امیر داسارگر :

عده ای برای نساختن فیلم دفاع مقدسی بهانه می تراشند

عده ای برای نساختن فیلم دفاع مقدسی بهانه می تراشند كنكور هنر: امیر داسارگر كارگردان فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع عنوان نمود كه عده ای از سینماگران برای ورود به سینمای دفاع مقدس بهانه تراشی می كنند.امیر داسارگر کارگردان سینما با اشاره به اینکه اخیرا فیلم کوتاهش با عنوان «سر به راه» با محوریت دفاع مقدس به صورت اینترنتی عرضه شده است به خبرنگار مهر اظهار داشت: «سر به راه» فیلم کوتاه ۲۰ دقیقه ای است که من آنرا سه سال پیش ساختم. بدین سان که قصه این فیلم از خاطراتی که بچه های داوطلب پزشک و دانشجویان پزشکی در زمان جنگ داشتند، اقتباس شد.
وی ا فزود: «سر به راه» روایتگر داستان زوجی است که درگیر مسائلی هستند ولی با وقوع جنگ و اتفاقات آن، واکنش این زوج پزشک را می بینیم. «سر به راه» برگرفته از واقعیت است؛ از داستان پزشکان داوطلبی که به «ساک به دست ها» معروف و هر لحظه برای اعزام آماده بودند.
داسارگر بیان کرد: من طرح «سر به راه» را پنج سال قبل از ساختش، نوشته بودم، در دوره ای یک سری کتاب به دستم آمد که درباره جامعه پزشکی بود از همین رو در سال ۹۲ این طرح را نوشتم، چند سال بعدش هم موقعیتی پیش آمد و چون به نظرم سوژه خوب بود و می توانست به فیلم خوبی تبدیل گردد آنرا به چند جای مختلف عرضه کردم که در نهایت ساخته شد.

کارگردان «منطقه پرواز ممنوع» در بخش دیگری از صحبت هایش توضیح داد: هر چند ساخت فیلم های دفاع مقدسی دشوار است ولی عده ای بهانه تراشی هم می کنند. سینمای جنگ دریایی از موضوعات را شامل می شود. در فیلم ما هم حتی یک پلان جنگی وجود ندارد اما دفاع مقدس آنقدر ابعاد گوناگون دارد که اگر یک فیلمساز مساله و دغدغه دفاع مقدس را داشته باشد می تواند فیلم بسازد. لزوماً این چنین نیست که حتما باید یک پروداکشن جنگی باشد تا فیلمی در این عرصه ساخته شود.
وی افزود: این را هم باید در نظر داشت که به هر حال در این سال ها ذائقه سازی شده، در آموزش ها و جشنواره های سینمایی یک سری مسائل مورد توجه واقع قرار گرفته و تنها قسمتی از سینما دائما تکریم و در اکران موفق شده است؛ مسائلی که با سینمای دفاع مقدس فاصله دارد بنا بر این اقبال به این گونه فیلم ها کم است. گاهی حتی امکانات هم فراهم و فیلمی مانند «تنگه ابوقریب» ایجاد می شود ولی در اکران کمکی به آن نمی گردد. همین مساله موجب می شود انگیزه ها از بین برود.
این کارگردان مطرح کرد: فضا و شرایط سینمای ایران به شکلی نیست که کارگردانان همان اندازه که برای ساخت فیلم اجتماعی و کمدی انگیزه دارند برای فیلم های دفاع مقدسی هم داشته باشند. ضمن اینکه یک بی سر و سامانی محتوایی هم وجود دارد چون این حوزه حساس است. این هم که تعداد زیادی فیلم در این عرصه ساخته شود خوشحال کننده نیست. ما با پدیده ای به نام کج فهمی و تحریف دفاع مقدس هم رو به رو هستیم که هر کدام از این موارد می توانند یک دردسر باشند. هر موضوع و سوژه ای ابعاد زیادی دارد بنا بر این اگر طرح ها و کارگردانان مایل زیادی داشته باشیم به هر حال برخی از آنها از این موانع رد می شوند و می توانند تعداد بیشتری فیلم بسازند.
داسارگر در آخر درباره تازه ترین کارهای خود اظهار داشت: از شروع امسال مشغول نگارش فیلمنامه سریالی ۳۵ قسمتی با نام موقت «فراری» با موضوع مدافعان حرم هستم که در عمار تولید می شود.


منبع:

1399/07/03
12:41:49
5.0 / 5
1765
تگهای خبر: جشنواره , دانشجو , داوطلب , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر