ششم تا هشتم شهریور؛

صدای زنبورك شنیده می شود، ترجمه موسیقی ایرانی به كودكان

صدای زنبورك شنیده می شود، ترجمه موسیقی ایرانی به كودكان كنكور هنر: تازه ترین كنسرت گروه موسیقی زنبورك به سرپرستی و آهنگسازی سروش حاتمی آذر ویژه گروه سنی خردسال روزهای ششم تا هشتم شهریور در تالار ایوان شمس انجام می شود.


به گزارش كنكور هنر به نقل از امور رسانه ای گروه موسیقی «زنبورك»، تازه ترین كنسرت گروه موسیقی «زنبورك» به سرپرستی و آهنگسازی سروش حاتمی آذر ویژه گروه سنی خردسال و كودك (۲ تا ۷ سال) روزهای ششم تا هشتم شهریور در تالار ایوان شمس تهران انجام می شود. گروه «زنبورك» به سرپرستی و آهنگسازی سروش حاتمی آذر از سال ۸۹ آغاز به فعالیت نموده و تلاش می­كند موسیقی و سازهای ایرانی را به كودكان ایرانی معرفی نماید. سروش حاتمی آذر كه طی سال های اخیر همچون هنرمندان فعال عرصه آهنگسازی و نوازندگی حوزه موسیقی برای گروه سنی كودكان بوده با اشاره به انگیزه های خود در برگزاری این اجراهای زنده توضیح داد: انگیزه من از تشكیل گروه زنبورك، نخست اجرای زنده موسیقی برای كودكان و شنیدن نوای سازهای ایرانی از نزدیك و نفس به نفس از نوازنده ها و دوم ترجمه موسیقی ایرانی به زبان كودكان در رویكرد تطابق به دنیای كودكانه و پرنشاط آنها بوده است.
ناصر آویژه و كارگردانی یك صحنه هیجان انگیزِ خیال پردازانهوی درباره محتوای تازه ترین كنسرت گروه «زنبورك» اظهار داشت: قصه این كنسرت یك كودك ۸ ساله را نشان داده است كه دائم با گوشی موبایل مشغول بازی است. پدر بزرگ و مادر بزرگ به سبب نگرانی، نوه خودرا با بازی های مختلف مثل «سایه بازی» و «فرفره بازی»آشنا كرده و به او «بازی با خیال» را می آموزند. آنها در این سفر خیالی با نوه خود همراه هواپیما و قطار سفر می كنند كه این آغاز یك ماجرای فانتزی هیجان انگیز برای شنوندگان خواهد بود. به هر ترتیب ما سعی كردیم تا به لحاظ تصویری صحنه را به شكلی طراحی نماییم كه برای خردسالان و كودكان جذاب بوده و جلوه های فانتزی و رنگی مناسبی برای این گروه سنی از مخاطبان به همراه داشته باشد. حاتمی آذر بیان كرد: آموزش غیر مستقیم «مفاهیم موسیقی»، «مفاهیم اجتماعی» و«مفاهیم فردی» از اهداف مهم گروه «زنبورك» است. ما معتقدیم بازی، قصه، شوخی سه ابزار بسیار مهم برای انتقال مفاهیم به كودكان هستند. این سه ابزار كودك را جذب میكند تا بتوانیم بطور غیر مستقیم مفاهیم آموزشی را به كودك منتقل نماییم. به همین دلیل برای كنسرت تابستان از آقای ناصر آویژه برای همكاری دعوت كردم تا بخش نمایشی كنسرت را مدیریت كنند و او هم خانم گیتا داوودی را بعنوان نویسنده پیشنهاد نمود تا بر این اساس كلیت كنسرت ما یك روند داستانی به همراه بازی و ایجاد لحظات شاد و كودكانه داشته باشد.
سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی «زنبورك» درمعرفی قطعات منتخب این كنسرت و نوازندگان گروه «زنبورك» اظهار داشت: «زنبورك»، «بندباز»، «هواپیما»، «كنار دریا»، «كبوتر»، « قطار»، «خروس»، «فرفره»، «جیرجیرك»، «لالایی» و «خوشحال و شاد و خندانم» قطعاتی هستند كه برای این كنسرت پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. ضمن اینكه سیاوش طاهریان نوازنده كمانچه، كیمیا نیكپور فرخ نوازنده قیچك، رضا نجارزاده نوازنده تار، فرهاد صفار نوازنده عود، اسماعیل محبی نیا نوازنده تارباس، امیرحسین مومن نوازنده تمبك، امیرحسین رمضانیان نوازنده درام، مهیار حاتمی آذر نوازنده گیتار، آیدین حاتمی آذر نوازنده و بهناز آشنا، ساناز سزاوار، پگاه قنبر، سویدا زارع (همخوانان) گروه اجرایی كنسرت پیش رو را می سازند.ورود كودكان زیر ۸ سال در این كنسرت اصلا ممنوع نیستوی افزود: همیشه در كنسرت ها از ورود كودكان زیر ۸ سال به سالن كنسرت جلوگیری می شود و این نكته ای بود كه همواره برایم جالب توجه بود كه چرا نباید شرایطی فراهم گردد تا كودكان خردسال هم بتوانند از مواهب و تاثیرات شنیدن موسیقی خوب بهره مند شوند. بدین جهت با تاكید بر تجربیات موسیقایی ام تلاش كردم تا با راه اندازی گروه « زنبورك» كنسرتهای تخصصی را اجرا كنم كه بطور متمركز برای گروه سنی خردسال موسیقی تولید و همراه با برخی از نوازندگام روی صحنه اجرا كنم. انگیزه دیگر تغییر نگاه متولیان امر آموزش كودكان خصوصاً مربیان كودك، مدیران مهد كودك ها بود تا موسیقی كودك را سطحی و كم ارزش نبینند، تا این حد كه برای یك جشن از یك نوازنده كیبورد دعوت كنند تا چند دقیقه كودكان فقط برای نشاط از آن بهره ببرند.
تازه ترین كنسرت گروه «زنبورك» روزهای ششم، هفتم و هشتم شهریور ساعت های ۱۷: ۳۰ و ۲۰ در تالار ایوان شمس تهران انجام می شود.


منبع:

1398/06/05
13:26:06
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: اجرا , تصویر , راه اندازی , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر