گالری گردی در پایتخت؛

آتشفشان در سیحون فوران می كند، روزی روزگاری درایران به روایت بژسكی

آتشفشان در سیحون فوران می كند، روزی روزگاری درایران به روایت بژسكی به گزارش كنكور هنر نمایشگاه انفرادی نقاشی منصور نصرت نظامی با عنوان آتشفشان و نمایشگاه آثار اولاف بژسكی با عنوان روزی روزگاری در ایران ۲۰ اردیبهشت ماه در گالری سیحون و بنیاد كاف افتتاح می شوند.به گزارش كنكور هنر به نقل از مهر، یكی از كارهایی كه تعطیلی ندارد، كارهای در رابطه با هنر و بخصوص گالری داری است كه در تمامی روزها، ماه ها و فصول سال تقریباً بدون تعطیلی فعالیت دارند. بعد از تعطیلات نوروزی، حالا نوبت به ماه مبارك رمضان رسیده است كه معمولاً برخی ادارات و كارهای روزمره نیمه تعطیل هستند اما گالری ها همچون دیگر روزهای سال، برنامه های خویش را دارند و بنابراین جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه هم همچون جمعه های گذشته، افتتاحیه نمایشگاه های هنری را شاهد خواهیم بود. در زیر برخی از نمایشگاه های هنری كه جمعه این هفته افتتاح می شوند، معرفی می نماییم.
گالری شیرین
«نئواكسپرسیونیسم در هنر معاصر ایران» عنوان نمایشگاه گروهی به كیوریتوری فرناز محمدی است كه جمعه ۲۰ اردیبهشت در گالری شیرین به نشانی خیابان كریمخان زند، خیابان سنایی، كوچه ی سیزدهم، پلاك ۵ گشایش می یابد و تا ۲۲ خرداد ماه ادامه خواهد داشت. آثاری از هنرمندان برجسته ای چون آیدین آغداشلو، كوروش شیشه گران، فرشید ملكی، منوچهر معتبر و سروش میلانی زاده در این نمایشگاه به نمایش در می آید.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «جلوه های نئواكسپرسیونیسم در هنر معاصر ایران
این جنبش هنری با نام (نوهیجان نمایی) از اوایل دهه ۱۹۸۰ بر بازار هنر دنیا سلطه یافت. هنرمندان در واكنش به هنر انتزاعی دهه ۱۹۷۰ به هنر فیگوراتیو یعنی تصویركردن انسان و دیگر اشیا قابل تشخیص روی آورده بودند.
تأثیرات جهانی نئواكسپرسیونیسم با نشانه هایی همچون، بحران هویت، رویاهای ویران شده، روان پریشی، دفرمه كردن، مسخ شدگی و گاهی رنگ های تند متأثر از ضرب قلم هنرمندان با رنگ های تند در این آثار همراه بود. هنرمندانی كه به مسئله زمان و مكان توجه نداشتند و هر آنچه كه قابل اهمیت است بازی ذهن در آثارشان است.
در ایران هم نوهیجان نمایی در آثار هنرمندان تجسمی نه به تقلید از غرب، بلكه به علت مواجه با آنچه تأثیر ناملایمات زیستی، جنگ و بحران هویت بوده در آثار خیلی از عمیق ترین این هنرمندان دیده می شود. بنابراین این نمایشگاه، منتخب آثار ارزشمند ای است از سه نسل از هنرمندان برای تجسم آنچه كه نشان از رنج و سرگشتگی انسان معاصر دارد و بازتاب فردیت است.»
گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی سمیرا كربلایی با عنوان «بیم و امید» از جمعه ۲۰ اردیبهشت تا چهارشنبه ۱ خردادماه در گالری اُ واقع در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاك ۱۸، طبقه اول برپا می شود.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «این مجموعه كوششی است در جهت فهم صحیح تر و تكمیل تجربیات سمیرا كربلایی در عرصه نقاشی. آثار دو مجموعه قبلی هم فارغ از حضور رنگ شكل گرفت اما در این مجموعه، درك فضای تصویر، اهمیت ساختارمندی تصویر و نهایتاً استوار كردن ساختار تصویر بر یك هندسه پنهان، چالش اصلی كار برای هنرمند بوده است. اضافه كردن لایه های مختلف در تصویر با بهره بردن از تنوع خاكستری ها شكل گرفت و در كل، آنچه حاصل شده، وی را در امر مداخله در تصویر جسورتر كرده و مسیر را برای شناخت و توسعه امكانات تصویر روشن تر كرده است. درگیری و كوشش برای فهم عمیق تر « زبان تصویر» اصلی ترین مسئله كنونی سمیرا كربلایی است.»
گالری سیحون
«آتشفشان» عنوان نمایشگاه انفرادی نقاشی منصور نصرت نظامی است كه از روز ۲۰ اردیبهشت ماه در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، كوچه چهارم، شماره ۱۱ شروع به كار می كند.
در بیانیه این نمایشگاه به قلم افرا خاكزاد آمده است: «در نگاه اول كارهای نصرت نظامی دورنمایی كلی را هدف می گیرد، اما با اندكی تأمل در می یابیم سازه های وی جزئی ترین و روزمره ترین امور را در ذهنمان متبادر می كند. نقاشی های نظامی حاكی از نظم، یكنواختی، تكرار و عاری از مبالغه اند، در عین حال عاطفی، مه آلود، پر رمز و راز با چشم اندازی فراخ و مسیرهایی پُر پیچ و خم كه به لكه ی نوری منتهی می شود. گویی به دنبال امیدی ست كه در نهایت به انجام می رسد.
ماحصل سازه های وی حجم هایی گرچه ثابت اند اما درون شان انفجار را می توان حس كرد. خطوطی لغزان در آستانه یك انفجار و انهدام، سازه هایی متشكل از بافت های منسجم و گاهی انفجاری از آتشفشانی درونی، گویی مدام در حال فروپاشی اند. نظامی واقعیت و خیال را در هم می آمیزد. زمان و فضا را منهدم می كند. و آنی اَبدی از احساس و جهانی محض پدید می آورد.»
گالری هما
نمایشگاه انفرادی حجم های نجمه پاشایی با عنوان «میان دو جهان» جمعه این هفته در گالری هما به نمایش در می آیند. نمایشگاه تا ۳۱ اردیبهشت در گالری هما واقع در خیابان كریم خان زند، خیابان سنایی، كوچه چهارم غربی، پلاك ۸، واحد یك برپا خواهد بود.
بنیاد كاف
مؤسسه كاف در روز جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه، میزبان آثار هنرمند سرشناس لهستانی، اولاف بژسكی با عنوان «روزی روزگاری در ایران» است كه طی دوره ای پنج ماهه اقامت هنری (سه بار سفر به ایران در طول یك سال) در شهر تبریز و با همكاری سرامیك كاران ساكن این شهر تولید شده اند. این دومین همكاری این هنرمند با مؤسسه كاف پس از نمایش چیدمان وی در حیاط مجسمه های موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۹۳ است.
اولاف بژسكی كه در هنرهای طراحی، مجسمه، چیدمان و فیلم چیره دست است، این دفعه به سرامیك روی آورده است و در این نمایشگاه، آثاری در بستری از مواد بازیافت و سپس طراحی شده توسط خود هنرمند به نمایش در خواهند آمد.
بنیاد كاف به نشانی ولنجك، میدان دانشگاه شهید بهشتی، ابتدای جاده دركه، سیزده چنار، پلاك ۳۴ و ۳۶ میزبان آثار هنرمند لهستانی تا ۲۴ خردادماه خواهد بود.
گالری اعتماد نگارستان
نقاشی های علیرضا نكویی با عنوان «خطوط» از جمعه این هفته در گالری اعتماد نگارستان روی دیوار می روند. این گالری در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، باغ نگارستان قرار دارد و این نمایشگاه تا ۷ خردادماه برپا خواهد بود.

1398/02/19
12:14:58
5.0 / 5
4365
تگهای خبر: تصویر , دانشگاه , سفر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر