مهر پیگیری كرد؛

معمای سینماگران درجه دار

معمای سینماگران درجه دار كنكور هنر: سازمان سینمایی اطلاعات ارزشیابی هنرمندان سینما را در حالی منتشر نمود كه برمبنای آن طیف گسترده ای از سینماگران از اصغر فرهادی تا جواد شمقدری مدرك معادل دكتری دریافت كرده اند؛ اما چگونه؟خبرگزاری مهر - گروه هنر- زهرا منصوری: عصر روز چهارشنبه هفتم اسفندماه سازمان سینمایی فهرستی را با عنوان «اطلاعات ارزشیابی هنرمندان سینما» منتشر و این اقدام را «در راستای سیاست شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در قالب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» دانست.
براساس توضیح ضمیمه این لیست درجه های هنری اعطا شده به سینماگران «شامل درجه یك معادل دكتری، درجه ۲ معادل فوق لیسانس، درجه سه معادل لیسانس، درجه چهار معادل فوق دیپلم و درجه پنج معادل دیپلم» می شود و ارزشیابی هنری سینماگران برمبنای رشته تخصصی ارزیابی و معادل آن درجه هنری یك تا پنج به متقاضیان اعطا شده است.
وجود برخی اسامی ناشناس در این لیست در كنار غیبت برخی چهره های سرشناس، عدم انطباق اعتبار و تخصص برخی نام ها كه درجه هنری مشترك دریافت كرده اند، حضور نام برخی سینماگران فقید و جای خالی برخی چهره های جوان و نوظهور سینمای ایران و موارد گوناگون دیگری از این دست، لیست را با سوالات و ابهامات بسیاری مواجه كرد.
در پیگیری خبرنگار مهر از سازمان سینمایی مصطفی سماوات بعنوان «دبیر شورای اعطای درجه هنری به هنرمندان» بعنوان مرجع پاسخگویی به این ابهامات معرفی گردید تا درباره كم و كیف و چگونگی اعطای این درجه ها و سابقه فعالیت این شورا توضیحاتی ارائه نماید.
«شورای اعطای درجه هنری» از كجا آغاز شد؟
سماوات در گفتگو با خبرنگار مهر درباره سابقه فعالیت شورای اعطای درجه هنری به هنرمندان در سازمان سینمایی توضیح داد: این آمار از سال ۸۴ به این طرف در اختیار بوده و بر طبق آن درجه هنری به هنرمندان اعطا شده است.
بخشی از هنرمندان خودشان درخواست كسب این درجه را می دهند و قسمتی از هنرمندان شناخته شده كه آثارشان مشخص است به پیشنهاد همان شورای اصلی درجه بندی هنرمندان مورد بررسی قرار می گیرند و پس از جمع بندی، درجه به آنها اعطا می شود این مدیر سازمان سینمایی اضافه كرد: در واقع این لیست یك بانك اطلاعاتی است. در این مدت شاخه های مختلف هنری برمبنای مدارك، مستندات و آثار تولید شده هنرمندان مورد ارزیابی قرار گرفته اند. ما یك كمیته تخصصی داریم كه این موارد در آن كمیته مورد بررسی اولیه قرار می گیرد و سپس به شورای اصلی ارزشیابی هنرمندان پیشنهاد داده می شود كه این شورا در وزارت ارشاد است. سپس در آنجا تصمیم گیری می شود كه چه درجه ای برای متقاضیان لحاظ شود.
وی درباره سازوكار ارزیابی هنرمندان در این شورا توضیح داد: قسمتی از هنرمندان خودشان درخواست كسب این درجه را می دهند و قسمتی از هنرمندان شناخته شده كه آثارشان مشخص است به پیشنهاد همان شورای اصلی درجه بندی هنرمندان مورد بررسی قرار می گیرند و پس از جمع بندی، درجه به آنها اعطا می شود. این درجه به بعضی از دوستان شناخته شده عرصه های مختلف به همین صورت اعطا می شود و مابقی برمبنای درخواستی كه عرضه كرده اند مورد بررسی قرار می گیرند.
سماوات در ادامه تاكید كرد: این درجه معادل مدرك دانشگاهی است و در پنج سطح ارائه می شود كه هم جنبه معنوی برای دوستان دارد و هم به صورتی ارزشگذاری كار هنری ای است كه انجام داده اند. اگر كسی در دستگاه های دولتی كار كند و استخدام باشد این مدارك در آن دستگاه ها مورد پذیرش قرار می گیرد اما در كارهای هنری دوستان تأثیری ندارد و به واسطه این مدرك، تسهیلاتی در اختیار آنها قرار نمی گیرد.
وی درباره اینكه در این لیست در مقابل نام برخی چهره ها «درجه افتخاری» درج شده اما برای برخی این نكته لحاظ نشده، عنوان كرد: درجه افتخاری به این معناست كه شخص مورد نظر خودش متقاضی نبوده و اعضای كمیته و شورای اصلی ارزشیابی هنرمندان تصمیم گرفته اند به صورت افتخاری این مدرك را به دوستان اعطا كنند.
اصغر فرهادی تقاضایی برای «درجه» نداشت
سماوات درباره غیبت نام بعضی از هنرمندان در این فهرست، توضیح داد: همانطور كه گفتم قسمتی از این مدارك برمبنای تقاضای هنرمندان و بخشی برمبنای تصمیم و شناخت كمیته از افراد بوده است. اما عملاً اصل قضیه برمبنای تقاضای هنرمندان است و آنها باید یك سری مدارك و مستندات در اختیار ما قرار دهند تا برمبنای آن ارزیابی اولیه را انجام دهیم. اما بوده اند چهره هایی مثال آقای اصغر فرهادی كه تقاضایی برای این مدرك نداشته اند و شورا خودش به آنها درجه هنری اعطا كرده است.
دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان اظهار نمود: اعضای كمیته تخصصی معمولاً از افراد دارای صلاحیت صنف سینما انتخاب می شوند كه شامل پنج نفر هستند كه سه نفر از آنها بعنوان سینماگر و كسانی كه در این عرصه خبره هستند، انتخاب می شوند.
اعضای شورای ارزشیابی چه كسانی هستند؟
وی در ادامه اعضای شورای ارزشیابی هنرمندان در سازمان سینمایی را اینگونه معرفی كرد: در دوره حاضر مسعود جعفری جوزانی، فرهاد توحیدی، ابوالحسن داوودی، محمدمهدی طباطبایی نژاد و من بعنوان دبیر در این كمیته تخصصی هستیم.
وی توضیح داد: من و آقای طباطبایی نژاد اخیرا به جمع این شورا اضافه شده ایم ولی شورای فعلی از دوسال پیش مستقر بوده است.
دبیر این كمیته مطرح كرد: افراد هر چهار سال یك دفعه در صورت داشتن تولیدات، كارهای سینمایی و كسب جوایز جدید می توانند تقاضای درجه هنری بدهند اما در فهرست حاضر هر بار كه كسی به فاصله كم تقاضایی داده ما سوابقش را ذكر كرده ایم اما در بررسی نهایی قرار نگرفته و همانطور كه دیدید درجه جدیدی دریافت نكرده اند. در واقع بررسی دوباره انجام نشده اما به سبب اینكه سوابق ثبت می شود خود به خود نام آنها در سیستم قرار می گیرد.
ارزیابی ها با یك «خط كش» ثابت نیست!
سماوات درباره هم ترازی برخی هنرمندان در دریافت درجه هنری در صورتیكه سطح كاری آنها بسیار متفاوت می باشد، اظهار داشت: اعضای كمیته و شوراهایی كه در سال های مختلف بوده اند، متفاوت بوده اند و بر طبق مدارك، مستندات و فیلم هایی كه دیده اند، این درجه را اعطا كرده اند و هیچگاه ثابت نبوده اند كه بگوییم چرا افراد را به یك شكل ارزیابی نكرده اند. باید قبول نماییم كه اعضا برمبنای بررسی هایی كه انجام شده، رأی به اعطای این درجه ها داده اند.
از سال ۸۵ تا الان شوراهای مختلفی وجود داشته اند كه ثابت نبوده اند و با یك خط كش دست به ارزیابی نزده اند. به هر حال شورا تصمیم می گیرد نگاهش به كارها و… چه باشد. برای مثال حتی برای مدرك دانشگاهی هم می شود ۲ نفری را دید كه هر ۲ دكترا دارند ولی به لحاظ علمی و از نظر عموم مردم ممكنست یكی برتر از دیگری باشد وی افزود: از سال ۸۵ تا الان شوراهای مختلفی وجود داشته اند كه ثابت نبوده اند و با یك خط كش دست به ارزیابی نزده اند. به هر حال شوراست كه تصمیم می گیرد نگاهش به كارها و… چه باشد. برای مثال حتی برای مدرك دانشگاهی هم می شود ۲ نفری را دید كه هر ۲ دكترا دارند ولی به لحاظ علمی و از نظر عموم مردم ممكنست یكی برتر از دیگری باشد.
دبیر این كمیته با اشاره به اینكه این فهرست برای نخستین بار انتشار یافته است، درباره اینكه با این شیوه به افراد زیادی درجه هایی داده می شود كه افراد عادی با تلاش زیاد كسب می كنند و در واقع یك نوع «تولید مدرك» است، عنوان كرد: ارزشیابی هنرمندان و اعطای این درجه آفت نیست. چرا به كسی كه لیاقتش را دارد، كارهایش را ارزیابی كرده و مورد تأیید قرار داده ایم، این مدرك را اعطا نكنیم؟ این چه عیبی دارد كه این مدارك اعطا شود؟ این به معنای دادن مدرك به همه نیست.
سماوات در پاسخ به این پرسش كه به هر حال فهرست انتشار یافته یك فهرست بلند بالاست و نشان میدهد همه این هنرمندان مدركی دریافت كرده اند، اظهار نمود: این مدارك از سال ۸۵ به بعد اعطا شده است ضمن اینكه تعداد كسانی كه مداركشان در مراحل اولیه رد شده و اصلاً به شورا نرسیده، خیلی بیشتر بوده است. یعنی متقاضیان بیشتری داشتیم اما افرادی كه نامشان انتشار یافته است صلاحیتش را داشته اند كه این مدرك را دریافت نمایند. به هر حال این قانونی می باشد كه لحاظ كرده اند، برایش متقاضی هم وجود دارد و تا وقتی متقاضی وجود دارد كارها بررسی و این درجه ها اعطا می شود. ضمن اینكه اعطای این درجه ها تنها به سینما منحصر نمی گردد و در شاخه های دیگر هم وجود دارد.
دبیر این كمیته درانتها درباره اینكه لزوماً انجام یك كار در حوزه ای، به تكرار آن در حوزه های دیگر مشروعیت نمی دهد، توضیح داد: این آفت نیست، ارزشیابی یك كار قانونی می باشد و برمبنای بخشنامه انجام می شود. ضمن اینكه این مدارك «معادل» است. به هر حال ممكنست كسی به دنبال تحصیلات آكادمیك نرود ولی كارهای هنری وی در سطحی باشد كه ما را قانع كند كه معادل آن مدرك را به او اعطا نماییم و این عیبی ندارد.

1398/12/09
23:25:37
5.0 / 5
3684
تگهای خبر: تحصیل , تخصص , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر