احمدرضا درویش بیانیه داد؛

جسم گروگان گرفته شده رستاخیز به تاراج رفت، سكوت هفت وزیر ارشاد

جسم گروگان گرفته شده رستاخیز به تاراج رفت، سكوت هفت وزیر ارشاد كنكور هنر: احمدرضا درویش به دنبال انتشار نسخه غیرقانونی فیلم سینمایی رستاخیز در فضای مجازی اطلاعیه ای را در اختیار رسانه ها قرار داد.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، احمدرضا درویش كارگردان فیلم سینمایی «رستاخیز» به دنبال انتشار این فیلم با دوبله عربی در فضای مجازی، اطلاعیه ای منتشر نموده است.
در متن یادداشت درویش آمده است:
«به نام خدا
نازنین تر زِ قدت در چمن ناز نَرست
خوش تَر از نقش تو در عالم تصویر نبود
(حافظ)
پس­ از بیست سال حسرت و آرزوی تولید اثری با الهام از حماسه عاشورا، بالاخره در شب شامِ غریبانِ سال ۱۳۸۴، انتظار به سرآمد و با استعانت از الطاف الهی و توسل به ائمه‌ی اطهار­(ع) تَشرُّف به آسمانِ ملكوتیِ امام حسین­(ع) شروع شد.
گامِ اول
برای تولید فیلم سینمایی «رستاخیز»، با عزمِ راسخِ عواملِ سازنده و بهره­گیری از سرمایه های معنوی و مادی در بخش خصوصی (در ایران و خارج از كشور) و حمایتِ نهادهای مرتبط، ده سال زمان صرف شد.
گامِ دوم
فیلم «رستاخیز» در سال ۱۳۹۲ و در سی و دومین جشنواره فیلم فجر، با كسب ۸ سیمرغ بلورین در بخش داخلی، یك سیمرغ بلورین در بخش بین الملل و جایزه ویژه (نشان مصطفی عقاد)، بعنوان بهترین فیلم، بهترین كارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی صحنه، بهترین موسیقی و... ارائه شد.
گامِ سوم
فیلم «رستاخیز» با تاكید بر مبانی فقهی و مجوزهای قانونی در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۲۴ (همزمان با امضاء قرارداد هسته ای «برجام») اكران و بعد از چند ساعت به دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت از پرده اكران پایین كشیده شد. سازمان امور سینمایی بعد از توقیف فیلم رستاخیز، در اقدامی سؤال برانگیز، پروانه­ی نمایش داخلی فیلم را باطل و پروانه نمایش بین­المللی آنرا صادر كرد!
گامِ چهارم
تلاش ها برای رفع مشكل «رستاخیز» كلید خورد. از مكاتبه ها و ملاقات های حضوری با مقام های كشوری و لشكری گرفته تا مكاتبه با رئیس جمهور محترم و پاسخ تعجب آور ایشان! و ملاقات با بالاترین مقام عالی كشور، رهبر معظم انقلاب كه تاكید كردند: «... شما به خدا توكل و بر باور خود ایستادگی كنید...» و حُجّت را بر سازنده رستاخیز تمام كردند.
گامِ پنجم
اكنون بعد از سپری شدن بیشتر از چهار سال از توقیف فیلم «رستاخیز» و همزمان با شام غریبان شهدای كربلا (۱۳۹۸) نسخه معیوب این فیلم با نام «القربان» در اقدامی غیراخلاقی و غیرقانونی به فضای مجازی و سایت های اینترنتی راه یافته است. راهزنانِ عرصه هنر و فرهنگ با بستن قاب تصویر (كادر)، نشانِ حك شده (واترمارك) بر روی تصاویر و عنوان بندیِ (تیتراژ) انتهای فیلم كه حاوی اسامی عوامل و سرمایه گذاران فیلم بوده است را حذف كرده اند. متأسفانه چهار روز از این سرقتِ فرهنگی سپری شده، صدها هزار نفر فیلم «القربان» را دیده اند و بنا بر قرائن موجود، میلیون ها نفر با پرداخت هزینه به شبكه های اینترنتیِ خارجی به تماشای آن نشسته اند!
***
بیش از پانزده سال از شب آغازینِ عاشورای ۱۳۸۴ و تولید فیلم «رستاخیز» سپری شده است. توصیف و توضیح درباب هر یك از گام های این فیلم، كتابی قطور است كه گرچه دانستن آن، عبرت های گران­بهایی را برای افكار عمومی و دست اندركارانِ عرصه فرهنگ و هنر به همراه دارد، لكن اشاره به جزئیات آن در این مقال نمی گنجد. جسمِ به گروگان گرفته شده فرزند من «رستاخیز»، توسط دولت تدبیر و اُمید، در حالی توسط دست های آلوده به جهل و تباهی به تاراج رفته است كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شروع تولید این فیلم تاكنون، هفت وزیر را به خود دیده است!
اینجانب، ضمن سفارش به خود و مسئولان محترم، به رعایت موازین منطبق بر اخلاق، انصاف و عدالت، توجه همگان را به موارد ذیل جلب می كنم.
۱. فیلم رستاخیز با هدف ترویج فرهنگ اهل بیت­(ع) در بخش خصوصی ساخته شده و حق الناس است. گرچه بعد از محكوم شدنِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دادگاه بدویِ دیوان عدالت اداری، بنیاد سینمایی فارابی و مؤسسه رسانه های تصویری برای جبران قسمتی از دیونِ سازندگان، به سهامدارانِ آن پیوسته اند.
۲. با عنایت به ظرفیت ­های نامحدود در عصر ارتباطات و نقش بی­بدیل آثار هنری در ترویج ارزش­های فرهنگی ؛ از محضر علما و مراجع عالیقدر، دانشمندان و روشنفكرانِ علوم دینی و علوم اجتماعی­، ذاكرانِ اهلِ بیتِ عصمت و طهارت­(ع) و اصحاب گرانقدر رسانه درخواست می­كنم، با تاكید و تكیه بر پویایی فقه شیعه و سیره­ی نبوی­(ص) بستر مناسب را برای تشویق اصحاب هنر و ترغیب آنان به تولید آثارِ متأثر از معارف دینی و تاریخی فراهم آورند و امكان سوء استفاده­ی معاندان و كج اندیشان را از ذخایر نابِ فرهنگی سلب نمایند.
۳. از دو قوه­ی محترمِ قضائیه و مقنّنه درخواست می كنم كه در دفاع از حقوق معنوی و سرمایه های هنری و فرهنگی، همچون دفاع از بیت المال و حق الناس حساسیت نشان دهند. گرچه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل حكم بدوی دادگاه دیوان عدالت اداری و اعتراض ها و مطالباتِ مُكرّر نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به رفع توقیف «رستاخیز» وقعی ننهاده است، لكن بی توجهی مسئولانِ ذی ربط، از مسئولیت این دو قوه­ی مهم نمی كاهد.
۴. صیانت از سرمایه های معنوی، هنری و فرهنگی وظیفه ذاتیِ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی است. متأسفانه این دو نهاد دولتی در مسئله رستاخیز، با فرافكنی و انفعال، به مكاتبات و مطالباتِ اینجانب و سازندگان «رستاخیز» خونسرد بوده و هستند. حالا وقت آن است كه آنان از خواب غفلت بیدار شوند و در مقابل هویتِ به یغما رفته فیلم عاشورایی رستاخیز، از خود عكس العملی مدلول دار نشان دهند.
۵. از همه نهادهای انتظامی و اطلاعاتی، وزارت امور خارجه، وزارت كشور، معاونت حقوقی رئیس جمهور و دیگر دوائرِ مرتبط، درخواست می كنم كه ضمن واكاوی و پیگیری سوژه از مجاری داخلی و خارجی، نسبت به كشفِ منشأ این سرقتِ فرهنگی اقدام نمایند و هرچه سریع تر از انتشارِ این عملِ حرام و گستاخانه جلوگیری نمایند.
۶. از سهام­دارانِ داخلی و خارجی فیلم «رستاخیز» درخواست می كنم همچون گذشته بر صیانت از حقوق معنوی و مادی این فیلم پافشاری و با پیگیری و مطالبه مجدانه، از به تاراج رفتن حیثیت مولود خود جلوگیری نمایند. در این خصوص گرچه بنیاد سینمایی فارابی و مؤسسه رسانه های تصویری كه بعد از حكم بدوی دادگاه دیوان عدالت اداری به سهام­داران فیلم پیوسته اند، دو نهاد وابسته به دولت هستند و متأسفانه برای دفاع از مطالبه مؤلف و سازندگان فیلم «رستاخیز» و رفع توقیف فیلم اقدامی نكرده اند؛ لكن این نهادها، هم به علت وظایف ذاتی خود در صیانت از همه آثار سینمایی و هم بعنوان سهام­دار، نسبت به پیگیری حقوقیِ سوژه فوق، مسئولیت مضاعفی بر عهده دارند.
۷. بسیار متأسفم كه بر اثر آنچه به «رستاخیز» تحمیل شده است، هموطنان من از تماشای آن محروم و مخاطبان خارجی بر آنان رجحان پیدا كرده اند! به علت برخورداری فیلم «رستاخیز» از مضمون بلند حماسه عاشورا و همین طور حاشیه های بعد از توقیف آن توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عطشِ فراوانی در مخاطبان محترمِ داخلی و خارجی، به خصوص جوانان برومند، برای دیدن این فیلم بوجود آمده است. اینجانب به­ عنوان عضوی كوچك از خانوادهی بزرگِ سینمای ایران از عموم مردم ارجمند، به­ خصوص ارادتمندان به ساحت مقدّس حضرت اباعبدالله الحسین­(ع) كه به رعایت امور شرعی و قانونی شهره هستند، تقاضا می كنم كه از دیدن، كپی برداری و انتشار فیلم «رستاخیز» اجتناب كنند و دیگران را نیز از این فعل حرام و غیرقانونی پرهیز دهند.
به اُمید آنكه با درایت و تدابیر منطبق بر اخلاق و عقلانیت، هیچ مخاطبی از دیدن، شنیدن و درك آثار هنری محروم نشود و «رستاخیز» با عبور از موانع و رضایت سازندگانِ آن، در معرضِ دیدگانِ عمومی قرار گیرد.
نخستین بار، در روز رستاخیز درباره خون ها دادرسی خواهد شد. پیامبر اكرم (ص)
احمدرضا درویش
نویسنده و كارگردان فیلم سینمایی «رستاخیز»، ۱۴ محرم ۱۴۴۱، ۲۳ شهریور ۱۳۹۸»
فایل pdf این بیانیه و ضمائم آنرا اینجا ببینید.


منبع:

1398/06/23
21:49:30
5.0 / 5
4638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر