حواشی كرونایی كنكور ۹۹،

آخرین تصمیمات كنكوری مسئولان

آخرین تصمیمات كنكوری مسئولان كنكور هنر: رویداد پرتب و تاب كنكور؛ هر ساله خصوصاً در شروع سال، دغدغه مشترك خیلی از خانواده های ایرانی است و اگر این رویداد با مسائل و میهمانان ناخوانده ای نظیر سیل یا كرونا نیز مواجه شود، خواه ناخواه زندگی داوطلبان و خانواده هایشان از حاشیه ها و گمانی زنی های پیرامون این آزمون مهم در امان نخواهد ماند.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، وقتی صحبت از كنكور می شود، همیشه یكی از بحث های داغ، استرس و نگرانی های ناشی از ماهیت این آزمون سرنوشت ساز و به دنبال آن قبولی یا عدم قبولی در رشته مورد نظر داوطلب و خانواده وی است؛ در واقع كنكور از گذشته های دور تابحال ماهیت استرس زایی و نگرانی در خود دارد كه این نگرانی در شرایط و زمان های مختلف تغییر ماهیت داده و با زمانه عو ض می شود برای اینكه زمانی صرف پذیرفته شدن در كنكور دغدغه اصلی داوطلبان بود، در یك مقطع، پذیرفته شدن در رشته دلخواه؛ اما طی سالیان اخیر كه این نگرانی ها با مسائلی حاشیه ای ناشی از اتفاقات طبیعی، اجتماعی یا اقتصادی همراه شده، استرس ها و مشكلات و حواشی كنكور طبیعتا می تواند برای داوطلبان و همین طور خانواده هایی كه ماه ها و یا گاهی سال ها برای عبور از سد یك آزمون سرمایه گزاری نموده اند، نتایجی بسیار مخرب و غیرقابل جبران به دنبال داشته باشد.

همان گونه كه اشاره شد، بحث كنكور طی سال های اخیر با حاشیه های زیادی همراه بوده است به طوریكه این حاشیه ها با موضوع چالش برانگیز "حذف كنكور" و اظهار نظر های جدی مسئولان مختلف شامل مسئولان قانون گذار و اجرایی پیرامون این امر آغاز شد و طی دو سال اخیر نیز برگزارس كنكور تحت تاثیر اتفاقات طبیعی و اجتماعی كشور قرار گرفت به طوریكه در آغاز سال قبل با وقوع سیل های مخرب در بعضی استان های كشور، برگزاری یا تعویق زمان برگزاری كنكور به یكی از موضوعات داغ آموزش عالی كشور تبدیل شد و امسال نیز باتوجه به شیوع ویروس كرونا ویروس در كشور و به تبع آن تعطیلی آموزش های حضوری دانشگاه ها و مدارس، همین طور تعویق زمان برگزاری تمامی آزمون های تابع دانشگاه های دو وزارت خانه علوم و بهداشت، مجدد حاشیه های پیرامون كنكور ۹۹ و میزان تاثیرپذیری آن از كرونا ویروس افزایش یافت و نگرانی های داوطلبان درباب حذف یا زمان برگزاری این آزمون دوچندان شد.

در همین رابطه میر حمایت میرزاده سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اظهارنظری اعلام نمود كه تنها مبحثی كه در جلسات قبل از عید و بعد از آن به صورت مجازی و حضوری میان مسئولان و نمایندگان صورت گرفت و بحث سلامتی دانش آموزان بوده است. این مسئله به قدری مهمست كه كنكور هم باید تحت تاثیر سلامتی دانش آموزان قرار گیرد.
وی همین طور اشاره كرد: اگر بهر دلیلی شرایط برای برگزاری كنكور فراهم نشد، درباب كنكور قانون وجود دارد و می توان برمبنای سوابق تحصیلی اختیارات لازم را به همه دانشگاه ها داد، خیلی از كشورها پیشرفته دنیا به همین شیوه دانشجو می پذیرند؛ یعنی دانشجو سوابق خودرا ارائه می دهد و بعد پذیرش می گیرد. آنچه كه الآن اهمیت دارد سلامت فرزندان این كشور است و تا زمانی كه سلامت آنان تضمین نشده كنكور یا هرگونه آزمونی كه بخواهد تجمعی در آن ایجاد شود، بطور قطع از طرف ستاد ملی كرونا مورد تأیید نخواهد بود.
میرزاده درباب پذیرش در رشته های پرمتقاضی در صورت حذف كنكور ۹۹ نیز اظهار داشت: هر دانشگاه برتر می تواند برای خودش یك شاخص هایی را تعریف كند. باید به دانشگاه ها اختیاراتی بدهیم و هر دانشگاهی برمبنای ظرفیتش دانشجو بپذیرد. نكته مهم تر این است كه دانشگاه ها پیش از اینكه دانشجو پذیرش كنند باید نیاز جامعه را در نظر داشته باشند.
بااینكه سخنگوی كمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بعد از چند روز از مطرح كردن این بحث، اظهارنظر خودرا صرفا یك پیشنهاد از طرف كمیسیون برای كنكور ۹۹ عنوان نمود اما همچنان گمانه زنی ها نگرانی های ناشی از حذف یا عدم حذف كنكور امسال در جامعه قوت گرفت و با وجود اینكه دكتر خاكی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست كارگروه ویژه آموزش كشورهای عضو یونسكو اشاره كرد: كنكور ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری طبق روال سال های قبل انجام می شود و در صورت ضرورت با چند هفته تأخیر انجام خواهد شد. اما این اظهار نظر صریح نیز نتوانست نگرانی ها پیرامون این را كاهش بدهد.
تا اینكه هفته گذشته یكصد و بیست و نهمین جلسه ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی كشور با موضوع كنكور ۹۹ و با حضور تمامی مسئولان و تصمیم گیران این حوزه انجام شد و با بیان موضع گیری صریح و شفاف، خیلی از ابهامات و نگرانی های این آزمون مهم و كلیدی آموزش عالی پاسخ داده شد.
دكتر منصور كبگانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه با اشاره به حساسیت و تاكید شورا بر رعایت سیاست های مصوب ستاد نقشه جامع علمی كشور، كیفیت برگزاری امتحانات و آزمون سراسری، رعایت عدالت اجتماعی و اهمیت تعلیم و تربیت، اشاره كرد: با توجه به این كه در فضای مجازی مطالب زیادی درباب تصمیم‎سازی‎ها در این حوزه‎ها منتشر می‎شود، بدین جهت جلسه با حضور وزرای مرتبط و مسئولین ذی ربط و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تشكیل و درباب نحوه برگزاری آزمون نهایی مقطع متوسطه و آزمون سراسری بحث و تبادل نظر شد.
وی در مورد نحوه برگزاری كنكور سراسری سال جاری اظهار داشت: در این نشست وزیر علوم، رئیس سازمان سنجش و پذیرش كشور(دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو) گزارش كاملی را در زمینه برگزاری كنكور ارائه كردند.
كبگانیان با اشاره به اینكه حداقل باید بین برگزاری آزمون نهایی دوره متوسطه و كنكور سراسری 20 روز فاصله باشد، اظهار داشت: از نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی كنكور سراسری امسال به صورت حضوری و با تاریخ منعطف برمبنای پروتكل های ستاد مقابله با كرونا برگزار می شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره كرد: برمبنای اعلام وزیر علوم، برمبنای امكانات موجود و با همكاری دستگاه ها، امكان برگزاری آزمون سراسری در شرایط آرام و سالم منطبق بر پروتكل های ستاد مقابله با كرونا وجود دارد.
دبیر ستاد راهبری ستاد نقشه جامع علمی كشور با تاكید بر اینكه تاریخ برگزاری آزمون نهایی دوره متوسطه و كنكور سراسری بستگی به مصوبات ستاد مقابله با كرونا دارد، اظهار داشت: بطور قطع امسال این دو آزمون با رعایت تاریخ منعطف برگزار می شود.
كنكور "حتما"برگزار می شود
سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست اظهار داشت: باتوجه به حضور همه‌ی نهادهای مسئول در ستاد راهبری اجرای نقشه‌ی جامع علمی كشور، مصوب شد تا كنكور با ملاحظه و در نظر گرفتن همه‌ی استاندارد و پروتكل های سلامت اجرا شود.
وی افزود: طبق مصوبه جلسه ۱۲۸ ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی كشور، به طور قطع كنكور سال ۱۳۹۹ برگزار می شود، منتهی زمان برگزاری منعطف و تابع امتحان سال ششم دبیرستان خواهد بود. پس هر زمان كه امتحان سال آخر متوسطه انجام شد ۲۰ روز بعد كنكور سراسری برگزار می شود.
زمان برگزاری كنكور 99
در همین رابطه دكتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش كشور نیز كه در جلسه نقشه جامع علمی كشور حضور داشت، اشاره كرد: در مورد آزمون سراسری طبق مصوبات، 20 روز پس از اختتام امتحانات سال ششم متوسطه یعنی كلاس 12 آزمون سراسری باید اجرا شود.
وی در ادامه اضافه كرد: برمبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با كرونا، آزمون های كارشناسی ارشد، دكتری و دستیاری آموزش پزشكی در خرداد ماه برگزار می شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور افزود: سناریوی مبتنی بر حذف فرآیندهای زمان بر آزمون سراسری، همچون مواردی است كه برای آنها برنامه ریزی شده است.
اظهارنظرها در مورد آزمون سراسری به تشویش اذهان عمومی منجر نشود
دكتر خدایی اظهار داشت: این فرآیندها بعضاً مربوط به انتخاب رشته و آزمون های عملی در بعضی رشته های هنری، تربیت بدنی و... است.
وی اضافه كرد: نباید اظهارنظرها در مورد آزمون سراسری به تشویش اذهان عمومی منجر شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور افزود: سازمان سنجش آموزش كشور با همه‌ی دستگاه های مسئول در زمینه‌ی آموزش و پرورش و آموزش عالی، هماهنگی كامل دارد.
به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، بااینكه مسئولان آموزش عالی طی سال های اخیر با بیان آمار ۸۵ درصدی پذیرش دانشگاه ها برمبنای سوابق تحصیلی اهتمام در كم اهمیت كردن كنكور كرده و برای كاهش تبعات ناشی از استرس های این آزمون تلاش هایی انجام داده اند، اما باید توجه داشت كه متقاضیان ورود به دانشگاه ها همچنان كنكور را گزینه اول انتخاب نحوه ورود به عرصه آموزش عالی قرار می دهند و سرنوشت خود منوط به حضور و موفقیت در كنكور می بینند.
بنابراین هر نوع اظهارنظر غیركارشناسانه، متفاوت و حتی متناقض مسئولان ذی ربط در این رابطه می تواند تبعات غیرقابل جبرانی را برای هزاران متقاضی این آزمون ایجاد كند، همین طور باتوجه به تصمیم اخیر مسئولان در خصوص برگزاری قطعی كنكور ۹۹ حتی با وجود ادامه دار بودن اپیدمی كرونا ویروس و محدودیت های به وجود آمده بخاطر آن، بنظر می رسد لازم است مسئولان هر چه سریعتر زمان دقیق برگزاری این آزمون سرنوشت ساز را تعیین كنند تا داوطلبان بیش از این سردر گم بین گمانه ها و احتمالات زمان برگزاری این آزمون مهم قرار نمانند.

منبع:

1399/01/30
16:30:37
5.0 / 5
3212
تگهای خبر: اجرا , تحصیل , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر