به كارگردانی حسین ریگی؛

لیپار كلید می خورد، نخستین روایت بومی سینما از سیستان و بلوچستان

لیپار كلید می خورد، نخستین روایت بومی سینما از سیستان و بلوچستان كنكور هنر: حسین ریگی كارگردان لیپار با اشاره به اینكه سینمای ایران تا امروز به نكات منفی سیستان و بلوچستان پرداخته است اصرار كرد این فیلم بزودی جلوی دوربین می رود.به گزارش كنكور هنر به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، فیلمبرداری فیلم سینمایی «لیپار» اولین اثر حسین ریگی بعنوان اولین فیلم استان سیستان و بلوچستان كه توسط یك كارگردان بومی ایجاد می شود، با درنوردیدن آخرین مراحل پیش تولید بزودی شروع می شود.
حسین ریگی كارگردان «لیپار» درباره ساخت این اثر و خاصیت های آن اظهار داشت: پیرو نشست های مشتركی كه با حضور مدیران ارشد استان سیستان و بلوچستان در بنیاد سینمایی فارابی برای تولید فیلم های سینمایی با رویكرد صحیح به این منطقه برگزار شد، طرح اولیه فیلمنامه «لیپار» به این بنیاد ارائه شد كه بعد از بررسی و موافقت با ایده اولیه، با همكاری گروه خلاق طراحی فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی، تیم فیلمنامه نویسی شكل گرفت و طی یك سفر ۱۰ روزه به منطقه سیستان و بلوچستان و خصوصاً شهر چابهار، به فیلمنامه اولیه رسیدیم و در ادامه، نسخه تكمیلی تایید شد و بنیاد سینمایی فارابی برای مشاركت در ساخت پروژه آمادگی خودرا اعلام نمود.
وی درباره قصه این فیلم توضیح داد: این فیلم یك ملودرام اجتماعی با رگه هایی عاشقانه بوده و خط اصلی فیلم درباره پنج نوجوان است كه در یك موقعیت خاص قرار می گیرند. ضمن اینكه تلاش نموده ایم چه در مراحل نگارش فیلمنامه و چه در مراحل ساخت نگاه متفاوتی از استان سیستان و بلوچستان و مردمانش را ارائه نماییم.
ریگی اشاره كرد: متاسفانه بیشتر فیلم هایی كه درباره این استان ساخته شده یا به بحث مواد مخدر پرداخته اند و یا به اشرار، فقر و... اشاره كردند و تابحال فیلمی كه به چهره اصلی زیست بوم سیستان و بلوچستان و میهمان نوازی، تاریخ، جغرافیا و شاخصه های اجتماعی این استان پرداخته باشد، ساخته نشده و به جرات می توانم بگویم سینمای ایران متاسفانه صرفا به نكات منفی كه شاید پنج درصد استان را شامل شود پرداخته و از ۹۵ درصد ظرفیت های محتوایی و فرهنگی مثبت منطقه غافل مانده است. قسمتی از این ماجرا به نبود شناخت برمی گردد و بخشی به نبود تحقیق و این مساله سبب شده تا چهره اصلی این استان دیده نشود.
وی افزود: یكی از وظایف من بعنوان نخستین فیلمساز سیستان و بلوچستان، دیده شدن فیلم است و باید فیلمی بسازم كه در سطح ملی و جهانی دیده شود. بدین سبب تلاش می نماییم از توان و حضور بازیگران مطرح سینمای ایران در «لیپار» استفاده گردد. ضمن اینكه با تجربه ای كه در فیلم های كوتاه و تلویزیونی از كار با بازیگران بومی داشتم، اساسا از بازیگران خلاق استان كه واجد توانایی هستند اما شرایط دیده شدن نداشته اند، استفاده خواهم كرد. ضمن اینكه در كنار استفاده از عوامل حرفه ای و فنی پشت دوربین، یكی از عوامل و تكنسین های فنی استان سیستان و بلوچستان برای انتقال تجربه حضور خواهند یافت.
به گفته حسین ریگی، فیلم سینمایی «لیپار» به تهیه كنندگی سپهر سیفی و كانون ایران نوین و مشاركت بنیاد سینمایی فارابی به محض جذب مابقی سرمایه تولید فیلم (كه برای تامین آن از طرف مدیران ارشد استان و كار آفرینان بومی قول های مساعدی داده شده) مراحل فیلمبرداری خودرا به سرعت آغاز خواهدنمود و گروه تولید تلاش می كند تا فیلم را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره ملی فجر آماده كند.


منبع:

1398/06/29
13:36:37
5.0 / 5
4383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر