دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

تصویب سیاست های جذب معلمین در آموزش و پرورش

تصویب سیاست های جذب معلمین در آموزش و پرورش دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام نمود: سیاست های جذب معلمین در آموزش و پرورش در جلسه امروز این شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفت كه ماده واحده ای بعنوان لایحه توسط وزارت آموزش و پرورش دراین زمینه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخر جلسه ۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و با حضور روسای سه قوه و اعضاء حقوقی و حقیقی به صورت حضوری و مجازی تشکیل شد، در جمع خبرنگاران گفت: سیاست های جذب معلمین در آموزش و پرورش در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت که ماده واحده ای بعنوان لایحه توسط وزارت آموزش و پرورش دراین زمینه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد. در این ماده واحده آمده است که جذب معلم منحصرا از مسیر دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی باشد و از سایر مسیرها امکان جذب معلم برای آموزش و پرورش وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: ذیل این ماده واحده شش تبصره آمده است که در تبصره اول تاکید گردیده است که ضوابط اجرائی مبتنی بر ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و ماده یک اساسنامه دانشگاه شهید رجایی در خصوص جذب معلم با گذراندن دوره های تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان یا دانشگاه شهید رجایی امکان پذیر شود تا از این طریق کمبود معلمین متعهد و متخصص امکان پذیر شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: دستورالعمل اجرائی این تبصره به پیشنهاد شورای عالی آموزش و پرورش و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سه ماه صورت خواهد گرفت.
دکتر عاملی اظهار داشت: برمبنای تبصره دو مصوبه؛ افرادی که به استناد یکی از قوانین و مقررات موضوعه با واحدهای آموزشی و تربیتی همکاری کرده اند در وضعیت برابر با سایر داوطلبین و فقط بعد از گذراندن دوره مهارت آموزی یکساله در دانشگاه فرهنگیان یا تربیت دبیر فنی، در دانشگاه شهید رجایی به کارگیری خواهند شد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: مدت همکاری تمام وقت این افراد از حداکثر سن جهت شرکت در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش کسر می شود.
وی ادامه داد: تبصره سوم این ماده واحده تاکید دارد که مجوزهای استخدامی وزارت آموزش و پرورش در مشاغل آموزشی و تربیتی برمبنای شاخص نسبت دانش آموز به کل کارکنان آموزشی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور صادر خواهد شد که شاخص نسبت دانش آموز به کل کارکنان به پیشنهاد مشترک وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اظهار داشت: برمبنای تبصره چهار این ماده واحده هرگونه گزینش و استخدام در وزارت آموزش و پرورش باید برمبنای ضوابط برای بوم باشد یعنی تاکید بر این نیست که معلم لزوما باید بومی منطقه باشد لکن جذب ایشان برای بوم منطقه است و به مجرد جذب و استخدام امکان جابجایی وجود ندارد.
دکتر عاملی شرط اشتغال به حرفه معلمی را برمبنای تبصره پنج این ماده واحده عنوان نمود و اظهار داشت: شرط استغال به حرفه معلمی در کلیه مدارس (اعم از دولتی و غیر دولتی) دارا بودن گواهینامه صلاحیت معلمی است که بیان کننده توانایی یک فرد برای ایفای نقش معلمی می باشد و ترتیب صدور، به روزآوری، قالب و نوع اطلاعات مندرج در آن توسط شورای عالی آموزش و پرورش تعیین و ابلاغ می شود.
وی ادامه داد: تبصره شش ماده واحد نیز این است که؛ به سبب این مصوبه کلیه قوانین مغایر در حدود وظایف این مصوبه لغو خواهد شد و طبق مصوبه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ ضوابط و مقررات قطعی جذب معلم در آموزش و پرورش تعیین شد که منجر به افزایش کیفیت جذب معلمین آموزش و پرورش خواهد شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد: اجرائی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش منوط به معلم است و ۲۷ راهکار که در عرصه های مختلف در سند تحول آمده است که نیازمند برخورداری از معلمین توانمند متخصص و شایسته با صلاحیت مرتبط می باشد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر عاملی اضافه کرد: تمام تحولات اجتماعی که در جامعه ایران برای استقرار جامعه اسلامی دنبال می نماییم به جذب معلم با صلاحیت و شایسته وابسته است و خوشبختانه معلمین امروز آموزش و پرورش نیز حائز این خاصیت ها هستند و ان شاءالله شاهد شرایط بهتری برای تعلیم و تربیت در کشور باشیم.1399/08/28
13:57:00
5.0 / 5
1687
تگهای خبر: اجرا , تخصص , دانشگاه , داوطلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر