معاون راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نباید از حذف كنكور تلقی حذف سنجش، گزینش و پذیرش را داشت

نباید از حذف كنكور تلقی حذف سنجش، گزینش و پذیرش را داشت به گزارش كنكور هنر معاون خط مشی گذاری و راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در مورد بحث حذف كنكور باید توجه داشته باشیم هر نظام آموزشی از سه مرحله سنجش، گزینش و پذیرش برخوردار می باشد.


به گزارش كنكور هنر به نقل از ایسنا، دكتر ابراهیم سوزنچی ضمن بیان این مطلب در برنامه گفتگوی خبری ساعت ۲۰ شبكه ۴ سیما اضافه كرد: این به آن معناست كه دانش آموزی كه می خواهد وارد دانشگاه شود باید این سه مرحله را بپیماید.
وی افزود: ما در مرحله سنجش باید ببینیم داوطلب ورود به دانشگاه، چقدر توانایی برای دانشجو شدن دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: در مرحله گزینش افراد داوطلب با عنایت به معیارهای اعلام شده از جانب دانشگاه ها، رشته تحصیلی خویش را انتخاب می كنند.
وی اضافه كرد: در مرحله نهایی یعنی مرحله پذیرش با عنایت به نتایج دو مرحله قبل معلوم می شود هر داوطلب در كدام رشته تحصیلی و كدام دانشگاه به تحصیل مشغول می شود.
دكتر سوزنچی افزود: امروز كه در مورد كنكور صحبت می نماییم منظورمان این است كه سازمان سنجش آموزش كشور، به صورت مشخص در مورد ورود به مقطع كارشناسی در دانشگاه ها هر سه مرحله فوق الذكر را انجام می دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در تشریح این مورد اظهار داشت: سازمان سنجش نخست آزمون سراسری را كه مرحله سنجش است را برگزار می نماید و سپس با انتخاب رشته توسط شركت كنندگان واجد شرایط مرحله گزینش را برگزار می نماید و در مرحله نهایی هم با تطبیق رتبه داوطلبان با نمره لازم برای ورود به هر رشته دانشگاهی، مرحله پذیرش هم توسط سازمان سنجش آموزش كشور برگزار می گردد.
وی اضافه كرد: قاعدتا نباید از حذف كنكور این تلقی را داشته باشیم كه سنجش، گزینش و پذیرش حذف می شوند.
معاون خط مشی گذاری و راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اخبار انتشار یافته برای حذف كنكور در شش ماه آینده تصریح كرد: نظر دبیر محترم شورایعالی انقلاب فرهنگی این نیست كه ظرف شش ماه كنكور حذف شود، بلكه ایشان فرمودند ظرف شش ماه آینده سیاست های كلان برای اصلاح وضع موجود تدوین خواهد شد.
دكتر سوزنچی با اشاره به اینكه برگزاری نشست های تخصصی برای كنكور در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی تصمیم گیری نیست و جلسات جنبه مشورتی برای تدوین سیاست دارد اظهار داشت: هدف از تدوین این سیاست ها مرتفع ساختن مشكلات سیستم فعلی سنجش، گزینش و پذیرش و حفظ نقاط قوت این سیستم است.
وی اضافه كرد: البته باید توجه گردد اجرای این سیاست ها به آسانی قابل اجرا نیست و امكان دارد به فراهم شدن برخی زیرساخت ها نیاز داشته باشد و این مسئله امكان دارد كار را به تاخیر بیندازد.
معاون خط مشی گذاری و راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور با اشاره به اخبار انتشار یافته در مورد افزایش سن سربازی اظهار داشت: در این جلسات روسای دانشگاه ها پیشنهادها و دغدغه های خویش را برای اصلاح نظام سنجش و پذیرش دانشجو مطرح نمودند كه مبحث سربازی هم یكی از موارد ذكر شده بود كه دبیر محترم شورا هم تاكید داشتند این موارد در كارگروه ها برای تدوین سیاست و پیشنهاد به مراجع ذی ربط، قابل بررسی است.
دكتر سوزنچی افزود: بنا بر این به همه و بخصوص داوطلبان ورود به دانشگاه ها اعلام می نماییم كه در كنكور سال ۱۳۹۹ تغییری نخواهیم داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: در جلسات برگزار شده در شورایعالی انقلاب فرهنگی مبحث در حال بررسی است و باید توجه داشته باشیم سیاستگذاری جامع و موفق در هر زمینه احتیاج به مشاوره با ذی نفعان آن حوزه و شناخت دقیق از مبحث دارد.
عضو هیئت تحریریه فصلنامه سیاست نامه علم و فناوری اضافه كرد: این نشست ها استمرار خواهد یافت و فعلا در حال ریشه یابی مسئله هستیم تا مشخص شود كدام صدمه ها اساسی هستند تا ابتدا آنها را حل نماییم.
دكتر سوزنچی افزود: پس از دسته بندی نتایج این جلسات، نتایج به دست آمده به شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان نهاد اصلی سیاستگذاری حوزه علم كشور عرضه می شود.
معاون خط مشی گذاری و راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در این جلسات مدیران مدارس، روسای دانشگاه ها و... مشكلات و مسائل خویش را مطرح می كنند و شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان نهاد سیاستگذار حوزه علم و فناوری سخن همه را می شنود و آمار و اطلاعات را هم از نهادهای ذیربط دریافت می كند و سپس مطالعه تطبیقی با سایر كشورها هم انجام می شود.
وی اضافه كرد: پس از این مراحل ما به سبدی از مسائل می رسیم كه این مسائل اولویت بندی می شوند و بنا بر این این كار حداقل شش ماه زمان خواهد برد.
دكتر سوزنچی افزود: این نشست ها یك دوره دیگر برگزار می گردد و پس از آن كار به صورت كارگروهی و كارشناسی پیش خواهد رفت.
وی اظهار داشت: پس از آن كه طرح نهایی در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب گردید هم در اجرا عجله نخواهیم كرد و نخست، طرح به صورت محدود در یك منطقه یا یك دانشگاه و... به صورت پایلوت اجرا می شود.
معاون خط مشی گذاری و راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: پس از اجرای طرح به صورت پایلوت ایرادات و مشكلات اجرایی در ابعاد مختلف بررسی و رفع خواهند شد.
دكتر سوزنچی ضمن تشكر از اهتمام رسانه ها به مبحث كنكور اظهار داشت: این مورد باید به دور از هیجان كاذب و به صورت كارشناسی و با حضور همه صاحبنظران و مسؤلان پیش برود.
به گزارش مركز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، معاون خط مشی گذاری و راهبری سیاست ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی در انتهای سخنان خود در مورد جلسه با موسسات كنكور هم اظهار داشت: تا وقتی سیستم سنجش داریم این موسسات هم وجود خواهند داشت اما باید دقت كنیم این موسسات بخشی از ذی نفعان در مبحث كنكور هستند و سیاستگذاری جامع در این عرصه مستلزم كسب نظر این موسسات است.1398/07/19
19:19:29
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: اجرا , تحصیل , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر