در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی؛

شه میر با پری دریایی مواجه گردید، ادای دین به موسیقی دان هرمزگانی

شه میر با پری دریایی مواجه گردید، ادای دین به موسیقی دان هرمزگانی به گزارش كنكور هنر نمایش شه میر به كارگردانی كوروش سلمانی دهبارز از بندرعباس كه در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی به صحنه رفت به بیان آداب و رسوم و خرده فرهنگ های مردم جنوب ایران پرداخت.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، نمایش «شه میر» نوشته و كارگردانی كوروش سلمانی دهبارز روز گذشته ۲۲ مرداد ماه در دومین روز از برگزاری جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در ۲ نوبت در سالن سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه رفت.
این اثر نمایشی كه از بندرعباس در بخش اصلی جشنواره حضور دارد با محوریت قرار دادن شخصیت شه میر كه در گذشته در دهستان بیكاه شهر رودان زندگی می كرده و فردی بذله گو و طنزپرداز بوده است به خرده فرهنگ ها، باورها، آداب و رسوم و آیین های مردم جنوب ایران می پردازد. شه میر اواخر دهه ۸۰ از دنیا رفته است.
شوخ طبعی، طنازی و شباهت خصوصیات رفتاری شه میر با شخصیت «سیاه» در نمایش های ایرانی سبب شده بود كه نویسنده این اثر نمایشی، متن را با نگاهی به نمایشنامه «سیاه» نوشته علی نصیریان به نگارش درآورد.
در بخشی دیگر از اجرای این اثر نمایشی به خصوصیت های رفتاری و منش نوازندگان سرنا و دهل و لوطی ها پرداخت شده است كه در این میان نقش خیال و افسانه و داستان هایی كه درباره موجودات ماورایی نقل می كردند، مورد توجه قرار گرفته است.
در این نمایش مواجهه شه میر با پری دریایی غمگینی كه برای تن ندادن به یك ازدواج الزامی با پسر دریاها به خشكی پناه آورده، افسانه ها، آیین ها و موسیقی و نواهای مردم جنوب ایران به تصویر كشیده می شود.
این اثر وامدار گفتگوهای شفاهی مردم پیرامون شخصیت حقیقی زنده یاد شه میر در رودان و ادای دینی به علی نصیریان، سعید موحدی و علی خان حبیب زاده از هنرمند بزرگ موسیقی هرمزگان است.
در نمایش«شه میر»، رضا آزاد دریایی، فریده سلمانی، سمیه زارعی، امید رفه، مجتبی حمیدی، سلمه رضایی، صدیقه راور به ایفای نقش می پردازند.

1398/05/23
15:06:47
5.0 / 5
4345
تگهای خبر: اجرا , تئاتر , تصویر , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر