گفتگوی صریح مهر با محسن یزدی-۲؛

رسانه بدون جسارت می میرد، وقتی فشار یك تماس بیشتر از اسلحه می شود!

رسانه بدون جسارت می میرد، وقتی فشار یك تماس بیشتر از اسلحه می شود! به گزارش كنكور هنر محسن یزدی قائم مقام شبكه سه سیما ضمن تاكید بر ضرورت صراحت و جسارت در فعالیت رسانه ای، جدی ترین چالش شبكه سه را تلاش برخی برای تبدیل این شبكه به یك رسانه بی خاصیت می داند.خبرگزاری مهر- گروه هنر- عطیه موذن: محسن یزدی به واسطه سال ها فعالیت رسانه ای، از مدیران صریح رسانه ملی است. او حالا بر كرسی قائم مقامی شبكه ای تكیه زده كه از زمان سكان داری علی فروغی، تبدیل به شبكه ای خبرساز در بین شبكه های مختلف تلویزیون شده است.
یزدی اوائل امسال بعنوان قائم مقام شبكه سه سیما منصوب گردید و حالا نه فقط روی باكس پخش تولیدات مستند این شبكه نظارت دارد كه به خیلی از مسائل و رویكردهای شبكه نیز اشراف دارد.
محسن یزدی در بخش نخست گفتگوی خود با خبرگزاری مهر از رویكردهای تازه شبكه سه در حوزه پشتیبانی، تولید و پخش مستند سخن گفت و بطور مشخص درباره حواشی مستند «قدیس» و واكنش منتقدان نسبت به آن توضیحاتی ارائه كرد.
قسمت دوم و پایانی این گفتگو را در ادامه می خوانید:
* با عنایت به حواشی اخیر شاید اینگونه به نظر برسد كه رویكرد شبكه سه در پخش مستند، صرفاً تمركز بر مستندهای سیاسی و جنجالی است؛ چنین اراده ای در شبكه وجود دارد؟
اصلا اینطور نیست ما مستندهای زیادی هم تابحال پخش كرده ایم اما برخی مستندهای سیاسی بیشتر دیده شده است. البته به هر حال مستندهای جنجالی بیشتر دیده می شوند. من از شروع امسال به شبكه آمدم و باكس مستند از قبل حضور من به وجود آمده است.
اما رویكرد ما این است كه مستندها باید در امتداد منافع ملی و مسائل كشور باشد. ما استفاده از دوچرخه برای جلوگیری از آلودگی هوا را هم در امتداد مسائل كشور می دانیم. مثلا ما مجموعه ای از مستندها را می سازیم تا از تجربیات اجتماعی اروپایی ها در زمینه استفاده از ماشین های هیبریدی و دوچرخه و یا قوانین راهنمایی و رانندگی بهره بگیریم.
* از این منظر تفاوت كار شما با شبكه مستند در چیست چون بعضی از این مستندها آنجا هم نمایش داده می شود اما انگار اینجا بهتر دیده می شود.
شبكه مستند كلا مستند پخش می كند اما ما فقط یك باكس مستند داریم و دوست داشتیم از این ظرفیت استفاده نمائیم. البته مستند به اندازه سریال مخاطب ندارد ولی معتقد هستم اگر درست استفاده نمائیم، می تواند جذاب باشد و هرچقدر به مسایل مردم نزدیك تر باشد بیشتر دیده می شود. اساسا پخش مستند در شبكه سه بیشتر به مستند در كشور كمك می نماید چون بیشتر دیده می شود.
جلسات كاری در شبكه سه بسیار صریح است و اینكه چون مساله ای را رئیس شبكه گفته است نظر ندهند نه اینگونه نیست و زمانی كه من به شبكه آمدم نحوه جلسات و صراحتی كه وجود داشت به نظرم جالب بود* شما بعنوان قائم مقام شبكه سه ارتباط زیادی با آقای فروغی مدیر این شبكه دارید می توانید درباره مختصات مدیریتی ایشان كمی توضیح دهید؟ اینكه بطور مثال چقدر فضای تصمیم گیری در شبكه مشورتی است و تصمیمات به چه صورتی گرفته می شود؟
هر مدیری، می آید تا نظر خودرا اعمال نماید و كسی كه نظرش را اعمال نكند آمدنش بی معناست و این البته با دیكتاتوری و خودرأی بودن فرق دارد. ما در شبكه مدیر گروه داریم و درباره تك تك مسائل بحث می شود. همانطور كه در خبرگزاری مدیرعامل، مدیران میانی و سردبیر و دبیر وجود دارند و البته گاهی لازم است رئیس بر طبق اقتضائاتی شخصاً تصمیم گیری كند.
اتفاقا جلسات كاری در شبكه سه بسیار صریح است و اینكه چون مساله ای را رئیس شبكه گفته دیگران درباره آن نظر ندهند، اصلاً اینگونه نیست. زمانی كه من به شبكه آمدم نحوه جلسات و صراحتی كه وجود داشت به نظرم جالب بود، معمول این است كه رئیس شبكه جمع بندی می كند اما واقعیت این است كه به نظرات همه اعضا و مدیران میانی شبكه احترام می گذارد. هركسی حرفش را در جلسات بیان می كند و چنین نیست كه فقط آنچه مدیر شبكه می گوید اعمال و یا اعلام گردد.
* شما قبل از این كه به تلویزیون بیایید در مقام یك فعال فرهنگی و رسانه ای نقدهایی نسبت به این رسانه مطرح می كردید قرار گرفتن در فضای مدیریتی چقدر موجب تغییر دیدگاه های شما نسبت به تلویزیون شده است؟
وقتی وارد مكانی می شوید، اقتضائات آنجا را بیشتر می فهمید و این طبیعی است. البته این روند طبیعی نباید ما را از دیدگاه كلانی كه برای بهبود شرایط داریم دور كند. ما نقدهایی نسبت به تلویزیون داشته و داریم و حتی امكان دارد رئیس سازمان صداوسیما هم نقدهایی داشته باشد و این خیلی طبیعی است. الان من در جایگاه منتقد نیستم بلكه خودم جزو این ساختار هستم و باید تلاش كنم تا اشكالات برطرف شود. اما یكی از اشكالات بزرگ تلویزیون فشار بیرونی است.
* یعنی بسیاری از مسائل دست خود تلویزیون نیست؟
به هر حال این فشارها خیلی موثر است و این روش مرسوم و شناخته شده ای است. فشار فقط به زور اسلحه نیست. بطور مثال وقتی برای هر برنامه چندین بار از بیرون سازمان زنگ بزنند شما خسته می شوید. این تماس ها هزینه كار جدی را بالا می برد.
حتی اگر محكوم هم نشوید ولی همین قدر كه مثلا یك بامداد تا عصر خودرا بگذارید تا دادگاه بروید، به تدریج جسارت را از شما می گیرد و برخی همین را می خواهند كه ما جسارت خودرا از دست بدهیم. جسارت به معنای بی عقلی نیست بلكه به معنای درست آن مدنظرم است و اگر رسانه این جسارت را نداشته باشد آن روز مرگ رسانه است.
* و معتقد هستید جوان گرایی در تلویزیون بیشتر از استمرار حضور مدیران فرسوده می تواند به این جسارت كمك نماید...
این جوان گرایی كه جزو خاصیت های مدیریت جدید تلویزیون است بسیار اهمیت دارد. بالاخره نیروی جدیدی به سازمان تزریق شده است و باید منتظر نتایج مثبت آن بود. البته این به معنای نفی كارهای مثبت نیروهای قبلی سازمان نیست.

* بزرگ ترین چالشی كه فكر می كنید حالا شبكه سه با آن مواجه می باشد، چیست؟
برخی می خواهند شبكه سه محافظه كار باشد و به شبكه ای بی خاصیت تبدیل گردد، این اتفاق در بلندمدت حتی به نفع مخالفان تلویزیون هم نیست. رسانه باید جرأت داشته باشد و هر اتفاقی كه منجر به این شود كه رسانه محافظه كار شود به نفع كشور نیست.
ممكن است نقدهایی وجود داشته باشد اما باید اجازه داده شود این اشكالات به مرور حل شود. گویی برخی ما را دشمن خود می دانند، این افراد نگاه خصمانه ای دارند و این غلط است.
* نقطه هدف و ایده آلی دارید؟
ایده آل من این است كه مرجعیت تلویزیون تقویت شود.
ما دوست داریم افراد مختلف كه كشور را دوست دارند و برای كشور زحمت كشیده اند خودرا در شبكه ببینند. تلویزیون این ظرفیت را دارد كه این امكان را فراهم آورد آدم های مختلف حرف های خودرا بزنند و اتفاقا بدین سان عیار افراد هم مشخص می شود* مرجعیت برای مخاطب عام یا گروه های هدف خاص؟
ما دوست داریم افراد مختلف كه كشور را دوست دارند و برای كشور زحمت كشیده اند خودرا در شبكه ببینند. تلویزیون این ظرفیت را دارد كه این امكان را فراهم آورد آدم های مختلف حرف های خودرا بزنند و اتفاقا بدین سان عیار افراد هم مشخص می شود. عیار آدم هایی كه اپوزیسیون نما هستند هم شناخته می شود. البته بعضی از این افراد هم هستند كه در رسانه ها و جاهای دیگر مشغول به كار هستند ولی در تلویزیون هم مهم می باشد كه این اتفاق بیفتد.
* نگرانی ای از حضور این جریان های مخالف ندارید؟
تا حالا هم كم و بیش این اتفاق افتاده است. اما به نظرم بحث های آزاد و باز با گسترش بیشتر می تواند مفید باشد. كمااینكه اول انقلاب این اتفاق می افتاد. البته گاهی برخی افراد هزینه این كار را بالا می برند. من زمانی برنامه ای از شبكه چهار را دیدم كه دو نفر با هم مناظره می كردند و یك طرف بحث فردی مشهور از اصلاح طلبان بود كه پس از اختتام مصاحبه كه در حوزه جامعه شناسی بود، از حصر حرف زد درحالیكه ارتباطی با بحث نداشت، فكر كردم همین كار موجب می شود كه آن برنامه دیگر نتواند صریح به یك سوژه و سوژه مهم بپردازد. خود این افراد گاهی آنقدر هزینه را بالا می برند كه دیگر یك برنامه مناظره محور یا چالشی، تكرار نشود.
* سیاست شبكه درباره ساخت برنامه هایی كه بتوانند بطور مصداقی به بعضی از مبانی نظری بپردازند چیست؟ فكر می كنم هنوز مختصات خیلی از این مسایل نظری مشخص نشده است. حتی معمولا می گوییم سبك زندگی اسلامی و ایرانی اما در بیشتر برنامه های تلویزیون در این زمینه فقط حرف زده می شود و برنامه سازی شاخصی در این زمینه انجام نشده است. چقدر در این عرصه به دنبال سیاستگذاری اجرایی هستید؟
در تلویزیون پیچیدگی ها زیاد است. حرف انقلاب اسلامی در جهان حرف تازه ای است و ما در حوزه سرگرمی، تبلیغات و رسانه روی ریل آماده حركت می نماییم. ما باید در نقاطی چرخ خودرا اختراع نماییم. این یك بحث نظری است و افراد صاحب نظر باید در این زمینه فكر كنند و نظر بدهند. ما می گوییم تمدن اسلامی و آنرا در مقابل تمدن غرب قرار می دهیم یعنی باید چیزی مثل تلویزیون و اینترنت به تمدن غرب اضافه نماییم. خصوصاً كه ما خودرا ملزم به اقتضائات انقلاب اسلامی می دانیم و دوست داریم كار انقلابی نماییم.
مثال ساده ای می زنم؛ چه كسی می داند مصداق شادی در كشور چیست؟ ما هنوز در بعضی مسایل گیر نظری داریم. باید در این زمینه بحث های زیادی شود. اتفاقا شبكه برنامه ای را در این مورد طراحی نموده كه بزودی پخش می شود.
* فكر می كنید چرا شبكه سه اینقدر حساس شده و هر اتفاقی در آن به یك بمب خبری تبدیل می شود؟
شنیدن نظر منتقدان شرط عقل است. قلباً نظرم این است و این چیزی نیست كه بخواهم در مصاحبه بگویم. برخی منتقدان مواردی را مطرح می كنند كه انصافا شنیدنی و قابل استفاده می باشد. منتها برخی ها هم نقد نمی كنند و طوری مسایل را مطرح می كنند كه گویی بحث شان جناحی یا شخصی است.
من از شما می خواهم خودتان چندتا از این موارد را كنار هم بگذارید و نتیجه گیری كنید. با این وجود ان شالله خدا كمك نماید بتوانیم از مجموع این بحثها و نقدها در جهت رفع اشكالات استفاده نمائیم.

1398/05/30
22:15:00
5.0 / 5
4161
تگهای خبر: اجرا , تلویزیون , ساز , سریال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر