لایحه بودجه ۱۴۰۰ آموزش و پرورش تشریح شد

افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان در سال ۱۴۰۰

افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان در سال ۱۴۰۰ به گزارش کنکور هنر معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در وزارت آموزش و پرورش را شرح داد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، علی الهیار ترکمن در نشستی خبری با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۰ نخستین بودجه قرن پانزدهم است که تدوین شده اظهار داشت: همینطور این بودجه آخرین بودجه دولت دوازدهم و نخستین بودجه مجلس در دور جدید است.

وی ادامه داد: با عنایت به رویکردهای بخشنامه، بودجه به مجموعه های اجرایی ابلاغ و در مجلس درحال بررسی است. در بخشنامه بودجه ۱۴۰۰ کلیاتی داریم که برپایه آن بودجه تدوین شده و چارچوب این تدوین بر سه مبنا صورت گرفته است بنابراین شش رویکرد مشخص و برای تدوین لایجه وجود دارد.

الهیار ضمن اشاره به لزوم های بودجه در لایحه اظهار داشت: بودجه عمومی کشور در سال ۱۴۰۰، حدود ۸۴۱ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون است که نسبت به سال قبل که ۵۸۰ هزار میلیارد تومان بود، ۴۷.۳ درصد رشد داشته است. بودجه عمومی دولت در ۴ بخش درآمدها، واگذاری سرمایه ای، واگذاری دارایی و درآمد اختصاصی دیده شده است. در بودجه ۱۴۰۰ درآمد دولت ۱۰ درصد، واگذاری سرمایه ای ۱۱۰ درصد، واگذاری مالی ۷۱ درصد، هزینه تملک ۴۶ درصد، اعتبارات تملک دارایی ۱۸ درصد رشد دیده شده که به صورت کلی بودجه عمومی کشور نسبت به سال ۹۹، ۴۷.۳ درصد رشد داشته است.

الهیار با اشاره به اینکه اعتبارات هزینه ای در بودجه برپایه فصول هزینه ابلاغ می شود اظهار داشت: فصل اول ۷۶ درصد، فصل دوم ۵۲ درصد، فصل سوم ۱.۳ درصد، فصل چهارم ۴۴ درصد، فصل پنجم یعنی کمک بلاعوض ۲۹ درصد منفی، فصل ششم ۳۹ درصد و فصل هفتم ۳۳ درصد رشد داشته است.

الهیار افزود: در آموزش و پرورش اعتبارات مورد نیاز برپایه حجم فعالیتهای سال بعد مشخص می شود. بودجه آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار گرفتن تمام دانش آموزان لازم التعلیم و انجام فعالیتهای اولویت دار سند تحول بنیادین پیشبینی می شود. در سال ۱۴۰۰ برپایه برآوردها در حوزه آموزش دولتی ۱۳ میلیون نفر دانش آموز با نیروهای رسمی و پیمانی داریم، این تعداد ۸۸۰ هزار و ۵۱۴ نفر هستند که ۸۳ درصد درحوزه معلمی و مابقی در سایر بخش ها هستند.


ریزش منفی و کاهش نیروی انسانی آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۳

بیش از ۶۵ هزار کلاس خارج از نُرم و با تراکم بالا

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بر مبنای مستندات موجود با پدیده ریزش منفی تا سال ۱۴۰۳ مواجهیم که به معنای کاهش نیروی انسانی در مقابل جمعیت دانش آموزی است اظهار داشت: اگر این روند برعکس بود ریزش مثبت می شد اما فعلا تا ۱۴۰۳ با پدیده ریزش منفی مواجهیم که بر نرم کلاس های درسی اثر دارد و ۱۳ درصد کلاس های آموزش و پرورش یعنی۶۵ هزار و ۳۱۶ کلاس خارج از نرم و دارای تراکم بالای ۳۵ نفر هستند و شمار کلاس های زیر نرم ۵ نفر، حدود ۳ هزار و ۲۰۹ مورد می شود.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش اعتباراتش به دو دسته عمده تقسیم می شود که ذیل ستاد و سازمان های تابعه است. در لایحه بودجه ۲۵ ردیف داریم که اعتبارات از رشد قابل توجهی برخوردار می باشد.

وی افزود: سهم اعتبارات در بودجه عمومی دولت، ۱۱۲ هزار میلیارد تومان است که ۱۳.۴ درصد از اعتبارات عمومی را به خود مختص کرده است که سال قبل حدود. ۱۰.۹ درصد بود.


توزیع سرانه غذایی خوابگاه های مدارس شبانه روزی در چارچوب بسته غذایی در صورت عدم بازگشایی مدارس به دنبال شیوع کرونا

رشد ۳۰ درصدی اعتبارات سرانه دانش آموزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از ۲۵ ردیف، ۱۴ ردیف ذیل اعتبارات ستاد وزارتخانه پیشبینی شده که سرانه دانش آموزی، سرویس ایاب ذهاب روستامرکزی، فعالیتهای تربیت بدنی، برونسپاری و توسعه مشارکت، کمک به صندوق ذخیره فرهنگیان، خرید خدمات در مناطق محروم، توسعه عدالت آموزشی، آموزش و پرورش استان ها همچون ردیف های بودجه ای هستند اظهار داشت: اعتبارات سرانه دانش آموزی ۳۰ درصد، طرح جامع پشتیبانی از دانش آموزان ۱۹۷ درصد رشد پیدا کرده است. اگر مدارس به دلیل کرونا بازگشایی نشوند سرانه غذای خوابگاه مدارس شبانه روزی را در چارچوب بسته های غذایی توزیع می نماییم.

وی افزود: بودجه فعالیتهای تربیت بدنی ۳۶درصد، توسعه پیش دبستانی ۲۵ درصد رشد، تأمین تجهیزات کاردانش ۴۳ درصد، فعالیتهای پرورشی ۴۲ درصد، اداره مدارس خارح از کشور ۴۸ درصد، ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ۶۸ درصد رشد پیدا کرده است. در مجموعه ۱۴ ردیف اعتبارات ستادی، ۹۴ درصد در ارتباط با ادارات کل استان ها و ۶درصد در ارتباط با هزینه های ملی است.

وی به هزینه های تملک دارایی های سرمایه ای اشاره نمود و اظهار داشت: اعتبارات ما در ۹ طرح ملی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و درآمدهای ما ۱۱ درصد رشد کرده است. برای برخی فعالیتهای موردی در جدول ۸ و ۹ که ردیف های متفرقه هستند هم اعتباراتی پیشبینی شده است.

وی ادامه داد: ۱۱ ردیف در ارتباط با سازمان های وابسته به وزارتخانه هستند که در مجموع ۳۳ درصد رشد نسبت به سال قبل دارد.


تخصیص ۲۰ درصد عوارض گاز برای تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی

الهیار با اشاره به اینکه ۱۱ تبصره در لایحه بودجه با آموزش و پرورش مرتبط می باشد اظهار داشت: بند دال تبصره یک به اختصاص منابعی به نوسازی مدارس درچنداستان محروم از محل بودجه وزارت نفت اشاره دارد. همینطور ۲۰ درصد عوارض گاز برای تجهیزات گرمایشی اختصاص می یابد. بند واو تبصره ۹ برای رتبه بندی معلمان پیشبینی شده است که امید است در چارچوب قانون آنرا دنبال نماییم.


اجازه آموزش و پرورش برای تغییر کاربری املاک مازاد


وی افزود: جز ۴ بند ب تبصره ۸ اجازه تأمین زمین برای راه اندازی مدارس در مناطق مختلف را داده است. بند دال تبصره ۹ به ساماندهی املاک آموزش و پرورش اشاره شده و هرملکی مازاد تشخیص داده شود آموزش و پرورش اجازه تغییر کاربری دارد. بند ی تبصره ۹ به معافیت واحدهای آموزشی از پرداخت هزینه آب و برق و گاز اشاره دارد. بند ج تبصره ۱۸ به هوشمندسازی مدارس و استفاده از اعتبارات توسعه الکترونیک پرداخته است.


رشد بودجه آموزش و پرورش خوب اما غیرقابل قبول

وی با اشاره به اینکه رشد بودجه آموزش و پرورش رشد قابل قبولی است اما متناسب با نیازهای ما نیست و باید تقویت شود اظهار داشت: پیشنهاداتی عرضه شده که در جریان تصویب بودجه موارد را دنبال می نماییم. تقویت و توجه ویژه به آموزش و پرورش عشایری، آموزش در شبکه شاد، تقویت اعتبارات در ارتباط با سندتحول بنیادین و اجرای بسته های تحولی، تقویت اعتبارات مقابله با آموزش و پرورش در این پیشنهادات گنجانده شده اند.


وضعیت رتبه بندی فرهنگیان در سال آینده

وی در پاسخ به پرسشی درباره رتبه بندی معلمان اظهار داشت: اعتبارات جداگانه ای برای رتبه بندی و اعمال مدرک دوم فرهنگیان پیشبینی شده است. نگران اعتبارات اعمال مدرک دوم نیستیم چونکه از مجموع اعتبارات داخلی ما قابل تأمین است و منتظریم تا نهایی و ابلاغ شود.


طراحی بسته تداوم آموزش مجازی/ ضرورت ورد وزارت صمت و ارتباطات برای توسعه عدالت آموزشی

وی ضمن اشاره به توسعه و تقویت زیرساخت های شبکه شاد اظهار داشت: از روش های دیگر آموزش مانند مدرسه تلویزیونی و غیره هم استفاده می شود و پکیجی طراحی شده که آموزش مجازی بخوبی دنبال شود که به تنهایی وظیفه آموزش و پرورش نیست و دستگاههای دیگر چون وزارت صمت و وزارت ارتباطات در آن سهیم هستند و باید به توسعه عدالت آموزشی در زیست بوم جدید کمک کنند.


کسری بودجه ۶۰۰۰ میلیاردی وزارتخانه


معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد کسری بودجه وزارت آموزش و پرورش هم اظهار نمود: کسری بودجه یک دهه است در شکل تأمین اعتبارات اتفاق می افتد و بودجه سه مرحله ای تأمین می شود. ۷۵ درصد در لایحه، ۱۰ درصد از محل سرجمع منابع در تخصیص ها و ۵ تا ۱۰ درصد بعنوان کسری به سال بعد منتقل می شود. سال جاری پیگیر هستیم تا مبالغی تامین گردد که طبق محاسبات ما که ۶۰۰۰ میلیارد است، مبالغی تامین گردد تا با کسری کمتری به سال بعد منتقل شویم.


بودجه رتبه بندی باید در قانون آن لحاظ شود/لایحه جدید طراحی شده منطبق با شرایط کار معلمی است

دیده شدن شیر مدارس در ردیف های متفرقه

الهیار درباره اعتبار رتبه بندی معلمان توضیح داد که در لایحه ۱۴۰۰، رتبه بندی در بند ی تبصره ۲ رتبه بندی دیده شده و مجوز تأمین اعتبار داده شده و در اعتبارات متفرقه هم ۵۲۰۰ میلیارد دیده شده اما بودجه مورد نیاز باید در قانون رتبه بندی دیده شود. شیرمدارس هم در ردیف های متفرقه دیده شده و قابل پرداخت در بخش های دیگر نیست.

به قول وی لایحه جدید رتبه بندی کاملا طراحی شده منطبق با شرایط کار معلمی است. این سازوکارها در لایحه پیشبینی و به دولت ارسال شده است همینطور حالا در کمیسیون مربوطه و در حال پیگیری است. در کمیسیون تخصصی نهایی و به صحن دولت ارئه می شود و به مجلس خواهد رفت تا وقتی به قانون تیدبل و در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.


تغییر شکل ساماندهی نیروهای انسانی در سال ۱۴۰۰

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال ۹۹ حدود ۳۴ هزار نفر مشمول بازنشستگی قطعی هستند که تا کنون ۲۶ هزار محقق شده و پیشبینی می شود درخواست در سال آینده کمتر باشد، درباره ساماندهی نیروی انسانی اظهار داشت: مصوبه اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، شکل صدور مجوز را مبتنی بر روش های خاص می کند، مجوزهای سال بعد بازتر و مبتنی بر نیازها خواهند بود. بر این اساس شکل ساماندهی نیروی انسانی ما سال آینده تغییر می کند.


با شیوع ویروس کرونا، بدنبال افزایش درآمدها نیستیم

الهیار درباره درآمدهای اختصاصی آموزش و پرورش در بودجه اظهار داشت: سال آینده هم درآمدهای ناشی از اجرای قوانین مانند عوارض شهرداری ها، مراکز آموزشی رفاهی و... را داریم که به دلیل شرایط کرونا برخی فعالیتهای ما مانند مراکز رفاهی کاسته می شود. خیلی روی درآمدهای اختصاصی نمی خواهیم ورود نماییم چونکه رسالت آموزش و پرورش فراتر است. هرچند باید طبق قوانین وصول درآمد نماییم که برای سال آینده ۱۱ درصد و مبتنی بر حقیقت ها و قوانین موجود است. دنبال افزایش قطعی درآمد نیستیم، اما آنچه قانون گفته و مطمئن است را دنبال می نماییم.


افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان در سال آتی

احداث ۴۴۰۰۰ واحد مسکونی؛ واجدان شرایط در حال افتتاح حساب

وی درباره افزایش حقوق فرهنگیان اظهار داشت: فعلا افزایش حقوق سال آینده همان ۲۵ درصد است که دولت اعلام نموده است.

الهیار درباره آخرین وضعیت تأمین مسکن فرهنگیان اظهار نمود: تفاهم نامه راه اندازی ۱۷۰ هزار واحد با وزارت راه داریم که باید طی سه سال اجرایی شود. در ۱۸ استان ۴۴ هزار واحد مسکونی راه اندازی شده و واجدین شرایط در حال افتتاح حساب هستند. برای موارد بعدی و حضور در شهرهای جدید هم در حال پیگیری هستیم.
منبع:

1399/09/20
16:05:40
5.0 / 5
997
تگهای خبر: اجرا , تخصص , تلویزیون , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر