فقر فیلمنامه عاشورایی-۱؛

مدیران اراده ساخت فیلم دینی ندارند، بودجه های میلیاردی چه می شود؟

مدیران اراده ساخت فیلم دینی ندارند، بودجه های میلیاردی چه می شود؟ به گزارش كنكور هنر مجتبی فرآورده تهیه كننده سینما و تلویزیون ضمنا اشاره به اینكه معضل سینمای ایران در زمینه تولیدات مذهبی، فقر فیلمنامه نیست، تاكید كرد در این زمینه اساساً اراده ای در بین مدیران وجود ندارد!مجتبی فرآورده تهیه كننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مسئله فقر سینمای ایران در زمینه تولید آثار مذهبی به خصوص نبود فیلمنامه مناسب در این عرصه اظهار داشت: تمام مواردی كه سبب می شود یك فیلمنامه مذهبی نوشته نشود و یا به مرحله ساخت نرسد، زیر مجموعه یك عامل اصلی قرار می گیرد و آن عامل اصلی این است كه اراده ای برای تولید فیلم دینی و مذهبی در كشور وجود ندارد و چون چنین اراده ای وجود ندارد، نه فیلمنامه ای نوشته می شود و نه فیلمی ایجاد می شود و در نتیجه مخاطبی برای این نوع از سینما وجود ندارد.
وی بیان كرد: آیا در حوزه های اجتماعی، سیاسی و كمدی فیلمنامه های مطلوب و درجه یك داریم كه هر سال تعداد بسیاری فیلم با این موضوعات ساخته می شود؟ متاسفانه در حوزه سینمای مذهبی هیچ كاری صورت نمی گیرد و چون كاری در این زمینه صورت نمی گیرد، تصور می نماییم كه مشكل اصلی فیلمنامه است.
مشكل اصلی فیلمنامه نیست
تهیه كننده فیلم سینمایی «ملك سلیمان» با تاكید بر اینكه در حوزه سینمای مذهبی مشكل اصلی فیلمنامه نیست، توضیح داد: در بین مدیران فرهنگی و هنری ما در تمام سطوح دولتی، نیمه دولتی و غیردولتی اراده ای برای ساخت فیلم مذهبی وجود ندارد.
ساخت فیلم مذهبی در یك جامعه و حكومت مذهبی نیازمند پاسخ دهی به حوزه علمیه، علما، صاحب نظران و... است و ورود به این میدان طبیعتاً دردسرهای مضاعفی را می طلبد. مدیر فرهنگی چون احساس می كند بهتر است به دنبال كار راحت تر برود و خویش را درگیر موارد دیگر نكند، از ترس از دست دادن میز در این مسئله ورود پیدا نمی كنندوی در پاسخ به این پرسش كه سینما بعنوان یكی از مهمترین رسانه های تأثیرگذار در حوزه تبلیغات مذهبی شناخته می شود و چرا از چنین پتانسیلی مانند سینمای جهان برای تولید آثار استفاده نمی گردد هم بیان كرد: یكی از مهمترین علل در این عرصه تزلزل میز مدیران است به این معنا كه ساخت فیلم مذهبی در یك جامعه و حكومت مذهبی نیازمند پاسخ دهی به حوزه علمیه، علما، صاحب نظران و... است و ورود به این میدان طبیعتاً دردسرهای مضاعفی را می طلبد. مدیر فرهنگی چون احساس می كند بهتر است به دنبال كار راحت تر برود و خویش را درگیر موارد دیگر نكند از ترس از دست دادن میز در این مسئله ورود پیدا نمی كنند.
فرآورده اظهار داشت: مسئله دیگر این است كه متاسفانه بزرگان دین ما حاضر نیستند، بپذیرند كه رسانه ای با معیارها و استاندارهای خود وجود دارد كه می تواند بسیار اثرگذار هم باشد، اگر منبر را یك رسانه توصیف نماییم، یك خطیب برمبنای یك متد و روش مشخص شده سخنرانی می كند، بنابراین است كه می گوییم یك خطیب قدرتمند و زبردست است و دیگری یك خطیب درجه سه است، چون كه خطابه شیوه بیان خاص خویش را دارد و خطیب توانمند این شیوه بیان را به خوبی بلد است.
وی تصریح كرد: حوزه علمیه موظف است كه در حوزه رسانه ورود پیدا كند اما متاسفانه كسی نمی خواهد بپذیرد كه مقتضیات چنین رسانه هایی گونه دیگری است و باید قابلیت های این رسانه های جدید را پیدا و از آن بهره برد.
تهیه كننده فیلم سینمایی «۲۳ نفر» افزود: تولید فیلم مذهبی هم روش و شیوه خویش را دارد و علمای ما باید در این عرصه وقت بگذارند تا از پتانسیل های آن استفاده كنند كه متاسفانه در این زمینه وقتی گذاشته نمی گردد.
میرباقری سریال «امام علی(ع)» را به تلویزیون تحمیل كرد
وی بیان كرد: البته این را نباید فراموش كرد كه تولید فیلم مذهبی در سینما و تلویزیون متفاوت می باشد بعنوان مثال آقای میرباقری به واسطه علاقه ای كه به تولیدات مذهبی داشت، ساخت سریال «امام علی(ع)» را به تلویزیون تحمیل كرد و در این زمینه هم به خوبی عمل كرد.
این تهیه كننده سینما درباره راهكار مناسب برای ساخت چنین آثاری توضیح داد: تنها راهكار برای ساخت آثار مذهبی در حوزه سینما این است كه ما نیازمند به تعدادی مدیر جسور هستیم كه افقی برای حوزه فرهنگ و به خصوص سینما داشته باشند، مدیران ما هیچ افقی برای سینما و فرهنگ متصور نیستند.
وی افزود: ما در جمهوری اسلامی ایران زندگی می نماییم اما كمترین تولیدات آن در حوزه سینما آثار مذهبی است. این در شرایطی است كه ساخت اثر مذهبی می تواند در سینما با مخاطب بسیاری همراه باشد. زمانی كه فیلمی در حوزه دین ساخته نمی گردد، نمی توان درباره فیلمنامه و نقاط قوت و ضعف آن هم صحبت كرد.
این تهیه كننده سینما كه هم اكنون فیلمنامه «ثارالله» را برای تولید در دست دارد، تصریح كرد: در سینمای جهان درباره حضرت مسیح (ع) بالغ بر ۲۰۰ فیلم سینمایی تولید شده است كه از این تعداد شاید ۶ فیلم درست وجود داشته باشد. در واقع سینما عرصه تجربه و عرضه است، یعنی تا زمانی كه فیلمی را عرضه نكنیم نمی توانیم بفهمیم فیلم مورد نظر درست بوده است یا خیر.
وی بیان كرد: سینما هیچ راهی جز عرضه ندارد و تا زمانی كه عرضه نشود نمی توان اشكالات و نقاط قوت و ضعف آنرا مشخص كرد، هیچ تجربه ای صورت نمی گیرد و هیچ نتیجه ای هم از آن به دست نمی آید.
فرآورده در انتها اظهار داشت: از دولت جمهوری اسلامی ایران باید پرسید با عنایت به اینكه سالانه ۹ هزار میلیارد تومان بعنوان بودجه فرهنگی اختصاص می دهد و علاوه بر آن نزدیك به ۴ هزار میلیارد تومان توسط مراكز فرهنگی غیردولتی در این عرصه هزینه می شود، این پول ها اگر قرار نیست برای سینمای مذهبی هزینه شود، برای كجا هزینه می شود؟

1398/06/19
23:18:20
5.0 / 5
4297
تگهای خبر: تلویزیون , سریال , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر