گزارش مهر از آیین افتتاحیه؛

سینماحقیقت سیزدهم با اعلان منوچهر انور كلید خورد

سینماحقیقت سیزدهم با اعلان منوچهر انور كلید خورد كنكور هنر: آیین افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت با حضور تعدادی از مستندسازان و علاقه مندان سینمای مستند در پردیس سینمایی چارسو اجرا شد.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، مراسم افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» بامداد امروز ۱۸ آذرماه در سالن شماره یك پردیس سینمایی چارسو اجرا شد.
در ابتدای این مراسم كه اجرایش را منصور ضابطیان بر عهده داشت، محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر این جشنواره روی صحنه آمد و اظهار داشت: قرار نیست یك مراسم افتتاحیه در شكل های خاص خودش داشته باشیم. سابق بر این هم این جشنواره مراسم افتتاحیه نداشته است. همانطور كه بنیان سینمای مستند، ساده و بی پیرایه است این جشنواره هم افتتاحیه چندانی ندارد.
وی افزود: خیلی مفتخرم كه خانواده سینمای مستند چه در مركز گسترش و چه بعنوان دبیر جشنواره، پذیرای من هستند. این جشنواره دوازده دوره خودرا سپری كرده و از دبیران گذشته این جشنواره تشكر می كنم. فكر می كنم با ثبات دبیری و انسجام، شاهد یك جشنواره خوب و متفاوت هستیم. این جشنواره جایگاه ویژه و متمایزی دارد در این دوره مسیر متفاوتی را آغاز نموده ایم. هر چند چرخ را باردیگر اختراع نمی نماییم بلكه مسیر جدیدی را آغاز نموده ایم كه كمی متفاوت می باشد.
حمیدی مقدم اضافه كرد: ماجرا در استانداردسازی ورود به سالن ها بود كه در هر جشنواره جهانی وجود دارد با عنایت به گسترش بیش از پیش مخاطبان جشنواره، از امسال كارت های هویت دار صادر كرده ایم تا با رزرو بلیت رایگان، فیلم ها دیده شوند. اختصاص قسمتی از سالن برای كسانی كه دوست دارند بلیت ها را بخرند و به تماشای فیلم ها بنشینند همچون تفاوت های این دوره است. گسترش مخاطبان ما در شهرستان ها هم اتفاق مباركی است.
وی اضافه كرد: امسال سال خوبی برای سینمای مستند است. برای مثال یك مستند، سینمای ما را در اسكار نمایندگی می كند و این یك حركت پیشرو است. دریافت سه جایزه مهم از معتبرترین جشنواره مستند جهان یعنی «ایدفا» اتفاق مبارك دیگر این حوزه بود. همه این ها این نوید را می دهد كه سینمای مستند در راه حركت رو به رشدی قرار دارد. تأثیرگذاری سینمایی دارد و با عنایت به محتوای خود، با سینمای جهان تعامل می كند.
حمیدی مقدم افزود: امیدوارم این رشد و نجابت و این پویایی در سینماگران مستند ما پابرجا باشد. سینماحقیقت یك دریچه پویا در همه حوزه هاست. بخش های متنوعی را در جشنواره تدارك دیده ایم. تعامل با میهمانان خارجی داریم، هرچند در شرایط فعلی این كار دشوار است، اما با تلاش همكارانم این میهمانان تشریف آورند و مقرر است همه بخش ها به صورت پویا اجرا شود.
وی اضافه كرد: ما اصل مهمی داریم كه تكیه بر سندنگاری برای مستند دارد. یك شگفتانه اتفاق افتاده است. شاید از «باد صبا» بارها شنیده ایم كه صدای سحرانگیز منوچهر انور بر روی آن وجود دارد. راش ها و پلان های دیده نشده از این فیلم، به دست آمده كه با تلاش لادن طاهری مدیر فیلم خانه ملی مقرر است، این هدیه داده شود. امیدوارم جشنواره خوبی را شاهد باشیم و میزبان خوبی برای شما باشیم. اساسا با شرایط جدید مشكلاتی داریم ولی ناگزیریم این مسیر را طی نماییم.
در ادامه حسین ترابی، محمدرضا اصلانی، منوچهر طیاب، احمد ضابطی جهرمی و منوچهر انور روی صحنه آمدند.
در این بخش منوچهر انور اظهار داشت: كارگردان باد صبا گرفتار مصیبت های زیادی شده بود. اینجا آمده و گفته بود می خواهم نریشن انگلیسی داشته باشم. گفته بودند ما كسی را داریم كه می تواند این كار را انجام دهد. او پیش دوست مشتركی می رود كه استاد نقاشی در دانشكده هنرهای زیبا بود و من به او معرفی شدم. او پس از دیدن یكی از فیلم های من، با من احساس نزدیكی كرد.
این هنرمند پیشكسوت افزود: لاموریس هنرمند بزرگی بود و اصرار داشت در گویندگی انگلیسی، كار دراماتیك شود. سپس فیلم را به زبان فارسی ترجمه كردیم. من این راش هایی كه امروز می خواهیم ببینیم، قبل از این ندیده بودم و خیلی هیجان دارم. چیزی به نام عشق كه اگر در فرهنگ ما مدلول داشته باشد به من انرژی می دهد.
سپس انور با گفتن جمله «خانم ها، آقایان سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت آغاز می شود» این جشنواره را افتتاح نمود. او بعد از بیان این جمله اظهار داشت: با این جمله به ۶۰ سال پیش رفتم!


منبع:

1398/09/18
13:59:43
5.0 / 5
4796
تگهای خبر: اجرا , جشنواره , دانشكده , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر