جشنواره موسیقی نواحی در آینه مهر؛

آمادگی دانشگاه موسیقی تركیه برای همكاری با هنرمندان ایرانی

آمادگی دانشگاه موسیقی تركیه برای همكاری با هنرمندان ایرانی كنكور هنر: رئیس دانشگاه موسیقی كافكاس تركیه در قالب نشست های پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی ایران از نقش موسیقی بر منظومه های عاشقانه سخن گفت.به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به كرمان، در قالب برگزاری نشست های پژوهشی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران، دامون شش بلوكی پژوهشگر، یاووس كافكاسیا مدیر دانشگاه موسیقی كافكاس تركیه روز شنبه هجدهم آبان ماه در تالار«سینما تك» هتل پارس شهر كرمان پیرامون سوژه «نقش موسیقی بر منظومه های عاشقانه با نگاه به منظومه اصلی خان و كرم» به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
دامون شش بلوكی درابتدای این برنامه ضمن معرفی فعالیت ها و پژوهش های دانشگاهی پرفسوركافكاسیالی توضیح داد: خوشبختانه این اعتقاد وجود كه ایران رنگین كمان فرهنگ موسیقایی خصوصاً موسیقی عاشیق ها را در بردارد كه این نكته می تواند برای ما حایز اهمیت باشد.
كافكاسیالی نیز بعد از صحبت های شش بلوكی با ابراز خرسندی از حضور در دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران و دست اندركاران برگزاری این رویداد اظهار داشت: تمام داستان های مربوط به توده های مردم در حوزه های مهم و ویژه عاشقانه ها، حماسه ها توسط عاشیق ها مطرح می شود و در اینجاست كه زبان موسیقی بعنوان یك قدرت بسیار باارزش به كمك بیان این روایت ها و فرهنگ ها می آید. در این میان مساله مهمی وجود دارد و آن حركت موازی موسیقی و ادبیات در این حوزه می باشد كه اینها به صورت بسیار جدی در كنار هم حضور دارند. در این بخش تاثیر موسیقی بسیار مهمست كه باید روی آن آنالیز بیشتری انجام داد.
وی ضمن ارائه نمونه هایی از منظومه اصلی خان و كرم و تطبیق آن با روایت های منطبق بر ادبیات فارسی توضیح داد: روایت های مختلفی از منظوكه اصلی خان و كرم به ما رسیده برخی از آثار صوتی است كه به تعداد اندك برای مخاطبان قابل شنیده شدن است. مهم ترین و كهن ترین اثر در حوزه مكتوب اصلی خان و كرم مروبط به یك كتاب دست نویس با قدمت ۲۰۰ ساله است. نخستین آثار صوتی هم به دوره هایی كه صفحه های موسیقی تولید می شد، باز می گردد. در بخش نمونه های تصویری هم یك نمونه متعلق به ۷۰ سال پیش است كه در شهر باكو ضبط شده است.
این مدرس و پژوهشگر موسیقی اضافه كرد: آثاری كه در چارچوب صوتی و تصویری انتشار یافته توسط عاشیق ها گردآوری شده كه این مساله دربرگیرنده همه حوزه هاست. در این عرصه ما در ابتدا با معرفی سازها و شیوه های نوازندگی كه گستردگی زیادی دارد، رو به رو می شویم. اولویت دوم هم كه هیچ برتری به اولویت اول ندارد بخش پردازش موسیقی است كه خود عاشیق ها نیز در این چارچوب مباحث تخصصی زیادی را مطرح می كنند كه می توان آنها را در حوزه آوانگاری بررسی كرد. در هر صورت منظومه اصلی خان و كرم در بخش های مختلف دربرگیرنده بندهای مختلفی است كه ما در اینجا كوشیده ایم تا بخش هایی از آنرا برای شما ارائه نماییم.
كافكاسیالی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن ارائه نمونه های تصویری فعالیت هنرمندان مطرح موسیقی تركیه در حوزه اجرای موسیقایی منظومه عاشقانه اصلی خان و كرم به سوژه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی اشاره نمود و اظهار داشت: گذشته از فستیوال جهاتی موسیقی تركان جهان، كه بنده مدیریت آنرا بر عهده دارم اما باید اعتراف كنم كه فستیوال موسیقی نواحی ایران یكی از متفاوت ترین رویدادهایی است كه من تابحال در آن حضور داشتم و از همین حالا اعلام آمادگی می كنم كه با همكاری دانشگاه تحت مدیریت بنده فعالیت های مشتركی را با هنرمندان ایرانی انجام دهیم.
در اختتام این برنامه اوزان ایرهات از استادان برجسته و شناخته شده موسیقی عاشیق های تركیه به اجرای برنامه پرداخت.


منبع:

1398/08/18
15:10:50
5.0 / 5
4218
تگهای خبر: اجرا , پژوهش , تصویر , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر