزارش کنکور هنر مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه مواد مخدر ضمن اشاره به مبحث ضربه زدن به بنیان اقتصادی قاچاقچیان اظهار داشت:  در دو سال گذشته،  بالغ بر ۳۹۰ میلیارد تومان از ۴۴۴۶ املاک و وسایل نقلیه ای از قاچاقچیان مصادره شد که این امر ضربه قابل توجهی به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان وارد می نماید.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، حمید صرامی در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور که با هدف عرضه دستاوردهای علمی و اجرایی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، بیان نمود: آنچه در سالهای اخیر در امر مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت این بود که با تقویت و توسعه مرزهای دانش اعتیاد مواجه هستیم بگونه ای که کشور جمهوری اسلامی ایران یکی از ۱۵ کشور برتر جهان در تولید علم سازمان یافته در بحث مبارزه با مواد مخدر است و همینطور به کارگیری دانش ساخته شده از تحقیقات در استراتژی های پیشگیری، درمان و مبارزه است.
به قول وی، در دوره مدیریت جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر چهار رویکرد را در عرصه مقابله با عرضه مشاهده می نماییم. توسعه اقدامات اطلاعاتی، تمرکز فعالیت ها در شرق و حاشیه شرق سبب گشته است که جمهوری اسلامی ایران با افزایش میزان کشفیات مواد بعنوان دستاورد بزرگ در تاریخ امر مبارزه مواجه شود بگونه ای که در توسعه اقدامات اطلاعاتی، ۷۱ درصد اقدامات امر مبارزه مبتنی بر اطلاعات و ۲۶ درصد مبتنی بر اقدامات انتظامی و سه درصد مبتنی بر اقدامات رزمی است.
وی اعتقاد دارد که ۷۱ درصد اقدامات اطلاعاتی سبب گشته است که ۷۸ درصد کشفیات کشور در شرق و حاشیه شرق صورت گیرد.
صرامی اضافه کرد: در یک سال و هشت ماه اخیر، بالغ بر ۱۷۵۹ تن انواع مواد مخدر و روانگردان در ایران کشف شده که این مورد سبب گشته است جمهوری اسلامی ایران از جانب سازمان ملل بعنوان پرچم دار مبارزه جهانی شناخته شود.
وی افزود: علیرغم کاهش ۲۹ درصدی زمین های زیر کشت افغانستان ناشی از خشکسالی و تحریم های ظالمانه آمریکا ضد ایران و با عنایت به شیوع ویروس کرونا، پژوهش های صورت گرفته، همینطور اشراف اطلاعاتی، تمرکز اقدامات در شرق و حاشیه شرق کشور، به کارگیری دستگاههای آشکارساز و استفاده از سگ های مواد یاب، مشاهده می شود که جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار توانسته است میزان کشفیات را در دو سال گذشته معادل خیلی از سالهای گذشته قرار دهد و این افتخار و فعالیت قابل توجهی است.
مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه مواد مخدر ضمن اشاره به مبحث ضربه زدن به بنیان اقتصادی قاچاقچیان اظهار داشت: در دو سال گذشته، بالغ بر ۳۹۰ میلیارد تومان از ۴۴۴۶ املاک و وسایل نقلیه از قاچاقچیان مصادره شد که بدین ترتیب ضربه قابل توجهی به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان وارد شده است.
صرامی در ادامه ضمن اشاره به بحث کاهش تقاضا اظهار داشت: برپایه رویکرد پژوهش محور مشخص شد که باید سرمایه گذاری در بحث مدارس کشور بعنوان نخستین اولویت قرار گیرد، چونکه با وجود ۱۴ میلیون دانش آموز، حدود ۲۰ میلیون خانوار و یک میلیون کادر آموزشی، حدود ۴۰ درصد جمعیت کشور به عائله وزارت آموزش و پرورش اختصاص یافته است. بر مبنای طرح ستاد مبارزه با مواد مخدر، مقرر شد که در وزارت آموزش و پرورش و بعضی از دستگاههای دیگر اقدامات قابل توجهی برای ایجاد برنامه «یاریگران زندگی» صورت گیرد.
وی درباره این طرح توضیح داد: این طرح برای سه قشر دانش آموزان، والدین و کارکنان مدارس برگزار و سبب شد که ۴۰ هزار مدرسه با وجود ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دانش آموز، بیشتر از چهار میلیون والدین و بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر از کارکنان مدرسه زیر چتر طرح «یاریگران زندگی» قرار گیرند. در دهه ۸۰ در شیوع شناسی که در مصرف مواد انجام دادیم میزان مصرف مواد نیم درصد بود و در سال ۹۰ به یک درصد و در سال ۹۴ به ۲.۱ درصد رسید. اجرای طرح یاریگران سبب شد که آهنگ رشد در سطح مدارس متوقف شود.
منبع:

1399/09/26
13:33:10
5.0 / 5
1117
تگهای خبر: اجرا , پژوهش , تخصص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر