۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت نوآموزان در روزهای كرونا

۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت نوآموزان در روزهای كرونا كنكور هنر: رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی 13 اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در روزهای كرونا را تشریح نمود.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، سید جواد حسینی در جلسه شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش که با حضور وزیر انجام شد گفت: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی یکی از طرح های موفق آموزش و پرورش بعد از انقلاب است که از سال ۱۳۷۱ با پوشش ۱.۵ درصدی به پوشش ۹۷.۶ درصد بدو ورود به دبستان و ۵۰ درصدی دوره پیش دبستانی در سال قبل رسیده است.
وی ادامه داد: امسال نیز پوشش ۹۹ درصدی بدو ورود به دبستان و ۶۰ درصدی پیش دبستانی هدف گذاری شده است.
وی اظهار داشت: اجرای این طرح با استقبال خوبی از طرف نهادهای علمی بین المللی و داخلی روبه رو شده است و کمک بسیاری به عدالت و کیفیت آموزشی کرده است.
حسینی با اعلان اینکه طرح سنجش کمک شایانی به مداخلات بهنگام و جلوگیری از معلولیت ها می کند گفت: شناسایی دانش آموزان با نیازهای ویژه و جایدهی آنها در مدارس استثنایی، تشخیص دیر آموزان و پشتیبانی از آنان و ارتقای سلامت و پیش گیری از بیماری ها از دستاوردهای این طرح می باشد.
وی با اعلان اینکه امسال به سبب شرایط کرونا این طرح از ۱۵ تیر ماه تا آخر شهریور برای نوآموزان بدو ورود به دبستان صورت خواهد گرفت اضافه کرد: به زودی دستورالعمل اجرای برنامه سنجش به استانها ابلاغ خواهد گردید و بر طبق این دستور العمل سنجش نوآموزان پیش دبستانی از اول مهر صورت خواهد گرفت.
معاون وزیر با اشاره به سناریوهای مطرح شده برای اجرای طرح سنجش اظهار داشت: در شورای راهبری طرح سنجش ۳ سناریو طراحی شد و در نهایت انجام این طرح با افزایش تعداد پایگاه ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به تصویب رسید.
وی ادامه داد: ۱۲۰۰ پایگاه سنجش اولیه نوع ب که ۶ نفر را شامل می شود، ۱۱۰۰ پایگاه سیار، پایگاه های تخصصی و ۸۰۰ پایگاه پذیرش جهش تحصیلی کار سنجش را عهده دار خواهند بود.
وی اظهار داشت: در مجموع تعداد پایگاه ها بیش از ۲۳۰۰ پایگاه خواهد بود و تمامی استانها پایش لازم برای استقرار پایگاه های سنجش را انجام داده اند. نزدیک به ۲۰ هزار نیرو در چارچوب مسئولین پایگاه ها، آزماینده ها، مراقبین سلامت و کادر خدماتی طرح سنجش را به انجام خواهند رساند.
حسینی با بیان انواع پایگاه های تخصصی گفت: پایگاه های تخصصی نوع الف با ۱۲ نفر، تخصصی نوع ب با ۹ نفر و پایگاه تخصصی نوع ج با پنج نفر که در مجموع ۴۰۰ پایگاه را شامل میشود کار سنجش تخصصی را عهده دار خواهند بود.
‏وی اضافه کرد: پایگاه های تخصصی سنجش بیماری، پایگاه های سنجش دانش آموزان استثنایی با ضریب هوشی پایین تر از ۵۰، پایگاه های سنجش دیر آموزان و و پایگاه های تست مجدد از دیگر پایگاه ها می باشد.
معاون وزیر با بیان خدمات ارائه شده در پایگاه های سنجش اولیه اظهار داشت: ارزیابی های مراقب سلامت شامل قد، وزن، مشکلات جسمی حرکتی، پوست، مو، دهان و دندان، ارزیابی بینایی، ارزیابی شنوایی و ارزیابی آمادگی تحصیلی در پایگاه های اولیه صورت خواهد گرفت. در صورت مشکوک بودن، نوآموز به یکی از ۵۰۰ پایگاه های تخصصی جهت ارزیابی تخصصی ارجاع خواهد شد.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با مقایسه پروسه اجرای برنامه سنجش امسال با سال ۹۸ گفت: امسال ۱۳ اقدام ویژه برای طرح سنجش پیش بینی شده است وظ زمان شروع برنامه سنجش امسال از ۱۵ تیر خواهد بود در صورتیکه سال قبل از ۱۵ خرداد پروسه سنحش آغاز شد.
وی ادامه داد: تعداد پایگاه های اولیه از ۹۰۱ پایگاه به ۱۲۰۰ پایگاه امسال افزایش یافته است و روزانه فقط ۲۰ نوآموز در این پایگاه ها پذیرش می شوند در صورتیکه در سال قبل روزانه ۴۲ نوآموز پذیرش می شدند. زمان فعالیت پایگاه ها امسال یک ساعت افزایش یافته است و برای مراجعین اتاق انتظار نیز پیش بینی شده است.
معاون وزیر با اشاره به بقیه تمهیدات اجرای برنامه سنجش امسال اضافه کرد: در برنامه سنجش سال جاری نوبت دهی نوآموزان در سامانه سنجش با فاصله ۳۰ دقیقه ای از یکدیگر می باشد ولی در سال قبل فاصله این نوبت دهی ۱۵ دقیقه بود.
وی ادامه داد: امکان فعالیت پایگاه ها در دوشیفت بعد از ستاندن مجوز، پرداخت هزینه سنجش بوسیله درگاه الکترونیکی و دستگاه پوز، نوبت گیری غیر حضوری بدون نیاز به مراجعه حضوری، در اختیار قرار دادن دو سری ابزار به آزماینده های آمادگی تحصیلی، ضد عفونی کردن دست نوآموزان با الکل هنگام ورود و خروج به اتاق های ارزیابی و گردنگیر استفاده از ماسک و دستکش برای عوامل اجرایی همچون ۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش امسال می باشد.
حسینی با اعلان اینکه برای تجهیز پایگاه های سنجش، وسایل لازم تهیه شده است اضافه کرد: ۲۰۰ دستگاه ادیومتر مخصوص شنوایی سنجی، ۲ هزار و ۵۰۰ ابزار سنجش آمادگی تحصیلی، ابزار تخصصی تست هوش برای گروه سنی ۲ تا ۷ سال، ابزار تست هوش برای جهش تحصیلی و ۱۲۰۰ سری نمودار های تشخیص سن، قد و وزن همچون تجهیزات تهیه شده جهت پایگاه های سنجش می باشد.
معاون وزیر با اشاره به اعتبارات مورد نیاز پایگاه های سنجش نیز اظهار داشت: ۱۲ میلیارد ریال به حساب استانها جهت تهیه و تکثیر فرم ها و فایل های مورد نیاز واریز شده است و ۱۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز برای هزینه های جاری پایگاه ها اختصاص خواهد یافت که سهم هر پایگاه حدود ۱۷ میلیون ریال خواهد بود.
وی اشاره کرد: کل نوآموزان عشایر و ۵ درصد نوآموزان کشور به صورت رایگان و ۱۰ درصد نیز به صورت نیم بها سنجش خواهند شد و برای مناطق محروم و مناطق سیل و زلزله زده نیز تمهیدات مناسب اندیشیده شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی حسینی در ادامه به بیان انتظارات از شورای سنجش و مدیران کل استانها پرداخت و اظهار داشت: تلاش در جهت افزایش مناطق تحت پوشش برنامه سنجش، ارزیابی کامل دانش آموزان عشایر، اجرای دقیق دستورالعمل ستجش، تبلیغ و اطلاع رسانی مناسب، برگزاری مراسم افتتاحیه، تامین امکانات مورد نیاز پایگاه های سنجش، انتخاب مکان مناسب برای پایگاه ها به لحاظ در دسترس بودن و داشتن فضای کافی، تجهیز پایگاه ها به سیستم سرمایشی و اینترنت و تامین وسیله نقلیه مورد نیاز همچون انتظارات از استانها می باشد.
منبع:

1399/03/12
22:31:15
5.0 / 5
2462
تگهای خبر: اجرا , تحصیل , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر